ARTICLE AD
ZDA so v četrtek napovedale nove pristaniške pristojbine za kitajske ladje, s čimer želijo spodbuditi domačo ladjedelniško industrijo in omejiti prevlado Kitajske v panogi. Uveljaviti jih nameravajo v 180 dneh in mnogi se bojijo, da bo ukrep ob carinski politiki ameriškega predsednika Donalda Trumpa dodatno škodil svetovni trgovini.
Višina pristojbine za kitajske lastnike ladij in upravljavce ladij, zgrajenih na Kitajskem, bo odvisna od teže njihovega tovora, števila zabojnikov ali števila vozil na krovu. Določene bodo različne pristojbine za ladje, ki jih upravljajo Kitajci, in ladje, izdelane na Kitajskem, oboje pa se bodo v naslednjih letih postopoma zviševale.
Za ladje, izdelane na Kitajskem, se bo pristojbina začela pri 120 dolarjih na zabojnik, kar pomeni, da bi lahko ladja s 15.000 zabojniki morala plačati ogromno pristojbino v višini 1,8 milijona dolarjev, je poročala francoska tiskovna agencija AFP.
Za ladje z razsutim tovorom se bo pristojbina začela pri 50 dolarjih na tono tovora. Za ladje, ki prevažajo avtomobile, pa bo treba plačati pristaniško pristojbino v višini 150 dolarjev na vozilo. Pristojbinam se bo mogoče izogniti, če bo prevoz naročen s plovilom, zgrajenim v ZDA.
“Kitajska je v veliki meri dosegla svoje cilje glede prevlade, s čimer je močno prikrajšala ameriška podjetja, delavce in ameriško gospodarstvo,” so sporočili iz urada ameriškega trgovinskega predstavništva.
ZDA so ukrep napovedale v času, ko svetovno trgovino že motijo Trumpove carine, opozarjajo strokovnjaki.
Odkar se je januarja vrnil v Belo hišo, je Trump uvedel do 145-odstotne carine na uvoz blaga iz Kitajske, preostale države pa se pri izvozu v ZDA za zdaj soočajo s splošno 10-odstotno carinsko stopnjo.
Nove pristaniške pristojbine so sicer rezultat preiskave, sprožene pod prejšnjo administracijo ZDA. “Ladje in ladijski promet so ključnega pomena za ameriško gospodarsko varnost in prost pretok blaga,” je po poročanju AFP dejal ameriški trgovinski predstavnik Jamieson Greer.
Ameriška ladjedelniška industrija je v času od druge svetovne vojne, ko je imela prevlado, postopoma nazadovala. V sektorju zdaj prevladuje Azija, pri čemer Kitajska zgradi skoraj polovico vseh ladij, sledita Južna Koreja in Japonska.