ARTICLE AD BOX
Ali lahko Francija blokira trgovinski sporazum Mercosur?
Francija je eden najglasnejših nasprotnikov sporazuma o prosti trgovini med Evropsko unijo in petimi državami južnoameriškega gospodarskega bloka Mercosur, ki vključuje Brazilijo, Argentino, Paragvaj, Urugvaj in Bolivijo. Sporazum, ki je plod desetletij pogajanj, še vedno povzroča polemike. V Franciji in drugih evropskih državah so se v zadnjih tednih na stotine kmetov zbralo na protestih, da bi izrazili svoje nezadovoljstvo z dogovorom.
Sporazum o prosti trgovini predvideva odpravo skoraj vseh davkov na izdelke, s katerimi se trguje med državami EU in državami Mercosur. Cilj je vzpostaviti eno največjih con proste trgovine na svetu, ki bi zajemala približno 750 milijonov ljudi in okoli petino svetovnega gospodarstva, poroča Euronews. Evropski izvoz bi bil po podpisu sporazuma olajšan, zlasti na področjih avtomobilske industrije, strojev, pesticidov, zdravil, vina in sira. Po drugi strani bi države Mercosurja v Evropo lahko izvažale avtomobilske dele in prehrambene izdelke po nižjih cenah, kar povzroča skrbi zlasti med evropskimi kmeti.
Nelojalna konkurenca
Evropski kmetje opozarjajo, da bi sporazum lahko povzročil nelojalno konkurenco in ogrozil lokalno kmetijstvo. Stéphane Joandel, francoski pridelovalec mleka in generalni sekretar sindikata kmetov, je za Euronews pojasnil, da evropski kmetje delujejo v skladu s strogimi predpisi glede kakovosti in okoljske trajnosti, medtem ko države Mercosurja teh standardov ne dosegajo. Kmetje zahtevajo vključitev t. i. “zrcalnih klavzul,” ki bi zagotavljale, da bi morali uvoženi proizvodi izpolnjevati enake standarde kot tisti, proizvedeni v EU.
Nedavno poročilo je izpostavilo, da Brazilija nima zadostnih jamstev, da bi preprečila uvoz mesa, ki vsebuje hormone, prepovedane v EU. Evropska komisija sicer zagotavlja, da bo Mercosur spoštoval evropske predpise, vendar skeptiki opozarjajo na tveganja za lokalno kmetijstvo.
Kdo pridobi in kdo izgubi pri sporazumu?
Po besedah ekonomistke Charlotte Emlinger sporazum koristi predelovalni industriji, predvsem sektorjem, kot so avtomobili, farmacija, stroji in tekstil. Francoski vinarji in sirarji bi prav tako pridobili zaradi povečanega izvoza. Po drugi strani pa bi bila najbolj prizadeta evropska industrija govedine in perutnine.
Kljub temu Emlinger meni, da bo vpliv sporazuma na evropski trg omejen. Znižanje carin na določene količine izdelkov, kot je goveje meso, je namreč relativno majhno. “Govori se o 99.000 tonah govejega mesa, kar predstavlja le 1,2 odstotka evropske porabe. Te količine bodo imele omejen vpliv,” je poudarila.
Francija je skupaj s Poljsko, Avstrijo in Nizozemsko izrazila močno nasprotovanje sporazumu. Spodnji dom francoskega parlamenta je minuli teden skoraj soglasno glasoval proti sporazumu, vendar je bilo glasovanje zgolj simbolične narave.
Če bi želela Francija blokirati sporazum, bi morala pridobiti podporo treh držav članic EU, ki predstavljajo vsaj 35 odstotkov prebivalstva bloka. Trenutno je edina velika zaveznica Francije Poljska. Pariz je začel snubiti Italijo in Romunijo, da bi dosegel potrebni prag za oblikovanje blokirajoče manjšine.
Podpora in prihodnji koraki
Sporazum ima podporo večjih evropskih gospodarstev, kot so Nemčija, Portugalska in Španija. Španski minister za kmetijstvo Luis Planas Puchades je poudaril, da EU v trenutnem geopolitičnem kontekstu želi razširiti mrežo trgovinskih sporazumov, da bi ohranila svoj gospodarski in trgovinski vpliv. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je sporazum označila za strateško pomemben.
Ključni trenutek za podpis sporazuma bi lahko bil vrh Mercosurja, ki bo potekal 5. in 6. decembra v Urugvaju. Če bo dogovor takrat dosežen, bo trajalo še mesece ali celo leta, preden bodo nova pravila začela veljati. Francija pa bo do takrat intenzivno iskala podporo za svoje nasprotovanje.
Portal24; Foto: Pexels
Objava Ali lahko Francija blokira trgovinski sporazum Mercosur? je bila najprej objavljena na Portal24.