Že vrsto let uspešno čezmejno spodbujanje branja

6 days ago 8
ARTICLE AD

Okoli 200 slovenskih in hrvaških osnovnih in srednjih šol v okviru projekta Branje ne pozna meja že več let izvaja aktivnosti za spodbujanje branja in razvijanje različnih vrst pismenosti.

S tem poleg razvijanja ljubezni do pisane besede širijo poznavanje kulture sosednje države. Izkušnje po besedah sodelujočih kažejo pozitivne rezultate.

Projekt so po besedah predsednice Zveze bibliotekarskih društev Slovenije Damjane Vovk zagnali pred 12 leti

Včeraj so v sodelovanju s Hrvaškim knjižničarskim društvom priredili v Mariboru strokovno srečanje koordinatorjev in mentorjev tega projekta, na katerem se razprave osredotočajo na ilustracijo v sodobni mladinski književnosti slovenskih in hrvaških avtorjev.

Osnovni namen projekta je pridobiti otroke, da bi brali z veseljem ter se tako navadili vsakodnevnega branja oziroma učenja.

Prav tako ciljajo na izboljšanje branja in razumevanja prebranega, spodbujanje branja na glas, razvijanje veščin kakovostnega raziskovanja ter uporabe različnih informacijskih virov. “Vsako leto raste število sodelujočih šol in s tem število vključenih otrok,” je za STA ob robu srečanja povedala Vovk.

Slovenski šolarji berejo dela hrvaških avtorjev, prevedena v slovenščino. Hrvaški otroci pa berejo slovenske avtorje, prevedene v hrvaščino. “S tem spodbujamo tudi prevajanje literature v sosednji jezik, kar se nam včasih mogoče zdi nesmiselno, sploh starejšim generacijam, ki nam je znanje hrvaščine samoumevno. Dejansko je treba spodbujati, da se sosedje spoznamo med seboj tudi preko literature,” je še dodala Vovk.

“S takšnim branjem otroci spoznavajo, da so nekateri elementi skupni ne glede na kulturo ali jezik. Govorimo o prijateljstvu, osamljenosti, ljubezni. To so motivi, ki so prisotni v literaturi na obeh koncih meje in tudi širše po svetu,” je še izpostavila.

Glavni cilj je seveda otrokom približati branje

“Dandanes imamo knjižnice še veliko težjo nalogo, kot smo jo imele v preteklosti. Kajti tekmujemo za čas pri otrocih z zasloni. Računalniškimi igricami, filmi, pametnimi telefoni. In je še toliko pomembneje, da otroke znamo pravilno motivirati, da si vzamejo čas tudi za knjigo, kajti knjige so tiste, ki spodbujajo kritično mišljenje in domišljijo,” je pojasnila sogovornica.

Po besedah Igorja Sakside s Pedagoške fakultete Univerze v Ljubljani je z ustreznimi pristopi mogoče navdušiti nad knjigami tudi današnjo mladino. “Zagotovo obstajajo načini, da jim približaš branje, predvsem če jih jemlješ kot enakovredne sogovornike. To je prvi korak. Drugi korak je, da jim postaviš dovolj zahtevne izzive, da si želijo svojega mentorja ali mentorico branja in seveda svoje sošolke in sošolce navdušiti z inovativnim, vznemirljivim, tudi provokativnim pristopom h knjigam,” je dejal.

“Tudi profesorji se lahko marsičesa naučimo od mlade generacije, če si to želimo”

Na  srečanju je predstavil več možnosti povezovanja branja književnosti in zaslonskih tehnologij. Med drugim zabaven video na temo soneta Franceta Prešerna in lepljenko posnetkov otrok v vojni na temo Pedenjpeda. “Kot mentorji branja se moramo danes od vrtca do univerze spraševati, kako prisluhniti svetu mladih bralk in bralcev, katere so njihove bolečine, strahovi, zanimanja. To ne more več teči ex cathedra, se pravi profesor, ki nekaj ve, in mladi, ki ničesar ne vedo, ampak je stvar treba obrniti. Tudi profesorji se lahko marsičesa naučimo od mlade generacije, če si to želimo,” je Saksida povedal za STA.

Knjižničarka iz osnovne šole v Gornji Stubici na Hrvaškem Ines Krušelj – Vidas je potrdila, da mladi ob ustreznem pristopu brez težav sodelujejo. “Ko otroci tako berejo, se primerjajo med seboj in to je tudi motivacija, neke vrste tekmovalni duh,” je povedala.

Njeni učenci sodelujejo z vrstniki iz Osnovne šole Križevci pri Ljutomeru, s katerimi se tudi občasno srečujejo. “Zanimivo je gledati, kako literatura poveže otroke. Drug drugemu z vso vnemo predstavljajo, kaj so prebrali. Priporočam vsem, da se vključijo v projekt. Ni zahteven. Vsaka šola ga lahko prilagodi svojemu urniku in ima lahko koristi od tega,” je še dodala.

vir: sta

The post Že vrsto let uspešno čezmejno spodbujanje branja appeared first on Lokalec.si.

Read Entire Article