ARTICLE AD
V Domžalah se nadaljuje odstranjevanje zdravih stoletnih bukev. Park, ki naj bi bil srce zelenega središča mesta, postaja prostor z vedno manj drevesi. Park bi se moral prilagajati drevesom, ne pa da se drevesa prilagajajo parku.
Dogaja se nekaj, kar bi v marsikateri občini sprožilo ogorčenje, pri nas pa poteka skoraj tiho – posek starih dreves, ki so generacije varovala s svojo senco in lepoto. Zakaj prvič ni uspelo podreti, za posek predvidenih, bukev? Zakaj je Zavod za varstvo kulturne dediščine (ZVKDS) šele po prvem poseku ene od njih ustavil nadaljnjo sečnjo? Kje so bile strokovne presoje pred dejanjem, ne šele po njem?
Na to vprašanje bi morali odgovoriti odgovorni. A kot pogosto, ko gre za ključne posege v javni prostor, občani ostajamo zgolj nemi opazovalci. Uradno smo »stranka v postopku«, v resnici pa odločajo interesi občinske politike. In vedno, ko gre za konflikt med javnim interesom in občinsko samovoljo, izgubimo prav mi – občani.
Med podiranjem ene od bukev 7. januarja 2025 je prišlo do nesoglasja med Občino Domžale in ZVKDS. Zavod z odstranitvijo dreves ni bil seznanjen, zato je bil postopek takoj prekinjen. Po navedbah arborista Vasje Dornika iz Arboretuma Volčji Potok je bila bukev »odmrla«, s »strohnjenimi koreninami«. A fotografije debla, ki so jih delili občani, kažejo nasprotno: notranjost drevesa je bila zdrava. Tudi številni občani – očividci so opozorili, da sta bili obe bukvi popolnoma zdravi.
Kraji širom Slovenije skrbno čuvajo stara drevesa. Še posebej zdaj v času podnebnih sprememb, ko se zavedamo pomena sence, zadrževanja vode, hlajenja prostora.
Stara drevesa niso ovira. So del kulturne in naravne dediščine. In če tega ne bomo razumeli zdaj, bomo kmalu ostali brez sence – dobesedno in simbolno.
Obvestilo Občine Domžale
Obveščamo vas, da bo v petek, 9. maja 2025, potekalo podiranje druge bukve v parku Univerzale. Dela bodo predvidoma zaključena v ponedeljek, 12. maja 2025. Sočasno bo izvedena tudi odstranitev panjev starih dreves ter zasaditev dveh novih sadik dreves vrste Fagus sylvatica ‘Cuprea’ (bukev), z obsegom debla 25–30 cm in višino 6–7 metrov.
Navedena zasaditev poteka v skladu s pogoji Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije in izdanim soglasjem. Cestna zapora med izvedbo del ne bo potrebna, bo pa območje ustrezno zavarovano z omejenim dostopom za nepooblaščene osebe zaradi zagotavljanja varnosti.
Neverjetno kako zdravo drevo za ta leta. Les je popolnoma zdrav.
Okoljska samovolja županje v Parku Univerzale – trhli argumenti
‘Butasta’ misija: Moškima, ki sta posekala znamenito drevo, grozi dolga zaporna kazen
Moška, ki sta bila obsojena zaradi poseka znamenitega drevesa Sycamore Gap, ki je bilo staro več kot 150 let, najverjetneje čaka dolga zaporna kazen. Kakšna bo, bo znano 15. julija.
Septembra 2023 so vandali posekali znamenito staro drevo, ki je ‘zaslovelo’ v filmu Robina Hooda, in ob tem poškodovali tudi Hadrijanov zid v slikoviti angleški dolini Northumberland. Glavna osumljenca sta prijatelja, ki sta sečnjo celo posnela, saj so pri enem od osumljencev našli telefon s posnetkom nočnega dogajanja ob drevesu. Tožilstvo je dejanje dvojice označilo za “butasto misijo”.
Obtoženim, ki se ob izreku sodbe niso odzvali, bodo sodbo izrekli 15. julija, poroča Skynews. Najvišja kazen za kaznivo dejanje škode je 10 let, obteževalni dejavniki pa vključujejo, ali je bilo storjeno dediščini ali kulturni dobrini in dokaze o širšem vplivu na skupnost. Sodnica Justice Lambert je oba obtoženca pridržala do izreka kazni in dejala, da jima grozi dolgotrajen pripor.
Posek naj bi posnela
Po več kot letu in pol se preiskava dogodka še vedno nadaljuje, na sodišču predvajali tudi videoposnetek, ki naj bi prikazoval zadnje trenutke, preden je slavno drevo Sycamore Gap ob zvoku motorne žage padlo na tla.
Glavna osumljenca sta 39-letni gradbeni delavec Daniel Graham in 32-letni mehanik Adam Carruthers. Oba vpletenost zanikata.
Videoposnetek nočne sečnje drevesa so našli na telefonu 39-letnika. Na sodišču so ga predvajali dvakrat, prvič neobdelanega, drugič pa v izboljšani črno-beli različici. Primerjali so ga z dejanskim stanjem kmalu po tem, ko so ugotovili, da je drevo posekano.
Tožilstvo je dejanje dvojice označilo za “butasto misijo”, 39- in 32-letnik pa naj bi kot dokaz, da sta drevo res posekala, s seboj vzela tudi kos veje. Motorne žage in omenjenega kosa lesa preiskovalci sicer niso našli.
Tožilec vztraja, da se je dvojica ponoči z avtomobilom odpravila na lokacijo in z motorno žago posekala drevo, ki se je nato zrušilo na Hadrijanov zid – gre za rimski zid, ki je sicer del Unescove svetovne dediščine.
Vir:24.ur