16 milijonov evrov za obnovo – a vozniki na Dolenjskem besnijo! Vozite tam? Preverite, zakaj

3 hours ago 7
ARTICLE AD

Na odseku med Bičem in Trebnjem zahod se končuje ena faza največje letošnje obnove slovenskih avtocest. Sledi nova in z njo novi zapleti. Ob cestarskih strojih rastejo ne samo kilometri novega asfalta, ampak tudi nejevolja.

Obnova, ki je (končno) prišla

Po desetletjih obrabe, povečanem prometu in razpokah, ki jih ni zakrpal več niti najboljši popravljalni sloj, se je začelo. Obnova dolenjske avtoceste. Prvič po več kot 20 letih.

Gre za približno 13,8 kilometra dolg odsek med Bičem in Trebnjem zahod, kjer so se dela začela avgusta lani. Sprva na smeri proti Novemu mestu, zdaj pa še na drugi strani – proti Ljubljani. Celotna operacija naj bi se zaključila do avgusta letos. Vse lepo in prav – na papirju.

OBETI? DELA DO AVGUSTA 2025

Za zdaj velja naslednje:

  • Odsek Bič–Trebnje zahod: promet bo v prihodnjih dneh preusmerjen na obnovljeno smerno vozišče (proti Novemu mestu).
  • Obnova smeri proti Ljubljani se začne takoj zatem.
  • Celoten projekt: 13,8 km, 16,36 mio € brez DDV, izvajalec CGP d.d.
  • Predvideni zaključek: avgust 2025.

Promet se bo zdaj začel preusmerjati na obnovljeni del, delavci podjetja CGP d.d. iz Novega mesta pa se bodo – takoj zatem – preselili na smer proti Ljubljani. Tudi tam naj bi promet potekal po istem sistemu: 2+2, brez dodatnega odstavnega pasu, ki bi resnično pomenil olajšanje.

In ja, obnov bo še veliko.

Skupaj je predvidena obnova 13,8 kilometra smernih vozišč, kar je eden večjih projektov na Dolenjskem v zadnjih letih. Celotno investicijo, ki jo financira Družba za avtoceste v Republiki Sloveniji (DARS), so ocenili na 16.364.401,21 evra brez DDV. Če upoštevamo še davke in spremljajoče stroške, številka hitro preseže 20 milijonov evrov javnega denarja.

Kaj vse zajema projekt?

  • Asfaltiranje obeh smernih vozišč
  • Zamenjavo odvodnjavanja
  • Ureditev varnostnih pasov
  • Preplastitev priključkov Bič in Trebnje zahod
  • In seveda – prometno ureditev med gradnjo, ki (kot kaže) povzroča največ prask – na jeklu in na živcih.

Dva pasova v vsako smer? Le navidezno

Zaradi obnove je promet prestavljen na eno stran cestišča, kjer poteka po sistemu 2+2. Dva prometna pasova v vsako smer – vsaj tako se sliši. A realnost je precej bolj tesna. Dobesedno.

Foto: Avtocesta Bič – Trebnje zahod

Pasovi so ožji. Le okoli 2,6 metra široki. Kar pomeni, da ima vozilo širine 2,2 metra na voljo le za dva palca manevrskega prostora na vsaki strani. In to – ob hitrosti nad 100 km/h. Posledice? Nervozni vozniki. Prehitevanja na nož. In, pričakovano, prometne nesreče. Ne le ena ali dve. V enem samem mesecu več kot pet prometnih nesreč, sedemnajst vozil v okvari in vsaj štiri večje ovire.

Na terenu vre

Na družbenih omrežjih je situacija eksplodirala. Oseba na družbenih omrežjih se je na novico o obnovi odzvala z jedkim komentarjem: »Sami nasledniki SCT. Ivan Zidar jim je bil vzornik za krajo gnarja iz obnov avtoceste.« Še en uporabnik je dodal: »Se vidi, da so totalno nesposobni. Obnovo naredijo pa spet trije zožani pasovi – za nikamor.«

Druga oseba se je obregnila ob širino voznih pasov: »Tale bobslade pista bo še zanimiva…« In spet nekdo drug: »Dost placa za tretji pas.«

V odgovor je administrator prometne skupine pojasnil: »Tako kot pri vseh obnovah – saj se odstavni pas širi na 3,5 m.« A to pojasnilo ni pomirilo nikogar. Večina meni, da se spet dela za zdaj – ne za jutri.

Zakaj pa ne tretji pas?

To vprašanje se pojavlja vse pogosteje. Zakaj se v tako obsežni obnovi ni razmišljalo širše? Dobesedno širše. Tretji pas, na tem odseku, ni znanstvena fantastika. Teren omogoča razširitev. Odtisi vozil kažejo, da bi šlo. Pa vendar – nič od tega ni v načrtih.

Foto: Avtocesta Bič – Trebnje zahod

Oseba na družbenih omrežjih je to komentirala takole: »Plačujemo skoraj 17 milijonov evrov za obnovo, pa še vedno ne bomo imeli tretjega pasu. Norost.« Sporočilo je jasno: ljudje čutijo, da so ponovno zapravili priložnost.

Še eno podobno zgodbo, o kateri smo pisali pred kratkim, lahko preberete tukaj:

Cesta, ki vpliva na življenje ob njej

Zaradi del se promet preusmerja tudi na regionalne in lokalne ceste. In to ni brez posledic. Krajani Mirne Peči, Čateža in okolice so že večkrat izrazili skrb zaradi povečanja prometa v naseljih, kjer šole, avtobusna postajališča in ozke ceste niso pripravljene na tok vozil, ki so nekoč vozili 130 kilometrov na uro nekaj kilometrov stran.

Tudi nujne službe imajo težave. Ob zaporah so odstavni pasovi neuporabni – in marsikatera nujna intervencija pride do cilja prepozno. Vozniki pa, ujeti v gneči, nimajo kam.

Čigava odgovornost?

Uradni odzivi so predvidljivi. Obnova poteka po načrtih, varnostna ureditev je ustrezna, signalizacija jasna. Če vozniki spoštujejo pravila, naj bi bilo vse v redu. A številke in odzivi kažejo drugače.

In ko enkrat pride do nesreče, ne pomaga več pojasnilo, da so bili znaki postavljeni. Ljudje iščejo odgovornost – in predvsem: boljše načrtovanje.

Foto: Avtocesta Bič – Trebnje zahod

Kako naprej?

Dela naj bi se zaključila do avgusta. Vsaj tako je načrtovano. Do takrat nas čaka še nekaj mesecev vožnje po ožjih pasovih, z zastoji in verjetno tudi z nekaj dodatnimi sivimi lasmi.

A vprašanje ostaja: ko bo obnova končana – bomo res imeli boljšo cesto? Ali le novo plast asfalta, pod katero ostaja stara logika gradnje – preozko, prepočasi, preveč začasno?

Potrebna obnova, a ne brez cene

Obnova med Bičem in Trebnjem ni vprašanje. Bila je nujna. A način izvedbe, pomanjkanje vizije in frustracije uporabnikov kažejo na večjo težavo: Ali znamo v Sloveniji še graditi ceste, ki gledajo 30 let naprej – ali še vedno popravljamo ceste, da preživijo 3 zimske sezone?

Morda bo avgusta cesta gladka. A v spominu mnogih bo ta obnova ostala kot zgodba o priložnosti, ki je bila znova – zgrešena.

Napisal: K. J.

Vir: Facebook – infoPot

The post 16 milijonov evrov za obnovo – a vozniki na Dolenjskem besnijo! Vozite tam? Preverite, zakaj first appeared on NaDlani.si.

Read Entire Article