ARTICLE AD
Claudia Sovre se je pogovarjala z Evgenijo Trofimchuk – Vedo, predsednico Balkanske zveze s centrom v Beogradu, Co. Ustanoviteljico in podpredsednico Svetovne umetniške in plesne zveze WADA v Moskvi, predsednico Mednarodnega odbora za plesne kvalifikacije za umetnost, kulturo, izobraževanje in šport v Sofiji, ustanoviteljico Bolgarske plesne organizacije (Sofia 2003), mednarodno sodnico za različici IDO & WADA, baletno mojstrico, mojstrico plesne koreografije in kulturno manegerko.
Draga Evgenija. Glede na to, da sva se tokom priprav na naš novi projekt že kar spoprijateljili, te bom naslavljala kar s ‘ti’. Že nekaj časa spremljam tvoje umetniško delovanje v plesu na socialnih omrežjih in resnično me veseli, da si se odločila vanj vključiti tudi Slovenijo. 3. maja se bo namreč na odru Španskih borcev prvič odvila Evropska umetniška plesna olimpijada v tvoji organizaciji. Za začetek nam povej kaj več o sebi. Kako se je začela tvoja umetniška pot in kako te je ta vodila v organizacijo tako obsežnih in tudi prestižnih umetniških mednarodnih projektov na področju baleta in plesa?
Moja profesionalna pot predstavlja sintezo odra, izobraževanja in mednarodnih kulturnih povezav. Po zaključku šolanja na baletnem oddelku na Umetniškem Konservatoriju v domačem mestu Norilsk sem nadaljevala študij pri legendarnem profesorju Nikolaju Gromovu, učencu A. J. Vaganove v Sankt Peterburgu. Hvaležna sem, da je bila moja plesna pot vedno zanimiva in bogata, polna odrskih čustev na številnih turnejah, kjer so bile naše baletne predstave večkrat nagrajene z ovacijami publike. Imam štiri visokošolske izobrazbe, vsaka od njih je dodala temeljni kamen za to, kar počnem danes. Dve magistrski diplomi sem pridobila v Moskvi: iz smeri ‘Umetnost koreografa’ in ‘Menegment v kulturni sferi’. Drugi dve magistrski diplomi sem zaključila v Bolgariji: Baletna režija na Akademiji za glasbo, ples in likovno umetnost v Plovdivu ter Diplomacija na NBU v Sofiji. Vsa ta znanja so poglobila moje razumevanje odra in v meni razvila sposobnost oblikovanja strateških mednarodnih projektov. Z njimi resnično želim pomagati mladim talentom k prepoznavnosti, da se uveljavijo in najdejo svoje mesto v svetu umetnosti. Sem rojena v Rusiji, kasneje sem živela in se izobraževala v Bolgariji, s katero se še vedno tesno povezana, trenutno pa živim v Beogradu v Srbiji, od koder organiziram in vodim mnoge umetniško kulturne dogodke, tako da se počutim precej internacionalno.

Kdaj in kje si organizirala prvo Umetniško plesno olimpijado?
Ta projekt je zaživel 3. novembra 2016 v Beogradu, od koder sem ga kmalu popeljala v druga mesta in države.
Katera mesta in države gostijo Umetniške plesne Olimpijade in festivale Balkanske zveze?
Naši projekti se odvijajo v vodilnih gledaliških in kulturnih ustanovah jugovzhodne Evrope. Naj naštejem dogodke, ki se bodo odvili v bližnji prihodnosti:
Slovenija: Center kulture Španski Borci v Ljubljani, Evropska olimpijada baleta in plesa 3. maja 2025, Bolgarija: Državna opera Burgas: Mednarodna Art Olimpijada baleta in plesa, 15. junija 2025, Mednarodno baletno tekmovanje SARA-NORA PRIMA, 5.–12. julija 2025, Poletna akademija SARA-NORA MASTER, 5.–13. julija 2025, Opera Stara Zagora. Nacionalna in mednarodna tekmovanja: Grčija: Gledališče Koloseon v Solunu, Kontinentalna olimpijada 17.–18. maja 2025, Srbija: Teater Opere Madlenianum v Beogradu, Balkanska olimpijada novembra 2025, Narodno gledališče v Nišu, Balkanska olimpijada 5. aprila 2025, Poletni amfiteater Vrelo v Sokobanji, Sokobanja Dance Fest 31. maja – 1. junija 2025. Izbiramo prizorišča, kjer vlada spoštovanje do odra in umetnika, kjer lahko otroci in vsi sodelujoči občutijo, da so del pristnega gledališkega prostora. Posebej se veselim, da bo projekt prvič zaživel tudi v Sloveniji, Ljubljani.

Kdo sestavlja žirijo vaših projektov in kako oblikujete koncept tekmovanj?
Za nas je izjemno pomembno, da otroci in mladina nastopajo pred pravimi strokovnjaki, ne naključnimi osebami. Zato v vseh projektih, bodisi olimpijade ali tekmovanje SARA-NORA PRIMA, žirijo sestavljajo baletni mojstri, pedagogi, koreografi, umetniški vodje in direktorji gledališč. Redno vabimo priznane mojstre, kot so Konstantin Kostjukov (Narodno gledališče Beograd), Sara-Nora Krăsteva (Sofijska opera in balet), Kristina Čučanova (solistka Sofijske opere), Kostas Kafantaris (direktor Baletne šole v Solunu, Grčija), Silvija Tomova, baletna direktorica Opere Stara Zagora, — Marta Petkova, aktualna prima-balerina in baletna direktorica Sofijske opere, — Ana Pavlović, prima-balerina in baletna direktorica Narodnega gledališča v Beogradu. In še veliko drugih uglednih imen v svetu baleta in plesa.
Z velikim veseljem sporočam, da bo 3. maja na Evropsko olimpijado baleta in plesa v Ljubljano prišla Ana Pavlović. Njena udeležba je velik dogodek, saj ni le izjemna umetnica, temveč tudi izjemna pedagoginja, ki zna prepoznati potencial v vsakem mladem plesalcu. Prav tako smo uspeli povabiti v žirijo dolgoletnega predsednika Društva baletnih umetnikov Slovenije Tomaža Rodeta, ki ima za seboj aktivno in bogato solistično baletno kariero ter vas, draga Claudia Sovre, pedagoginjo, baletno mojstrico, koreografinjo ter ustanoviteljico in hkrati vodjo svoje novo-odprte baletne šole Balet Pizzicato, ki je začela z delovanjem v lanski sezoni v Lescah, naslednje šolsko leto odpira svoja vrata tudi v v čudoviti dvorani Katja Dance Studio Ljubljani. Ponosni smo, da v žiriji sodelujejo strokovnjaki, ki ne le ocenjujejo, temveč tudi navdihujejo.
Naš koncept je združevanje odra, izobraževanja in priznanja. Poleg tekmovalnih nastopov vedno organiziramo mojstrske tečaje, ustvarjalna srečanja in izobraževalne sklope. Tekmovanje ni le ocenjevanje, temveč tudi pot k rasti. Želimo, da vsak udeleženec in pedagog začuti, da je njihovo delo pomembno, cenjeno in spoštovano.

Kakšno poslanstvo imajo projekti Balkanske zveze?
Glavno poslanstvo teh projektov je podpora mladim plesalcem, razvoj kakovostnega izobraževanja na področju plesa in ustvarjanje profesionalnih poti razvoja. Organiziramo ne le tekmovanja, temveč celovite izobraževalne in odrske platforme. Naš cilj je navdušiti otroke in mladino za svet plesa in umetnosti, popularizirati balet in klasični ples kot visoko obliko kulture. Verjamemo, da lahko vsak otrok uresniči svoje sanje, stopi na pravi oder in začuti, da je del čudovitega, navdihujočega sveta umetnosti. Za nas ples in balet nista zgolj zabava. Sta umetnost, ki nosi sporočilo, ljubezen, srečo in radost. In če je vsaj en otrok po našem festivalu začel verjeti vase in čutiti, da ga umetnost potrebuje, potem vemo, da delamo prav.
Kako so vsi ti projekti povezani s profesionalnim tekmovanjem SARA-NORA PRIMA?
SARA-NORA PRIMA predstavlja vrhunec celotnega sistema v baletnem smislu. Gre za profesionalno mednarodno baletno tekmovanje, v katerem žirijo sestavlja deset baletnih mojstrov in direktorjev nacionalnih gledališč. Poslanstvo tekmovanja je pomagati učencem baleta in mladim profesionalcem najti svojo pot, ki jih bo popeljala na profesionalni oder. Zmagovalci Balkanskih in Evropskih olimpijad prejmejo povabila za sodelovanje na SARA-NORA PRIMA, kjer jih lahko vidijo prav tisti ljudje, ki odločajo o avdicijah in sprejemih v razločne baletne ansamble velikih gledališč. To je edinstvena priložnost — iz dvorane v baletni šoli neposredno na oder profesionalnega gledališča.

Kako je sploh prišlo do tega projekta in kaj podrobneje predstavlja?
Tekmovanje SARA-NORA PRIMA je naš avtorski projekt, ustvarjen kot sodobnejša in naprednejša oblika klasičnega baletnega tekmovanja in je na nek način nasledilo legendarno tekmovanje v Varni, ki je žal izzvenelo. Skupaj z mojo so-študetnko v času študija baletne režije, Saro-Noro Krăstevo, znano bolgarsko prima-balerino in brez pretiravanja najbolj vztrajno baletno direktorico Sofijske opere (že 13 let v tej funkciji), sva ustvarili tekmovanje, ki odraža aktualne razmere in potrebe mladih umetnikov. Sara-Nora je kot reformatorica dosegla zgodovinske spremembe v bolgarski baletni umetnosti: štirikrat je osebno sprožila in skozi bolgarski parlament spravila spremembe zakonov za zaščito baletnih umetnikov. Najpomembnejša med njimi je izenačitev dela baletnih umetnikov s težkim fizičnim delom, kot je delo v rudniku. Zahvaljujoč temu lahko umetniki uradno odidejo v pokoj že pri 43 letih, z dostojnim zavarovanjem in pravico do prekvalifikacije v vlogo koreografa, režiserja ali baletnega mojstra / asistenta. To je pomemben precedens, na katerega smo ponosni. S podporo Ministrstva za kulturo sva tako skupaj ustvarili tekmovanje SARA-NORA PRIMA kot odskočno desko, potrebno baletnim plesalcem za vstop v profesionalno življenje. Tekmovalcem ponuja ne le oder, temveč tudi podporne informacije in možnosti za izgradnjo kariere v baletu, ob zavedanju, da je njihovo delo spoštovano in zakonsko zaščiteno. Sara-Nora Krăsteva je z razlogom zapisana v zgodovino bolgarskega baleta. Zato je bila tudi moja ideja poimenovati organizacijo in tekmovanje po njej povsem spontana. SARA-NORA ni zgolj ime. Je simbol poti talentiranega in vztrajne osebe, ki je zgradila svojo kariero od učenke baleta, prima-balerine in direktorice, ki skrbi za svoje kolege in jih ščiti na državni ravni. Za mlado generacijo je njeno ime navdih, moč in vera v svoje poslanstvo. Več o tekmovanju SARA-NORA PRIMA pa na naši spletni strani www.saranoraprima.org

Kdo se lahko udeleži Evropske olimpijade 3. maja v Ljubljani, kakšna priznanja in nagrade lahko plesalci pričakujejo?
Udeležijo se je lahko plesalci različnih plesnih šol, studiev in centrov, skratka, otroci, mladostniki, študentje in mladi umetniki vseh plesnih smeri, od klasičnega baleta do sodobnega plesa in jazza ter drugih plesnih zvrsti. Udeleženci bodo prejeli diplome, nagrade, nastopili bodo na pravem gledališkem odru, imeli bodo mojstrske tečaje, gala koncert, predvsem pa pozornost in navdih s strani strokovne žirije.
Poseben poudarek dajemo tudi priznanju vlogi pedagogov in koreografov, ki ustvarjajo temelje, navdihujejo in vodijo mlade talente. Zato v okviru naših projektov posebne nagrade namenjamo prav njim in s tem izrazimo hvaležnost za njihovo delo, talent in predanost umetnosti. To ni le tekmovanje, to je korak k uresničitvi sanj. Podrobne informacije na www.danceolympiad.org

Kakšne v katerih starostnih skupinah in v kakšnih formacijah lahko plesalci tekmujejo?
Prijavijo se lahko v skupinah: Baby 3-5 let, Kids 6-8 let, Children 9-11 let, Juniors 12-15 let, Adults 1 od16 let dalje, Adults 2 od 20 let, Seniors od 40 let dalje in Grand Seniors od 50 dalje. Številčno pa se nastopajoči lahko prijavijo kot: solo, duo, trio, mala skupina 4-7 oseb, formacija 8-24 oseb, produkcija od 24 oseb, mešana formacija 4-12 oseb (brez starostne omejitve) , mini produkcija, 8-24 oseb & več (brez starostne omejitve). Veselimo se prav vseh, ki sanjajo o svojem odrskem nastopu in verjamemo, da lahko vsak najde mesto na naši Umetniški plesni olimpijadi.

Povejte nam več o mojstrskih tečajih, ki bodo organizirani v okviru Evropske Art Olimpijade v Ljubljani. Katerim plesnim zvrstem in starostnim skupinam so namenjeni?
Udeležencem smo pripravili bogat izobraževalni program z mojstrskimi tečaji priznanih umetnikov klasičnega in sodobnega plesa. Mojstrske tečaje iz klasičnega baleta bodo vodili: Ana Pavlović, baletna direktorica Narodnega gledališča v Beogradu, Claudia Sovre, nekdanja asistentka koreografa v SNG Opera in balet Ljubljana baletna umetnica Ljubljanske opere, plesna pedagoginja in ustanoviteljica baletne šole Balet Pizzicato in Katarina Milinković, pedagoginja klasičnega baleta na Državni baletni šoli Dimitrija Parlića. Sodobni ples bodo predstavljali: plesni pedagog z Inštituta za plesno umetnost v Beogradu, in plesni pedagog iz plesnega centra Bolero, imena bodo objavljena kmalu. Mojstrski tečaji so odprti za udeležence vseh starostnih skupin in nivojev znanja, od začetnikov do naprednih plesalcev. To je odlična priložnost za strokovno rast, izmenjavo izkušenj in navdih v družbi vrhunskih umetnikov.

Udeležence plesne olimpijade pa čakajo tudi privlačne nagrade, kajne?
Seveda. Predanost naših najboljših plesalcev in koreografov bo tudi nagrajena z različnimi privlačnimi certifikati, štipendijami ali celo študijem. Žirija bo podelila Veliko nagrado – trofejo zmagovalcu, ki s tem pridobi pravico do sodelovanja (s popustom ali brezplačno) na Kontinentalni Art Olimpijadi FINAL v Solunu, 17.–18. maja 2025 in Mednarodni Art Olimpijadi v Državni operi Burgas, 15. junija 2025. Posebna BALETNA nagrada predstavlja Certifikat (-25%) za profesionalno baletno tekmovanje SARA-NORA PRIMA 2025 v Državni operi Burgas (7.–12. julij 2025) in Certifikat (-25%) za SARA-NORA MASTER Akademijo (5.–13. julij 2025).
Društvo Baletnih umetnikov Slovenije bo podelilo nekaj nagrad za Mednarodni poletni baletni tabor DANC’S 2025, ki se odvija na slovenski obali, v Portorožu: 3x sodelovanje v predstavah in brezplačna udeležba v nadaljevalni & profesionalni delavnici, 1x brezplačna udeležba v osnovnem naprednem tečaju in 2x 50% popust na kotizacijo v osnovnem naprednem tečaju. DANC’S poteka med 28.7. – 9.8. 2025, za sodelujoče v predstavah pa od 18.7. – 10.8.2025. V vseh primerih nagrajenci sami krijejo stroške bivanja in prehrane. https://dancs-piran.com/slo/ . Claudia Sovre podarja nekaj brezplačnih treningov v njeni baletni šoli Balet Pizzicato v Lescah ali Ljubljani https://balet-sovre.si/ in za Open Class, ki bo potekal v Katja Dance Studio v soboto 24. maja https://www.katjadancecompany.com/event-details/open-class-z-mojimi-baletnimi-koraki-in-s-claudio-sovre
Štipendije za popolnoma brezplačno šolanje (7 dni) dodeljujejo: Baletna šola Kostasa Kafantarisa, Solun, Inštitut za Umetniški ples v Beogradu, Državna baletna šola Dimitrije Parlić Pančevo in Zveza baletnih umetnikov Srbije.
Najboljši koreografi z absolutno oceno se bodo lahko brezplačno udeležili študija po individualnem programu v Moskvi in Sankt Peterburgu: RGU im. Kosigina, Inštitut za slovansko kulturo in RGPU univerza im. Hercena. Naj se vam na koncu zahvalim za zaupanje in povabilo k sodelovanju kot članici komisije in vodjo baletnega v Španskih borcih – se že veselim.
Kakšno je torej vaše sporočilo plesalcem v Sloveniji in širše v zvezi s plesom, umetnostjo in našim premiernim dogodkom v Sloveniji?
Dragi plesalci, umetniki in ljubitelji plesne umetnosti, balet in plesna umetnost sta jezik duše, most med kulturami in način, kako izraziti tisto, česar ni mogoče povedati z besedami. Naš prihajajoči projekt EVROPSKE ART OLIMPIJADE v Sloveniji ni zgolj tekmovanje, temveč navdihujoč prostor, kjer se lahko vsak izrazi, najde somišljenike in deli svojo strast do umetnosti. Vabim vas, da se dogodka udeležite z odprtim srcem – kot praznika lepote, talenta in enotnosti. Naj to doživetje postane nova stopnja na vaši ustvarjalni poti in vam podari nepozabna doživetja.
Hvala za vaš čas in se vidimo 3. maja v Španskih borcih, polni plesnega elana!