Znanstveniki razvili baterije iz industrijskih odpadkov

14 hours ago 7
ARTICLE AD BOX

Znanstveniki razvili baterije iz industrijskih odpadkov

Znanstveniki so naredili pomemben preboj na področju trajnostnih tehnologij, saj so odkrili način, kako industrijske odpadke pretvoriti v uporabne materiale za baterije. Ta napredek odpira nove možnosti za shranjevanje energije iz obnovljivih virov, kar je ključnega pomena za prihodnost energetike.

Raziskovalci z univerze Northwestern v ZDA so razvili proces, ki odpadno molekulo trifenilfosfin oksid (TPPO), stranski produkt proizvodnje izdelkov, kot so vitaminske tablete, pretvori v sredstvo za shranjevanje energije, navaja Euronews. Molekula TPPO, ki je bila prej neuporabna in jo je bilo treba odstranjevati, zdaj predstavlja pomemben vir za razvoj baterij.

Za razliko od litijevih baterij, ki shranjujejo energijo v elektrodah, nove baterije, imenovane redoks pretočne baterije, uporabljajo kemično reakcijo za premikanje energije med elektroliti. Čeprav te baterije niso primerne za mobilne naprave ali električna vozila zaradi svoje velikosti, predstavljajo idealno rešitev za shranjevanje energije v električnem omrežju. Omogočajo, da se presežki energije iz obnovljivih virov, kot sta veter in sonce, shranjujejo ter uporabljajo v času povečane porabe ali zmanjšane proizvodnje.

Emily Mahoney, doktorska kandidatka in prva avtorica raziskave, pojasnjuje, da ta inovacija ne le omogoča uporabo organske molekule, ampak dosega tudi visoko energijsko gostoto, primerljivo s tisto v baterijah na osnovi kovin. Poleg tega ponuja visoko stabilnost, kar je tradicionalno težko doseči.

“Možnost, da optimiziramo oba parametra za molekulo, ki izvira iz industrijskih odpadkov, je izjemno razburljiva,” je povedala Mahoney.

Trajnostne alternative rudarjenju redkih kovin

Rastoče povpraševanje po baterijah za električna vozila, pametne naprave in omrežne rešitve povečuje potrebo po redkih kovinah, kot sta litij in kobalt. Ti kovini se pridobivata z invazivnimi rudarskimi postopki, ki imajo omejene zaloge in negativne vplive na okolje. Zato je potreben premik k bolj trajnostnim rešitvam, poudarjajo raziskovalci.

Christian Malapit, kemik in vodilni avtor študije, je izpostavil pomembnost molekularnega inženiringa pri pretvorbi organskih odpadkov v dragocene vire. “Naše odkritje prikazuje potencial trajnostne uporabe odpadnih spojin za inovacije v tehnologiji baterij,” je dodal.

Letno nastane ogromno količin molekule TPPO, vendar je trenutno skoraj v celoti neizkoriščena. Znanstveniki verjamejo, da bi s tem prebojem lahko dosegli trajnostno rešitev za izzive shranjevanja obnovljive energije.

Čeprav bo potrebnih še več raziskav, da bi tehnologijo naredili praktično in cenovno dostopno, je cilj jasen – spremeniti industrijske odpadke v “zeleni zaklad”, ki bi zmanjšal potrebo po rudarjenju in podpiral prehod na čistejšo energijo.

Portal24; Foto: Pexels

Objava Znanstveniki razvili baterije iz industrijskih odpadkov je bila najprej objavljena na Portal24.

Read Entire Article