ARTICLE AD
Delnice nihajo, šibkejši dolar je spodbudil rast cene zlata
Delnice so v torek zanihale, dolar pa se je približuje največjemu mesečnemu padcu v zadnjih letih. Vlagatelji so se pripravljali na vpliv trgovinske vojne, ki se odraža v dobičkih podjetij in gospodarskih kazalcih. Carine, uvedene pod vodstvom ameriškega predsednika Donalda Trumpa, so omajale zaupanje v ameriška sredstva, čeprav so nekateri padci podprli indeks S&P 500. Hkrati je ameriški finančni minister Scott Bessent za CNBC izjavil, da je od Kitajske odvisno, ali bo omilila carine, ki za večino ameriškega izvoza na Kitajsko znašajo 125 odstotkov, piše Reuters. Kitajska je uvedla nekatere izjeme, a se vzdržala večjih spodbud, stavijoč na to, da bo Washington popustil prvi.
Praznik na Japonskem je zmanjšal obseg trgovanja z valutami v azijski seji, zaradi česar so valutni pari ostali stabilni. Evro je pri 1,1409 dolarja beležil petodstotno mesečno rast, kar je največ v skoraj 15 letih. Dolar je v primerjavi s švicarskim frankom izgubil sedem odstotkov, kar je največji padec v desetletju. Na borzah so terminske cene indeksov Nikkei in S&P 500 narasle, saj so uradniki napovedali možnost omilitve avtomobilskih tarif, čeprav vlagatelji čakajo na bolj oprijemljive ukrepe za zmanjšanje 145-odstotnih ameriških tarif na Kitajsko. Hongkonški Hang Seng je v zgodnjem trgovanju pridobil 0,3 odstotka, medtem ko je kitajski indeks blue chip podjetij (.CSI300) izgubil 0,2 odstotka.
Gospodarski kazalci in kitajske pošiljke
Analitiki JP Morgana so opozorili, da se čas za odpornost trdih gospodarskih podatkov izteka. Podatki o BDP v prvem četrtletju in aprilskih delovnih mestih v ZDA, ki bodo objavljeni v prihodnjih dneh, bodo verjetno podprti z nakupi v predprodaji zaradi novih davkov. Vendar 42-odstotni padec kitajskih pošiljk v ZDA v zadnjih desetih dneh nakazuje, da se dobavne verige soočajo z resnimi izzivi. Če se trend nadaljuje, bi to lahko povzročilo širše motnje. Wall Street je v ponedeljek zaključil trgovanje brez večjih sprememb, medtem ko analitiki napovedujejo, da bo ločevanje trgovine med ZDA in Kitajsko v prihodnjih tednih in mesecih povzročilo še večjo gospodarsko škodo.