ARTICLE AD
Predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije Franjo Bobinac je prepričan, da se šport in turizem odlično dopolnjujeta. Zato se mu zdi posrečena odločitev, ko so področje športa umestili znotraj ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport.
“Včasih bi si sicer želel, da bi imeli za šport samostojno ministrstvo, ampak po drugi strani mogoče niti ne več,” je dejal prvi mož slovenskega olimpijskega komiteja Bobinac na današnjem predavanju v zlati predavalnici pravne fakultete v Ljubljani. Tema predavanja je bila Od prava in gospodarstva do olimpijskih medalj.
Predsednik OKS je namreč prepričan, da se šport in turizem dopolnjujeta. “Vidim, da so te sinergije med turizmom in športom zelo velike,” je dejal Bobinac. Še zlasti te sinergije pridejo do izraza na velikih športnih prireditvah.
“Ko je Slovenija del velikih športnih prireditev, kot je bil primer lani v Parizu na olimpijskih igrah, kjer smo se izjemno lepo predstavili. Ne samo na vseh tekmovališčih in osvajali tudi medalje v vrhunski, največji konkurenci, ampak smo se predstavili tudi s Slovensko hišo. Ta je bila stičišče športnikov, športa. Tam smo slavili medalje in dobre uspehe, se včasih tudi zjokali skupaj, če kaj ni šlo, ampak hkrati promovirali Slovenijo, gospodarstvo, turizem, kulturo, znanost,” je poudaril Bobinac.
“Slovenska hiša na olimpijskih igrah v Parizu – Pariz je bil takrat središče sveta, ne samo športnega -, je bila fantastična priložnost promocije Slovenije kot take. In to smo izjemno dobro izkoristili,” je poudaril Bobinac. Prav pariške izkušnje so spodbuda tudi za izpeljavo projekta slovenske hiše na zimskih olimpijskih igrah prihodnjega februarja v Italiji.
“Vrnil sem se iz Cortine d’Ampezzo, kjer smo podpisali pogodbo za najem prostorov za Slovensko hišo v Cortini d’Ampezzo med OI v Italiji. Gre za lokacijo, ki je blizu Slovenije in bo spet središče, kjer bomo predstavljali Slovenijo v vseh svojih lepotah, od kulinaričnih pa do gospodarskih, znanstvenih, kulturnih in drugih presežkov,” je prepričan Bobinac.
Prvi mož slovenske olimpijske družine je prepričan, da se je Slovenija v preteklosti že izkazala z organizacijo velikih mednarodnih tekmovanj.
“Slovenija zna izjemno lepo pokazati, da velika tekmovanja zna organizirati in da gre za veliko priložnost. Morda nam manjka nekaj logistične infrastrukture. Zelo sem žalosten, ko vidim, da se kljub vsemu iz Ljubljane ne leti direktno na vse destinacije, kamor bi se moralo. To nam malo manjka, tudi z vidika organizacije, ne samo športnih, ampak tudi drugih velikih prireditev,” je dodal.
Po njegovem mnenju ima Slovenija “dobre hotele, dobro prehrano, vrhunsko znanost, stroko, trenerje”. “Lahko postane kovnica medalj, ne samo za slovenske športnice in športnike, ampak tudi za goste, ki pridejo iz drugih držav in bi se reprezentance drugih držav lahko pripravljale. In mnoge se. Imamo vse, imamo tekmovališča, imamo ustrezno infrastrukturo, trenerje, fizioterapevte, medicinsko podporo in veliko znanja,” je še dejal.
Predsednik OKS je predstavil tudi vtise, povezane z mandatom na čelu nacionalne olimpijske organizacije. “Stvari se dobro razvijajo. To ne pomeni, da ni možnosti za izboljšave. Zadovoljen sem s sodelovanjem znotraj vseh akterjev olimpijskega gibanja v Sloveniji. Vse pa se seveda začne na lokalni ravni, pri družinah, navijačih, starših, klubih, društvih, združenjih,” je povedal.
Izpostavil je tudi dobro sodelovanje z nosilci javnih funkcij. “Povečali smo sredstva za šport v zadnjih dobrih dveh letih. Napoved, ko sem prevzel mandat, da bomo s 25 milijonov prišli na 50 milijonov evrov, se je že uresničila. Zelo pomembni ukrepi so na področju infrastrukture, kjer je tudi vloga lokalnega okolja sila pomembna, zato sodelujemo tudi na ravni županov in stvari razvijamo naprej,” je povedal Bobinac.
Med razmisleki, ki bi jih bilo morda treba vzeti v obzir, pa je omenil zagotovitev davčno bolj spodbudnega okolja za vrhunske športnike v Sloveniji.
V pogovoru je sodeloval tudi pravnik in olimpijec Miroslav Cerar, ki je predstavil izjemno bogato poklicno in športno pot ter študentom prava predstavil bogate izkušnje. Nosilec dveh zlatih olimpijskih kolajn na konju z ročaji je v dobi vse večje profesionalizacije športa izpostavil pomen prostovoljstva.
“Ne bi smeli zanemariti prostovoljstva. Brez ljudi, številnih prostovoljcev tudi ne bi bilo tako dobro organiziranih tekmovanj, kot so bila na številnih zadnjih olimpijskih igrah,” je poudaril Cerar.