ARTICLE AD
V mestni galeriji v Budimpešti danes odpirajo razstavo z naslovom Ko smo postali tujci, ki predstavlja izbor in reinterpretacijo del z lanskega trienala EKO 9 v Mariboru. Postavitvi povezuje odnos med ljudsko pripovedjo in okoljsko tematiko.
V Budapest Galeria, ki je osrednja mestna galerija za sodobno umetnost v madžarski prestolnici, bodo do 6. julija na ogled dela Ane Čavić, Ines Doujak, Mile Panić, Ane Pečar, Dominike Trapp in Adama Ulberta.
Medtem ko je deveta edicija trienala umetnost in okolje EKO v organizaciji Umetnostne galerije Maribor (UGM) nosila naslov Oči v skali, s čimer se je nanašala na Ajdovsko deklico, skalno formacijo v Julijskih Alpah, se izbor del v Budimpešti navezuje na z mitologijo nasičeno okolje Blatnega jezera, ki je vir številnih prikazni, tudi likovnih podob.
“Razstava Ko smo postali tujci predstavlja izbor šestih pozicij z razstave Oči v skali, postavljenih v nov kontekst, obe razstavi pa povezuje odnos med ljudsko pripovedjo in okoljsko tematiko,” pojasnjujejo v UGM.
Kot navajajo, ljudsko izročilo pripisuje ime Blatnega jezera zadnjemu od velikanov, ki so nekoč živeli na tem območju. “Z izginotjem velikanov je izginila tudi sila, ki je posredovala med človekovim in naravnim kraljestvom ter ohranjala njuno ravnovesje. Razhod je za seboj pustil vrzel, ki jo do danes občutimo kot odtujenost, ob kateri hrepenimo po vnovični povezanosti, ki pa je ne moremo doseči,” so zapisale ob razstavi kuratorke Nikolett Eross, Anna Lujza Szasz in Fanni Toth.
Umetnice in umetnik v svojih delih premišljujejo o spremembah v odnosu med človekom in njegovim okoljem ter skozi različne metode prikazujejo, da je intimen spoj med naravo in človekom vendarle še mogoč.
Razstava v Budimpešti je nastala v sodelovanju med UGM in Budapest Galeria kot nadaljevanje trienala, ki je vključil umetnice in umetnike iz regije. “V skladu z ekološkimi načeli proizvodnje hrane – kratka dobavna veriga od njive do mize – smo nabor umetniških projektov na razstavi poželi regionalno,” je lani zapisal umetniški vodja EKO 9 Jure Kirbiš.
Pri izboru del za razstavo, ki je bila lani poleti postavljena v starem sanatoriju v središču Maribora, sta mu svetovala Dominika Trapp z Madžarske in Markus Waitschacher iz Avstrije. To sodelovanje je letos po navedbah UGM obrodilo razstavo Utrujene palme v Mariboru, ki jo je kuriral Waitschacher, ter sedaj razstavo Ko smo postali tujci v Budimpešti, kjer Trapp sodeluje kot umetnica, kuratorka Flora Gado pa je bila vez med galerijama.