ARTICLE AD
Nevladna organizacija Greenaction Transnational, ustanovna članica Alpe Adria Green (AAG), je pristojnim italijanskim organom pred tednom dni poslala zahtevo za informacije o projektu vodikovega središča v Trstu. Kot so opozorili v AAG, bi moralo biti zaradi čezmejnih vplivov v okolje v projekt vključeno tudi slovensko ministrstvo za okolje.
V AAG so v današnjem sporočilu za javnost izpostavili poročanje italijanskega časnika Il Piccolo, iz katerega izhaja, da je začetek del na projektu v pristanišču Trst v Žavljah že pred vrati, napovedan je “do konca meseca”. Obrat za vodik naj bi namreč po mnenju predlagatelja zagnali do prihodnjega leta.
“Projekt je bil tajen in zaenkrat vemo le, da bo obrat lahko proizvedel in shranil 370 ton vodika na leto,” so povzeli. Kot so navedli, bi potrebovali študijo o energiji, ki jo sprosti 370 ton vodika v primeru eksplozije.
V nadaljevanju so podčrtali, da se na tem odseku obale, ki na vzhodu meji na kanal industrijskega območja, že leta odlaga ogromne količine odpadkov vseh vrst, brez zadrževalnih ovir in zato s široko razpršenostjo po morskem dnu.
Kot so tudi izpostavili, lokacija vodikovega vozlišča poleg sežigalnice za pridobivanje energije iz odpadkov predstavlja varnostne težave, ki so trenutno nepremostljive.
V tej luči so med drugim omenili tveganje požarov in eksplozij. Obrat bi se namreč nahajal v bližini obratov, ki imajo nahajališča bencina, dizla, tekočega kisika, metanola, acetilena, formaldehida, kalijevega nitrata, natrijevega nitrata, natrijevega nitrita, plina in surove nafte.
“Obrat za predelavo vodika bi dvignil prag tveganja onkraj meja neodgovornosti. Očitno manjka načrt za izredne razmere v primeru domino efekta, ki bi moral vključevati tudi tveganja za sosednje občine na slovenski obali,” so zapisali.
Prav tako so opozorili na tveganje napadov. “Vojna med Rusijo in Ukrajino kaže, da so rafinerije in energetske elektrarne občutljive tarče, ki jih je mogoče zlahka napadati z brezpilotnimi letali, ki jih ne more prestreči niti najboljša protiletalska obramba,” so poudarili.
Projekt ima tako po njihovih navedbah čezmejne varnostne in okoljske vplive na okolje, v postopkih pa bi zato morala sodelovati tudi javnost oz. več tisoč izpostavljenih prebivalcev tamkajšnjih italijanskih občin, pa tudi v slovenskih občin Koper, Ankaran, Izola, Portorož in Piran.
“V Sloveniji se ne zavedajo obstoja tveganj, čeprav bi bilo v primeru hujše nesreče vključeno pristanišče Koper s svojimi industrijskimi objekti,” menijo v AAG.
Spomnili so še, da je Greenaction Transnational že oktobra 2023 predložil pripombe na projekt, v katerih je izpostavil kritična vprašanja. V organizaciji so neuspešno zahtevali tudi dostop do informacij javnega značaja, v katerih je italijanska dežela Furlanija – Julijska krajina določila industrijsko tajnost za vse tehnične dele obrata, vključno z gradbenim območjem.
Oblasti so jim odgovorile le, da se bo njihov poziv upoštevalo v morebitni poznejši fazi izdaje dovoljenja.
Na podlagi poročil lokalnih medijev se je tedaj domnevalo, da je bilo za napravo izbrano območje nekdanje elektrarne Esso, ki meji na sežigalnico za pridobivanje energije iz odpadkov na ulici Via Errera, glede na zadnje navedbe Il Piccola pa se zdi, da se je obrat zdaj preselil na drugo stran sežigalnice za proizvodnjo energije iz odpadkov, zato je obrnjen proti morju pri plovnem kanalu Žavlje. To pomislekov glede varnosti ne spreminja, so sklenili v AAG.