ARTICLE AD
Državni svet je na današnji terenski seji v Šempetru pri Gorici podprl predlog novele stanovanjskega zakona ter predlog zakona o financiranju in spodbujanju gradnje javnih najemnih stanovanj, ki sta v obravnavi v DZ. Opozoril pa je, da zgolj z novelo stanovanjskega zakona ni mogoče rešiti vseh vidikov te kompleksne problematike.
Predlog novele stanovanjskega zakona je med drugim usmerjen v reformo sistema javnih najemnih stanovanj z namenom povečanja fonda tako javnih najemnih kot tudi javnih najemnih oskrbovanih stanovanj, kar v državnem svetu podpirajo, so sporočili.
Poudarili pa so, da so poleg sprememb na stanovanjskem področju nujne tudi spremembe na drugih področjih, zlasti glede davčne zakonodaje, kratkotrajnega oddajanja nepremičnin in prostorskega načrtovanja.
Svetniki so med drugim predlagali davčne olajšave, kot je denimo vračilo davka na dodano vrednost pri gradnji, ugodnejše obrestne mere za stanovanjske kredite in delni odpis kredita po določenem času, uvedbo pribitka za vzdrževanje k neprofitni najemnini ter celovito prenovo sistema prostorskega načrtovanja.
Zavzeli so se tudi za uvedbo časovno omejenega najema javnih stanovanj, zajezitev medgeneracijskega prenašanja najemnih razmerij in poenotenje sistema subvencioniranja najemnin, pri čemer naj bi država v celoti prevzela financiranje subvencij.
Na predlog predsednika državnega sveta Marka Lotriča so pozvali tudi k ukrepom za večjo socialno pravičnost in zmanjšanje tveganja stanovanjske izključenosti, zlasti za ranljive skupine, starejše in gibalno ovirane.
Državni svetniki so podprli tudi predlog zakona o financiranju in spodbujanju gradnje javnih najemnih stanovanj. Kot so zapisali v sporočilu, gradnjo javnih najemnih stanovanj prepoznavajo kot ključen element celovite stanovanjske politike, ki odgovarja na vse bolj pereče pomanjkanje dostopnih in kakovostnih bivališč, zlasti za mlade, gospodinjstva z nižjimi dohodki in druge ranljive skupine.
Posebej so izpostavili nujnost upoštevanja značilnosti in potreb lokalnih skupnosti, vključno z zagotavljanjem stanovanj za specifične ciljne skupine, kot so nosilci deficitarnih poklicev, bistvenih za delovanje lokalnega okolja.
“Državni svet opozarja, da občine zaradi finančnih in kadrovskih omejitev težko izvajajo stanovanjske investicije, tudi če bi bile te potrebne, zato poudarja potrebo po vzpostavitvi regijskih struktur, ki bi združevale strokovne in izvedbene zmogljivosti na medobčinski ravni. Takšne strukture bi omogočile učinkovitejše načrtovanje, racionalno rabo sredstev in večjo izvedbeno moč pri gradnji javnih stanovanj,” so zapisali.
Državni svet je podprl tudi vključevanje dodatnih virov financiranja, predvsem evropskih kohezijskih sredstev, ob hkratni izvedbeni zmožnosti lokalnih skupnosti. Naklonjen je tudi prizadevanjem, da bi občine in lokalni stanovanjski skladi pridobili nepovratna sredstva Stanovanjskega sklada RS za gradnjo javnih najemnih stanovanj, kar bi povečalo finančno stabilnost in zmanjšalo tveganja.