ARTICLE AD
4. koncert 34. edicije kamniške Musica aeterna/Večne glasbe
Piše: Franc Križnar

Vabilo ..
Na 4. ediciji letošnjega 34. kamniškega festivala Musica aeterna na tokratni kamniški sceni – v ž. c. sv. Ane v Tunjicah nad Kamnikom – je nastopil preverjeni in že gostujoči baročni inštrumentalni trio Armonie Veneziane (29. jun. 2025). Sestavljajo ga naša prva dama kljunaste flavte Mateja Bajt in dva slovensko-italijanska glasbenika s te in one strani italijansko slovenske meje: violončelist Allesandro Sluga in čembalist Luca Ferrini. Ker je bil naslov koncerta Beneške harmonije, je povsem razumljivo, da smo na njem slišali dela beneških skladateljev: Antonia Vivaldija, edinega sodobnika Battista Pradala (1964), Tomasa Albinonija, Giovannija Picchija, Paola Benedetta Bellinzanija, Benedetta Giacoma Marcella in za dodatek še stavek (Vivace) iz Sonate v G-duru Antonija Lottija.

… ansambel Armonie Veneziane …
Umetniki so vsi trije igrali na izvirna (baročna) glasbila ali/in njihove kopije: M. Bajt na troje različkov altovskih kljunastih flavt, violončelist A. Sluga na baročni violončelo in čembalist L. Ferrini na kopijo enomanualnega italijanskega baročnega čembala s tremi registri.

… med igranjem v baročnem prezbiteriju ž. c. sv. Ane …
Uvodni in zaključni 4-stavčni Vivaldijevi Sonati (v c-molu, RV 83 in v a-molu, RV 86), najbolj popolni deli poznega ali visokega baroka, sta vsem trem izvajalcem pomenili največji izziv. In prav z njima so dosegli popoln odblesk beneških harmonij. Njihove interpretacije, zlasti še hitrih in tekočih stavkov (Allegro), so prav briljantno prikazali omenjeni blišč. Ob tem pa so bili v popolnoma enakem številu počasnih stavkov njihovi spevi globoki, duhovno navdahnjeni in v skladu z vso takratno in dandanašnjo tovrstno izvedbeno prakso. Njihov posamični in skupni prispevek k tem uspehom je po (prvem) Vivaldiju nadaljevala M. Bajt (kljunasta flavta) povsem sama, a cappella. Odigrala je 4., predzadnjo od Petih miniatur za flavto solo z naslovom Fra cielo e terra/Med nebom in zemljo B. Pradala. Njen ton je poln in voluminozen, umetnica, ki je še vedno pri nas tovrstna »prva dama,« pa zna tako v tehničnih kot prepričljivih muzikalnih impulzih presenetiti in prepričati. V Albinonijevi 4-stavčni Sonati v a-molu , št. 6 iz 12 Trattenimenti armonici, op. 6 se je nadaljeval in stopnjeval interpretacijski vrh ansambelske trojice. Prekinil jih je čembalist L. Ferrini sam, ki je solistično odigral Toccato v d-molu za čembalo, FVB 95 G. Picchija. Ponovno se je izkazal za tenkočutnega bralca baročne klaviature. V triu pa spet Bellinzanijeva glasba, 4-stavčna Sonata v d-molu, op. 3/12; s prepričljivo čembalsko kadenco in silovitimi variacijam in še enim vrhom M. Bajtove v sklepnem stavku Follia. Nato sta v duelu predstavila Marcellovo Sonato op. 1, št. 5 v C-duru violončelist A. Sluga in čembalist L. Ferrini. Poleg obeh Vivaldijev in predhodne Belinzanijeve Sonate, je omenjeni koncert dosegel svoj vrh prav s slednjo. V tem 4-stavčnem delu se je izkazal ves blišč omenjene baročne glasbe. Po (edinem) dodatku pa so umetniki ponovno in še enkrat več kot zadostili svoji soigri, ponovnemu (po)vabilu in igranju. Kar težko bo še crescendirati tele letošnje prireditve.

… na koncu
Na zadnjem 5. koncertu tele letošnje sezone 34. festivala Musica aeterna v Kamniku pa bodo nastopili s sporedom Audite: Cantigas, z zvočnimi freskami srednjeveške Španije F. Lo Pinto, T. Udovič, D. Karajić in naš Janez Jocif kot vodja z ansamblom za zgodnjo glasbo Audite;v soboto, 12. jun. ob 19.00. uri v p. c. sv. Primoža nad Kamnikom.