ARTICLE AD
Čokolada je tista drobna razvada, ki si jo marsikdo privošči vsak dan. Ne le zaradi okusa, temveč tudi zaradi občutka tolažbe in razvajanja, ki ga prinese košček temne ali mlečne tablice. A podatki Eurostata iz leta 2025 so marsikomu pokvarili apetit.
Podatek, ki ga ljubitelji sladkega ne bodo zlahka pozabili
Cene čokolade so se v številnih državah Evropske unije v zadnjem letu povzpele do zgodovinskih višin. Medtem ko trgovske police še vedno ponujajo izbiro med različnimi vrstami in blagovnimi znamkami, je kupce vse pogosteje strah pogleda na cenovno nalepko.

Kje se je čokolada podražila najbolj?
Vzhodna Evropa z neslavnim rekordom
Najvišje podražitev čokolade v EU so zabeležili na Poljskem, kjer je povprečna cena v enem letu porasla za kar 39,1 odstotka. Sledi ji Estonija s 37,9 odstotka, takoj za njo Litva z 36,5 in Latvija z 33,2 odstotka. Gre za vzhodnoevropske države, ki so bile v zadnjem letu izpostavljene kombinaciji višjih vhodnih stroškov in rasti inflacije, kar se je neposredno odrazilo na cenah živil.
Skandinavske cene ne zaostajajo
Presenetljivo visoke podražitve so zabeležene tudi v nordijskih državah. Na Švedskem se je cena čokolade povečala za 28 odstotkov, na Finskem pa za 26 odstotkov. V teh državah, kjer je splošna kupna moč prebivalstva višja, podražitve morda ne povzročajo takšnega šoka kot drugod, a trend je zaskrbljujoč.
Slovenija in Hrvaška v zgornji polovici lestvice
Cene na Balkanu niso prizanesljive
V Sloveniji in na Hrvaškem je cena čokolade porasla skoraj identično – 25,3 odstotka. Takšna rast postavlja obe državi v zgornjo polovico evropske lestvice. Primerljivo podražitev so zabeležili v Španiji (25,1 odstotka), kar kaže na širšo evropsko težavo, ki ne prizanaša ne zahodu ne jugu.
Primerjava z bližnjo okolico
V sosednji Madžarski se je čokolada podražila za 23,3 odstotka, kar je nekoliko manj kot pri nas. Nemčija z 20,6 odstotka, Portugalska z 19,8, Nizozemska z 19,2 ter Francija s 17,9 odstotka pa se gibljejo v srednjem razredu podražitev.
Kje čokolada ostaja dostopna?
Zahodna Evropa z nižjo rastjo cen
Najmanjše spremembe cen so zabeležene v Luksemburgu, kjer se je čokolada podražila “le” za 5,2 odstotka. Italija beleži 12 odstotno rast, Avstrija 13,4, Belgija in Slovaška pa 13,9 odstotka. Te številke so še vedno visoke, a bistveno bolj znosne od dvigov v baltskih državah.
Zakaj se čokolada draži?
Vpliv svetovnih razmer
Rast cen čokolade ni izključno posledica lokalnih dejavnikov. Cena surovega kakava je na svetovnem trgu močno poskočila, deloma zaradi vremenskih neprilik v državah pridelovalkah, kot so Slonokoščena obala, Gana in Nigerija. Poleg tega je vplivalo tudi povečano povpraševanje v Aziji in nestabilnost dobavnih verig.
Stroški energentov in embalaže
Zaradi splošnega porasta stroškov za energijo in embalažne materiale so številna živilska podjetja prenesla dodatne stroške na končnega potrošnika. Inflacijski pritiski so se pri luksuznih dobrinah, med katere nekateri uvrščajo čokolado, hitro pokazali v dvigu maloprodajnih cen.
Potrošniki bodo morali spremeniti navade
Čokolada kot razvada ali luksuz
Za številne kupce se zdi, da se čokolada seli iz kategorije vsakdanjih razvad v razred občasnih priboljškov. Na letnem nivoju pomeni 25 odstotni dvig cene konkretno spremembo pri gospodinjskih izdatkih. Čeprav gre pogosto za manjše zneske na enoto, se ti hitro seštejejo.
Iskanje alternativ
Povečuje se tudi zanimanje za domačo izdelavo sladkarij, uporabo kakavovega prahu v pecivih ter eksperimentiranje z nadomestki, kot so datlji, rožič ali celo temna čokolada z višjo vsebnostjo kakava, ki je pogosto bolj nasitna in jo zato porabimo manj.
Se bo trend nadaljeval?
Napovedi niso najbolj spodbudne
Analitiki opozarjajo, da bi se lahko trend rasti cen nadaljeval vsaj do konca leta 2025. Vse bo odvisno od svetovnih vremenskih razmer, razmer na trgu surovin in geopolitičnih napetosti. Medtem bodo trgovci morda prisiljeni v več akcij in popustov, da ohranijo prodajo.
Kupci naj spremljajo izvor in kakovost
Ko cene rastejo, postaja pomembnejše vprašanje kakovosti. Kupci bodo morali vse bolj paziti, katero čokolado izberejo, kaj vsebuje, ali gre za pravi kakav in ali morda vsebuje preveč dodatkov in sladkorjev. Morda nas bo dvig cen spodbudil k temu, da namesto količine izberemo kakovost.
Sladka navada, ki postaja grenkobna
Na koncu ostaja dejstvo, da je dvig cen čokolade del širše slike prehranske inflacije. Kar smo še pred kratkim kupili brez pomislekov, postaja danes izbira, ki zahteva tehten razmislek. Ljubitelji čokolade bodo morda morali nekoliko prilagoditi svoje navade, a to ne pomeni, da se bomo odpovedali tej sladki razvadi. Pomeni le, da jo bomo izbrali z več pozornosti in manj impulzivnosti.
Objava Cene čokolade v Evropi so v enem letu zbežale v nebo se je pojavila na Vse za moj dan.