ARTICLE AD
Zlato je v aprilu 2025 potrdilo svoj status kot ključno varovalo v času negotovosti. Vrednost zlata je dosegla nove rekorde, pri čemer so rast podpirale geopolitične napetosti, inflacijska pričakovanja in šibkost ključnih valut. Poleg zlata so rast beležile tudi druge plemenite kovine, vendar s precej manjšim zagonom.
Zlato v rekordnem vzponu: 62 odstotkov višje v 14 mesecih
Cena zlata je 22. aprila 2025 presegla 3.450 ameriških dolarjev za trojsko unčo, kar pomeni 62-odstotno rast v štirinajstih mesecih in 21 odstotkov od začetka leta. Takšna rast spominja na bikovski cikel med letoma 2008 in 2012. Analitiki opozarjajo, da bi se lahko podobna dinamika ponovila tudi tokrat.
Glavni dejavniki rasti zlata so povečano povpraševanje s strani centralnih bank, predvsem iz Azije, ter rastoči vložki zahodnih vlagateljev prek ETF skladov. Vse več vlagateljev se zlata poslužuje kot zaščite pred inflacijo in političnimi tveganji.

Zlato ostaja v fazi rasti
Zlato se od februarja 2024 nahaja v fazi t. i. »C-rasti«, ki pomeni najmočnejši del bikovskega trenda. Dokler se cena zlata ohranja nad 2.950 ameriškimi dolarji za unčo, analitiki pričakujejo nadaljevanje rasti. V preteklosti so te faze prinesle največje donose vlagateljem.
Zlato dodatno podpirajo tehnični indikatorji, ki sprožajo nove nakupe prek algoritmičnih in institucionalnih sistemov. Po priporočilih analitikov (npr. The Aden Forecast) je ob morebitnih korekcijah priporočljivo povečevanje izpostavljenosti zlatu.
Zakaj investirati v zlato in kje ga kupiti?
Zlato velja za eno najstarejših in najbolj preverjenih oblik ohranjanja vrednosti skozi čas. V času gospodarskih pretresov, inflacije ali valutnih nihanj se vedno znova izkaže kot zanesljivo varovalo premoženja. Poleg stabilnosti zlato ponuja tudi visoko likvidnost – prodaja je mogoča praktično povsod po svetu.
Investitorji lahko zlato kupujejo v fizični obliki (palice, kovanci), preko borznih skladov (ETF), investicijskih računov ali specializiranih trgovcev s plemenitimi kovinami. V Sloveniji so priljubljeni ponudniki Elementum, Moro, Zlata točka in banke z investicijskimi storitvami. Pred nakupom se priporoča primerjava cen, možnosti shranjevanja ter preverjena kakovost (LBMA certifikat).
Srebro: podcenjeno razmerje in bikovski potencial
Srebro je v zadnjih 14 mesecih pridobilo 57 odstotkov vrednosti, a razmerje zlato/srebro ostaja pri visokih 100:1. Zgodovinsko povprečje tega razmerja znaša med 40 in 60, kar pomeni, da je srebro trenutno podcenjeno.
Cena srebra se bliža ključni meji 50 dolarjev za unčo, ki predstavlja psihološki prag. Hkrati se svetovni trg srebra že četrto leto sooča z večjim povpraševanjem kot ponudbo, kar dodatno nakazuje na možnosti za nadaljnjo rast.
Srebro je tudi ključen element v tehnologiji, fotovoltaiki in elektroniki, kar mu daje dodatno dolgoročno vrednost.
Rekordna rast in preboj psihološke meje
V evroobmočju je cena zlata konec aprila dosegla približno 2.980 evrov za trojsko unčo. To pomeni več kot 30-odstotno rast v zadnjem letu. Graf gibanja cene zlata v evrih kaže stabilno, a močno rast od poletja 2024 do pomladi 2025.
Ta trend je posledica tako naraščajoče globalne cene zlata kot tudi padca vrednosti evra. Vrednost zlata za evropske vlagatelje se tako krepi hitreje, kar potrjuje status zlata kot donosne in varne naložbe.

Platina in paladij – rast omejena z industrijskim povpraševanjem
V nasprotju z zlatom in srebrom sta bila trga platine in paladija aprila 2025 manj aktivna. Glavni razlog je večja vezanost na industrijsko rabo, zlasti v avtomobilski industriji. Trgovinske napetosti in ohlajanje industrijske proizvodnje sta vplivala na zadržano rast.
Paladij je pod pritiskom zaradi upadanja proizvodnje avtomobilov z notranjim izgorevanjem, medtem ko platina pridobiva zanimanje zaradi uporabe v vodikovih gorivnih celicah. Kljub vsemu bosta ceni teh kovin dolgoročno odvisni predvsem od gibanja globalne industrije.
Zlato ostaja ključna priložnost za dobiček
Zlato je aprila 2025 znova dokazalo, zakaj velja za najzanesljivejše zatočišče kapitala v obdobjih negotovosti. Tako v dolarjih kot v evrih je doseglo nove višave, kar potrjuje zaupanje vlagateljev v njegovo zaščitno vlogo.
Srebro ponuja dodatni potencial zaradi relativne podcenjenosti in naraščajoče industrijske uporabe. Platina in paladij imata stabilno, a bolj ciklično prihodnost, vezano na industrijske trende.
Za dolgoročne vlagatelje so plemenite kovine, zlasti zlato, trenutno ena najbolj smiselnih zaščit pred gospodarskimi pretresi in hkrati možnost za rast.
Napisal: K. J.
Vir: elementum.si, moro.si
The post Zlato dosega rekordne vrednosti – Ali je zdaj pravi čas za nakup? first appeared on NaDlani.si.