ARTICLE AD
Paradižnik. Zgodnje sorte, češnjevci, volovsko srce ali klasični mesnati hibridi, izbire je ogromno. Mnogi začetniki si paradižnik izberejo za svojo prvo vrtno preizkušnjo, a ta rastlina, ki na prvi pogled deluje nezahtevno, hitro razkrije svoje zahteve. Rast, razvoj plodov in končni pridelek so tesno povezani s podrobnostmi, ki jih pogosto spregledamo. Če želite resnično zdrav in rodoviten paradižnik, si velja vzeti čas za pripravo.

Preveč vode proti koncu pomeni brezokusen plod
Zalivanje mora slediti razvoju rastline
Mladi paradižniki imajo plitek koreninski sistem, zato potrebujejo redno, plitvo zalivanje. Kasneje, ko se rastlina utrdi, preidemo na redkejše, a globlje zalivanje, ki spodbuja korenine, da se poglabljajo in stabilizirajo rastlino. A pogosto napaka se zgodi proti koncu sezone: zalivamo z enako intenzivnostjo, čeprav to ni več potrebno.
Profesor Joe Masabni opozarja, da prekomerno zalivanje v zadnjem delu poletja povzroči vodene in brezokusne plodove. Zmanjšanje zalivanja ob koncu dozorevanja omogoči boljši okus, bolj čvrsto meso in manj razpok. Ena globoka zalivka tedensko zadostuje, tudi če listi rahlo ovenijo.
Oveneli listi niso nekaj normalnega
Rumenenje listov ni neškodljiv pojav
Mnogo vrtičkarjev meni, da je rumenenje spodnjih listov ob koncu sezone naravno. A Masabni opozarja, da gre pogosto za znak bolezni, kot sta zgodnja plesen ali verticilij. Čeprav se listje suši od spodaj navzgor, to ni znak zrelosti, temveč oslabljenega imunskega sistema rastline.
Rešitev je redno škropljenje s naravnimi pripravki, kot so bakreni pripravki ali insektofungicidna mila, ki delujejo tudi proti nekaterim glivičnim obolenjem. V suhem vremenu škropimo na 10 do 14 dni, ob visoki vlagi pa pogosteje.
Paradižnik lahko obirate že v rožnati fazi
Ni treba čakati, da popolnoma pordeči
Mnogi ne vedo, da se lahko paradižnik obira, ko začne kazati prve znake rožnate barve. V tej fazi je že fiziološko zrel in bo v nekaj dneh sam dozorel do popolne rdečine, tudi če ga hranite na kuhinjskem pultu.
Takšna praksa zmanjšuje izgube zaradi prevelike zrelosti, pokanja plodov ali plesni. Hkrati pa ohrani enako hranilno vrednost in aromo, kot če bi pustili plod na rastlini do konca.
Gnojenje z jajčno lupino pomaga preprečiti težave
Preprosta rešitev za pomanjkanje kalcija
Cvetna gniloba na dnu plodu je najpogostejša posledica pomanjkanja kalcija. Masabni svetuje enostavno rešitev: v sadilno jamico dodajte zmleto jajčno lupino – količina ene lupine zadostuje za eno sadiko. Alternativno lahko uporabite tudi lupine, raztopljene v kisu.
Kombinacija jajčne lupine in kisa ustvari kalcijev acetat, ki je stabilen in dobro dostopen rastlini. Kislost raztopine ne škoduje tlom, ker se nevtralizira ob kemijski reakciji.
Pravilno obrezovanje in razmik povečata pridelek
Bujnost ni enako rodovitnost
Pogosto začetniki sadike sadijo preveč narazen. Masabni priporoča razmik približno 60 centimetrov med sadikami, kar omogoča boljšo izrabo prostora in hkrati ohranja dovolj svetlobe in kroženja zraka. Manjši razmik omogoča sajenje več sadik na istem prostoru, a le če redno obrezujete.
Odstranite stranske poganjke (sukerce), ki rastejo med glavnim steblom in vejami pod prvim socvetjem. Te veje porabljajo vodo in hranila, ne da bi dejansko prispevale k pridelku. Prav tako odstranite spodnje liste, ki se dotikajo tal ali ne nosijo cvetov.
Obrezovanje vrha konec avgusta
Ko se sezona bliža koncu, vrhove rastlin odrežite. Tako rastlina preusmeri energijo v obstoječe plodove, namesto da bi poskušala razvijati nove cvetove, ki v jesenski vlagi pogosto odpadejo. To dejanje pripomore k večji kakovosti in velikosti zadnjih plodov.
Ne sadite za razhudnikovkami
Paradižnik spada v družino razhudnikovk, kamor sodijo tudi paprike, jajčevci in krompir. Vse te rastline si delijo številne bolezni in škodljivce. Saditev paradižnika na isto mesto, kjer so lani rasle druge razhudnikovke, pomeni večje tveganje za glivična obolenja in viruse.
Rotacija je nujna za zdrave rastline
Namesto tega raje izberite prostor, kjer so rasle solate, zelje ali redkvice.. Tla bodo manj obremenjena z mikroorganizmi, ki ogrožajo paradižnik, in več možnosti imate za zdrav pridelek.
Objava 6 ključnih stvari, ki jih morate vedeti pred sajenjem paradižnika se je pojavila na Vse za moj dan.