ARTICLE AD
Državna volilna komisija (DVK) je na prošnjo ministrstva za zunanje in evropske zadeve na dopisni seji odločila, da bodo na referendumu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti odprta tudi volišča v Bernu, Ottawi, Torontu, Clevelandu in Canberri. Bodo pa odprta s skrajšanim delovnim časom, med 9. in 17. uro.
DVK je namreč s sprejetjem zadnjega sklepa o vzpostavitvi volišč na diplomatskih predstavništvih in konzulatih v tujini določila, da volišč na omenjenih petih diplomatsko-konzularnih predstavništvih fizično ne bo, saj da jih je zunanje ministrstvo obvestilo, da tam ni mogoče zagotoviti dovolj članov volilnih odborov.
A so na ministrstvu izpostavili, da DVK niso nikoli predlagali zaprtja katerega izmed volišč, da pa so ves čas opozarjali na težave pri oblikovanju volilnih odborov v sestavi predsednik, namestnik predsednika in zadostnega števila članov in njihovih namestnikov zaradi kadrovske okrnjenosti in podaljšanega časa glasovanja.
DVK so že predlagali krajši čas odprtja volišč, a DVK tedaj “ni sledila predlogu ministrstva in je odpiralni čas volišč določila med 7. in 19. uro po lokalnem času,” so navedli. V sredo so zato na DVK naslovili dopis, v katerem so prosili za ponovno vzpostavitev volišč v Bernu, Ottawi, Torontu, Clevelandu in Canberri z izjemo, da se glasovanje na prihajajočem referendumu tam izvede med 9. in 17. uro po lokalnem času, saj ne morejo zagotoviti 12-urnega glasovanja.
O tem predlogu je DVK odločala na dopisni seji in ga tudi potrdila. Tako je določila, da bodo 11. maja odprta tudi volišča na diplomatskih predstavništvih in konzulatih Republike Slovenije v Bernu, Canberri, Clevelandu, Ottawi in Torontu, na teh voliščih pa bodo volivci lahko glasovali od 9. do 17. ure po lokalnem času, so sporočili iz DVK.
V tujini bo sicer na zakonodajnem referendumu mogoče glasovati na 29 voliščih na diplomatskih predstavništvih in konzulatih, in sicer: v Abu Dabiju, Atenah, Beogradu, Berlinu, Bernu, Bruslju, Budimpešti, Buenos Airesu, Canberri, Celovcu, Clevelandu, na Dunaju, v Haagu, Kopenhagnu, Londonu, Madridu, Münchnu, Ottawi, Parizu, Podgorici, Pragi, Sarajevu, Skopju, Torontu, Trstu, Varšavi, Washingtonu, Zagrebu in Vatikanu.
Volilni upravičenci s stalnim prebivališčem v Sloveniji, ki bodo na dan glasovanja v tujini in bi želeli glasovati po pošti iz tujine ali na diplomatskem predstavništvu, kjer je vzpostavljeno volišče, morajo oddati vlogo za glasovanje iz tujine najpozneje do petka, 25. aprila. To velja tudi za tiste volivce, ki stalno prebivajo v tujini in želijo glasovati po pošti iz tujine. Medtem jim za glasovanje na diplomatskem predstavništvu ali konzulatu ni treba oddati vloge, saj so vpisani v posebni volilni imenik, so še spomnili na DVK.
Referendum o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti bo 11. maja. Na njem bodo volivci odločali, ali so za uveljavitev zakona, ki ureja pravico do tega dodatka ter določa pogoje in postopek za njegovo priznanje. Referendum je zahtevala SDS s podporo več kot 40.000 volivcev. Zakonu nasprotuje tudi NSi, podpira pa ga vladna koalicija. Za uspešnost referenduma mora proti zakonu glasovati večina volivcev, ki so veljavno glasovali, pod pogojem, da proti zakonu glasuje najmanj petina vseh volivcev.