ARTICLE AD
Na Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) so zaskrbljeni zaradi padca bruto domačega proizvoda (BDP), ki je po njihovem prepričanju posledica dodatnih obremenitev gospodarstva. Kot odgovor na padec BDP vladi predlagajo, da uresniči letošnje zahteve obrti in podjetništva, ki med drugim vključujejo znižanje prispevka za dolgotrajno oskrbo.
Članu upravnega odbora OZS so na današnji seji izrazili zaskrbljenost, ker je Slovenija v prvem četrtletju letos zabeležila največji padec BDP med vsemi državami v EU, so po seji sporočili iz zbornice.
Padec BDP naj bo poziv vladi, da preneha z obremenjevanjem gospodarstva, je na seji poudaril predsednik OZS Blaž Cvar. “Imamo visok davčni primež, zakonodajne spremembe, ki smo jim bili priča v zadnjem obdobju, pa so šle v smeri dodatnih obremenitev gospodarstva. Padec BDP je posledica vsega tega,” je prepričan.
Na zbornici so ob tem vladi predlagali, da uresniči zahteve slovenske obrti in podjetništva, ki so jih predstavili prejšnji teden, ter s tem prepreči trend padanja konkurenčnosti slovenskega gospodarstva.
Obrtniki in podjetniki so letos zbrali 139 zahtev do vlade. Med glavnimi je sprememba zakona o dolgotrajni oskrbi, predvsem glede višine prispevka za oskrbo.
OZS bo po Cvarovih besedah vztrajala pri zahtevi, da se višina prispevka za dolgotrajno oskrbo zniža z enega na 0,2 odstotka od bruto plače, nato se naredi evalvacijo. Ob tem je pozdravil besede ministra za solidarno prihodnost Simona Maljevca, da je odprt za pogovore glede sprememb prispevka za dolgotrajno oskrbo.
Do volitev je slabo leto, treba je ukrepati in zahtevati, da se realizira naše zahteve, pa je menil podpredsednik OZS Zoran Simčič.
“Kar zadeva bolniške odsotnosti, je največji problem tudi to, da lahko že prek klica zdravnici urediš bolniški stalež. Absentizem izčrpava gospodarstvo,” je dejal in obenem opozoril na devetodstotni padec v gradbeništvu. Simčič to pripisuje počasnemu umeščanju v prostor, počasnemu pridobivanju gradbenih dovoljenj in nasploh neprivlačnosti za investitorje, so v sporočilu za javnost navedli na zbornici.
Član upravnega odbora Andrej Papež je opozoril, da visoke obrestne mere dušijo investicije v gradbeništvu, zmanjšale pa so se tudi subvencije za investicije.
Papež se je dotaknil tudi dolgotrajne oskrbe in domov za ostarele. “Tudi sindikati morajo vedeti, da je izvirni greh to, da so si v domovih za ostarele dvignili plačo vodstveni kadri, ne pa delavci, ki opravljajo naporno in ‘umazano’ delo,” je dejal in dodal, da bi moral biti ta kader plačan bolje kot diplomiran kader.
Podpredsednik OZS Peter Pišek je bil na seji kritičen do izjave predsednika vlade Roberta Goloba prejšnji teden na Forumu obrti in podjetništva, ko je avtoprevozniku z Gorenjske dejal, da ni nič narobe s tem, da optimizira svoje poslovanje in da ima filipinske delavce zaposlene na Hrvaškem.
Člani upravnega odbora so bili obenem kritični do izjave finančnega ministra Klemna Boštjančiča, ki je sinoči v eni izmed informativnih televizijskih oddaj označil opozorila gospodarskih združenj kot “vpitje ves čas, da so pogoji slabši” in da “so gospodarska združenja zato, da vpijejo”.
Na zbornici so razočarani, da minister njihove pobude in opozorila dojema kot vpitje, namesto da bi jim prisluhnil in na podlagi njihovih priporočil omogočil spodbudnejše poslovno okolje in zmanjšal davčni primež. “Minister bi moral nameniti več posluha gospodarstvu, saj je gospodarstvo tisto, ki polni državno blagajno in omogoča socialno državo,” so še navedli.