Po smrti Anite Ogulin izšla njena avtobiografija, v njej srhljivo o nasilju: „Bila sem noseča, ko me je premikastil!“

6 hours ago 12
ARTICLE AD

Njena hči je šele stara 26 let izvedela, zakaj se je morala ves čas zaklepati v spalnico. Tudi zato, ker je se je doma streljalo….

LJUBLJANA – V oddaji TV Tednik so premierno razkrili, da je žal pokojna dobrotnica Anita Ogulin napisala svojo avtobiografijo. V njej odkrito govori o nasilju, ki ga je bila žal deležna…

Brutalna izkušnja…

„Bila sem noseča, ko me je premikastil, da sem se komaj premikala. Potem je vzel vrv, ovil en konec okoli mene, drugega pa okoli odbijača svojega avta. Sedel je za volan, obrnil ključ in pognal avto skozi gozd. Čez korenine, čez kamenje in listje, pijan od vina in moči, tip z obema rokama trdno na krmilu, tip, ki odloča, kam se bo šlo, kako hitro in po kateri razriti poti v pekel,“
je le del srhljivega zapisa v (Avto)biografiji Anite Ogulin. Od žrtve nepredstavljivega nasilja do neskončne ljubezni in dobrote….

Zaklepanje v spalnico

Njena hči je šele stara 26 let izvedela, zakaj se je morala ves čas zaklepati v spalnico. Tudi zato, ker je se je doma streljalo….

Opozorila na pereč problem: nasilje nad ženskami v Sloveniji

Nasilje nad ženskami v Sloveniji ostaja pereč družbeni problem, ki se kaže v različnih oblikah, od psihičnega in fizičnega do spolnega in ekonomskega nasilja. Po podatkih Varuha človekovih pravic je kar 56,1 % žensk po 15. letu starosti doživelo eno od oblik nasilja, pri čemer je psihično nasilje najpogostejše (49,3 %), sledijo fizično (23 %), premoženjsko (14,1 %), omejevanje gibanja (13,9 %) in spolno nasilje (6,5 %) . Še posebej zaskrbljujoč je podatek, da več kot polovico umorov žensk zagrešijo njihovi partnerji ali nekdanji partnerji, kar kaže na resnost problema femicida.

Čeprav Slovenija že od leta 2008 izvaja Zakon o preprečevanju nasilja v družini, ki določa ukrepe za zaščito žrtev in sankcioniranje povzročiteljev , se v praksi še vedno pojavljajo težave pri učinkovitem izvajanju teh ukrepov. Na primer, ukrep prepovedi približevanja, ki ga lahko policija izreče za 48 ur in sodišče podaljša do 12 mesecev, ni vedno dovolj učinkovit, saj se pogosto zgodi, da povzročitelji kljub temu nadaljujejo z nasiljem.

Evropska unija je leta 2024 sprejela novo direktivo za boj proti nasilju nad ženskami in nasilju v družini, ki med drugim kriminalizira spletno zalezovanje, kibernetsko nadlegovanje ter pohabljanje ženskih spolnih organov in prisilne poroke. Ta direktiva zahteva od držav članic, da pripravijo nove akcijske načrte za boj proti nasilju in izboljšajo zaščito žrtev.

V Sloveniji delujejo številne nevladne organizacije, kot so Društvo za nenasilno komunikacijo, Društvo SOS telefon in drugi, ki nudijo pomoč žrtvam nasilja, izvajajo preventivne programe in ozaveščajo javnost o problematiki nasilja nad ženskami . Kljub temu pa ostaja ključni izziv v spremembi družbenih norm in stereotipov, ki pogosto opravičujejo nasilje ali ga minimizirajo.

Za učinkovito preprečevanje nasilja nad ženskami je potrebna celostna družbena obravnava, ki vključuje izobraževanje, ozaveščanje, učinkovito zakonodajo in podporo žrtvam. Le s skupnimi prizadevanji lahko ustvarimo družbo, kjer bo vsaka ženska živela brez strahu in nasilja.

Pomagali številnim in opozarjali na stiske

Anita Ogulin je ena izmed najbolj prepoznavnih humanitark v Sloveniji, znana po svojem dolgoletnem delu na področju pomoči socialno ogroženim družinam, otrokom in mladostnikom. Njena življenjska pot je prežeta s čutom za sočloveka in neomajno predanostjo prostovoljnemu delu. Že v mladosti se je srečevala s stiskami drugih in začutila potrebo, da pomaga tistim, ki so se znašli na družbenem robu. Poklicno se je zaposlila v Zvezi prijateljev mladine Ljubljana Moste-Polje, kjer je sčasoma prevzela tudi vodenje organizacije. Pod njenim vodstvom je ZPM Moste-Polje postala eno ključnih središč humanitarne pomoči v Sloveniji. Njeno delo ni omejeno le na razdeljevanje materialne pomoči, temveč vključuje tudi zagovorništvo pravic otrok in družin, psihosocialno podporo ter spodbujanje sistemskih sprememb za bolj pravično družbo. Pobudnica je mnogih programov, med njimi programa Veriga dobrih ljudi, ki celostno pomaga družinam v dolgotrajni socialni stiski, ter programa Botrstvo, ki povezuje donatorje z otroki, ki živijo v težkih razmerah. Zaradi svoje neomajne predanosti in vpliva je postala simbol solidarnosti in upanja v slovenski družbi. Za svoje delo je Anita Ogulin prejela številna priznanja, med njimi tudi naziv Slovenka leta. Njeno življenje in delo predstavljata zgled sočutja, odgovornosti in vztrajnosti v prizadevanju za boljšo prihodnost ranljivih skupin. Kljub vsem dosežkom ostaja skromna, predana in odločena, da nadaljuje svoje poslanstvo. Anita Ogulin, slovenska humanitarka, prostovoljka in novinarka, je umrla 16. julija 2024 v 73. letu starosti po dolgotrajni bolezni. Leta 2022 so ji diagnosticirali kronično levkemijo in mnogocelični B limfom, o čemer je javno spregovorila in s tem osvetlila izzive, s katerimi se soočajo bolniki z rakom. Anita Ogulin je pustila neizbrisen pečat v slovenski družbi kot simbol sočutja, solidarnosti in neomajne predanosti pomoči sočloveku.

Pripravil: Nadlani.si
Foto: ZPM

The post Po smrti Anite Ogulin izšla njena avtobiografija, v njej srhljivo o nasilju: „Bila sem noseča, ko me je premikastil!“ first appeared on NaDlani.si.

Read Entire Article