ARTICLE AD
Današnji 29. april je na pobudo mednarodnega plesnega komiteja, ki deluje pod okriljem Mednarodnega gledališkega inštituta, mednarodni dan plesa. Latvijsko-ameriški plesalec Mihail Barišnikov je v svetovni poslanici pozval k premisleku o resnici v sedanjih nemirnih časih. Slovensko poslanico je prispeval plesalec Boštjan Antončič.
Legendarni plesalec Barišnikov je v svoji poslanici ples označil za utelešen izraz naše skupne krhkosti. Kot je prepričan, lahko ples prebuja empatijo, navdihuje s prijaznostjo in vzbuja željo po zdravljenju, ki preglasi željo po povzročanju trpljenja.
“Še posebej zdaj, ko stotisoči trpijo zaradi vojne, se soočajo s političnimi pretresi in se s protesti borijo proti krivicam, je iskren razmislek ključnega pomena. To je težko breme za telo, za ples, za umetnost. Vendar je umetnost še vedno najboljši način, da damo obliko neizrečenemu,” je zapisal. Po njegovih besedah je mogoče začeti z vprašanjema, kje je moja resnica ter kako spoštujem sebe in svojo skupnost.
Plesalec in koreograf Antončič pa je v slovenski poslanici izpostavil še eno dimenzijo plesa – gibanje skozi prostor in čas, v dialogu z zgodovino, skupnostjo in lastno telesnostjo. Ob tem je izpostavil, da obstaja prostor, kjer lahko posluša intuicijo in je hkrati povezan s kolektivno mislijo, občutkom pripadnosti in zgodovino.
“Ta prostor ni nevtralen. Je političen, nepravičen, surov, neizprosen. Moj ples ni beg, ampak soočenje. Ni mi enostavno sprejeti ideje univerzalnosti plesa, saj plešem specifičen ples v specifičnem okolju. Verjamem, da je moja odgovornost še večja do raznovrstnosti, razumevanja zgodovine, prostora in teles, ki jih ples nosi,” je zapisal.
Ocenil je tudi, da digitalni prostori homogenizirajo izraze in brišejo specifičnost kot tisto unikatno esenco, ki je bistvo plesa. Ob tem pa po njegovem mnenju izgubljamo prvinsko moč telesa, neposrednost stika med gledalcem in nastopajočim ter tudi med soplesalci. “A morda to praznino potrebujemo,” je zapisal Antončič.
Z dogodki, ki bodo ples postavili v ospredje, se letošnjemu mednarodnemu dnevu pridružuje tudi Evropska prestolnica kulture v Novi Gorici. Obeležili ga bodo zvečer na ploščadi Edvarda Rusjana, je mogoče izvedeti na Facebook strani MN Dance Company. V Društvu za sodobni ples Slovenije se pripravljajo na bienale sodobne plesne umetnosti Gibanica, ki bo pretežno v Ljubljani potekal med 6. in 10. majem.
Mednarodni gledališki inštitut pri Unescu 29. april kot mednarodni dan plesa praznuje od leta 1982. Za dan so izbrali rojstni datum utemeljitelja sodobnega plesa Jeana-Georgesa Noverra (1727-1810).