Fran in Franja na ta veseli dan kulture obogatena z novostmi

23 hours ago 6
ARTICLE AD BOX

Raziskovalci Inštituta za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU so na Ta veseli dan kulture obogatili Frana in Franjo. Slovarski portal Fran je opremljen s posodobitvami in dopolnitvami slovarjev ter tehnološkimi izboljšavami, novosti so tudi na portalu Franja, za katero so uspeli pridobiti novo domeno Franja.si.

Portal Fran je med drugim obogaten z letošnjim prirastkom v eSSKJ, ki rastočemu slovarja prinaša povsem nov slovarski opis za 384 iztočnic, 142 stalnih besednih zvez in 137 frazeoloških enot. Obravnavane iztočnice sodijo v več sistematično obdelanih pomenskih skupin, med katerimi letos izstopajo denimo literarna (madrigal, povest, rima, satira), šahovska (gambit, mat, pat, šahovnica), hormonska (DHEA, endorfin, kortizol, melatonin, oksitocin), tekstilna (kašmir, muslin, saten, viskoza). Prirastek prinaša tudi nekatere še neuslovarjene besede, kot so bioplinski, fraktal, imaginarij, klif, kognicija, metek, podkast, rekonkvista, tetrapak in ubikinon.

V rastočem ePravopisu so objavljene redakcije, ki prikazujejo širjenje obvestilnosti pri prevzetih imenih in izpeljankah, ki nastajajo v slovenščini, kot so Aleut, Aleutinja, aleutski, Aleutski jarek, Aleutski otoki. Ob imenih, prevzetih v preteklosti, ki bi jih danes sistemsko izgovarjali na drugačen način (npr. Eiffel), je uvedeno normativno pojasnilo z utemeljitvijo izjeme.

Novi prirastek Sprotnega slovarja slovenskega jezika prinaša tematsko pester nabor na novo uslovarjenih aktualnih besed oz. pomenov, kot so alarmist, katastrofik, kidfluencer, woke. S področja računalništva so v slovar vključene bot, halucinirati, klepetalni, oblak in kratica SSD, med še nezabeleženimi besedami pa so tudi avtofikcija, hodopis, potohodec ter ceviche, drobljenec, hrustljavček, kimči in matcha s področja kulinarike.

Prirastek Slovarja pregovorov in sorodnih paremioloških izrazov je 120 novih iztočnic. Slovar tako trenutno vsebuje 637 iztočnic. Prevladujejo pregovori (npr. Kjer je dim, je tudi ogenj in Ni neumnih vprašanj), med preostalimi žanri so tu še reki (npr. A si ti tudi noter padel?), frazeologizirani slogani (npr. Seks, droge in rokenrol) in ustaljeni antipregovori (Počasi se daleč pride, hitro pa še dlje.).

Slovar slovenskega knjižnega jezika 16. stoletja: eSSKJ16 2024 pa je obogaten s 370 novimi geselskimi članki in okoli 170 z njimi povezanimi kazalkami. Od novih gesel jih je skoraj polovica na črko G in okoli 40 odstotkov na črko F. Obdelanih je tudi nekaj obsežnejših besednih družin, med drugim evangelij, farizej, flis, ferdamati, fraj, globok, gluh in gnil.

S popravki in dodatki sta bila dopolnjena tudi Megiserjev (1603) in Hipolitov (1711-1712) zgodovinski slovar, piše na spletni strani ZRC SAZU.

Dodane so tudi uporabniške izboljšave na portalu Fran. Odslej lahko uporabniki portalske vsebine delijo prek družbenih omrežij Facebook in X, vzpostavili so sistem obvestilnih pasic. Oblikovan je bil tudi sistem za strojno podprto komunikacijo z uporabniki na podlagi oblikovanega e-poštnega seznama, ki uporabnikom omogoča še bolj neposreden stik z ustvarjalci portala.

Tudi portal Franja je že doživel nekaj novosti. Poleg nove domene je bil med drugim vzpostavljen sistem za oddajo predlogov uporabnikov za popravek napake v slovarskem sestavku.

Obenem na ZRC vabijo k sodelovanju pri izbiri besede leta 2024 in akciji Besedomat.si. Svoje predloge za besedo leta lahko zainteresirani oddajo na spletni strani Beseda leta do 17. decembra, zmagovalno bodo razglasili 7. januarja.

Read Entire Article