ARTICLE AD BOX
Čustva niso šibkost: Pomen čustvene osvoboditve za naše zdravje
V mnogih pesmih, ki so jih odpeli Aerosmith, Whitney Houston, Mariah Carey in Destiny’s Child, so osrednja tema – čustva. Ta tema, ki preveva glasbeno umetnost, odraža tudi resničnost, s katero se soočamo vsi. Čustva so univerzalna in njihovo izražanje je ključno za naše zdravje. Po raziskavi doživimo ljudje večino časa vsaj eno čustvo, od katerih prevladuje sreča. Kot poudarja Werywell Mind, je izražanje čustev bistveno, saj vpliva na naše duševno in fizično zdravje.
Pozitivna čustva kot so veselje in sreča niso zgolj prijetni občutki. Imajo tudi pomemben vpliv na naše zdravje. Raziskave kažejo, da pozitivna čustva pomagajo izboljšati duševno počutje, znižujejo krvni tlak in zmanjšujejo tveganje za bolezni srca. Poleg tega sproščanje negativnih čustev prispeva k zmanjšanju stresa, omogoča prepoznavanje strahov in spodbuja boljše zavedanje vseh čustev, ki jih doživljamo. Kljub temu, da je izražanje čustev naravno, je družba v preteklosti pogosto obravnavala čustveno izražanje kot znak šibkosti, predvsem pri ženskah. Dr. Liz Wilson, strokovnjakinja za vedenje, poudarja, da je napačno enačiti čustva s šibkostjo, saj ta nimajo povezave s spolom.
Težave, ki izhajajo iz zatiranja čustev
Zadrževanje in tlačenje čustev ima lahko škodljive posledice. Ko čustva zadržujemo, lahko negativno vplivajo na naše telo in um. Dr. Wilson pojasnjuje, da ignoriranje ali potlačevanje čustev lahko vodi v duševne težave, kot sta depresija in anksioznost, ter celo v fizične bolezni, kot so težave s srcem, avtoimunske motnje in prebavne težave. Ko smo v okolju, kjer izražanje čustev ni sprejemljivo, pogosto čutimo pritisk, da svoja čustva prikrijemo. Tom Hanks je v filmu “Njihova liga” šaljivo izjavil, da v baseballu ni prostora za jok, kar ponazarja običaj, da naj bi bila čustva v določenih situacijah neprimerna.
Za lažje spopadanje s čustvi so na voljo številna orodja, ki nam omogočajo boljše ravnanje s svojimi občutki. Med njimi so meditacija, vodenje dnevnika in pogovori s prijatelji ter terapevti. Čuječna meditacija se izkaže kot učinkovit način za obvladovanje stresa, ko se počutimo preobremenjeni in izgoreli. Z njo povečujemo zavedanje o svojih občutkih ter jih obravnavamo brez obsojanja. Tako lahko čustva nadzorujemo na zdrav način, namesto da bi jih zatirali ali pa se jih bali izraziti.
Različni pogledi na izražanje čustev pri moških in ženskah
Poleg pritiskov, s katerimi se soočajo ženske pri izražanju čustev, se pogosto tudi moškim odsvetuje izražanje žalosti ali bolečine. Družba namreč pogosto dojema izražanje čustev kot “neprimerno” za moške, kar jim škoduje pri duševnem zdravju. Chardé Hollins, strokovnjakinja za svetovanje, poudarja, da težava ni v tem, da moški jokajo, temveč v napačnem prepričanju o tem, kaj pomeni moč. Sposobnost izražanja čustev, tudi v negotovih situacijah, je znak trdnosti, ne šibkosti. Hollins poudarja, da mora družba opustiti patriarhalna pričakovanja in omogočiti moškim prostor za izražanje čustev brez predsodkov.
Svet se vedno bolj odpira povezavi med duševnim zdravjem in deljenjem čustev. Raziskave kažejo, da je izražanje čustev lahko terapevtsko, saj prinaša katarzično olajšanje pri soočanju z bolečino in travmami. Čeprav se vsi soočamo z izzivi, nas pripravljenost pokazati čustva in jih deliti na zdrav način krepi. Normalizacija izražanja čustev je korak v pravo smer za dosego boljšega duševnega zdravja.
Portal24; Foto: pexels
Objava Čustva niso šibkost: Pomen čustvene osvoboditve za naše zdravje je bila najprej objavljena na Portal24.