ARTICLE AD
Predsednik vlade Robert Golob je na današnji seji DZ dejal, da je privatizacija socialne in zdravstvene mreže “pot v pogubo”, kar se je pokazalo na primeru špekulacij o umiku avstrijskega podjetja SeneCura, ki je za izgradnjo domov za starejše v času prejšnje vlade prejel več koncesij. Zagotovil je, da bo vlada vztrajala pri krepitvi javne mreže.
“Tudi če na prvi pogled zasebniki obljubljajo, da bodo sami prevzeli nase breme, ki bi ga morala nositi država, se kasneje pri izvajanju izkaže, da nase prevzamejo predvsem dobičke,” je dejal Golob. Ko dobičkov ni, pa pozabijo na ljudi, kar se kaže na več področjih socialnega varstva in zdravstva, meni. Zato koalicija od prvega dne dela na krepitvi javnega sistema, verjame pa, da bodo to prepoznali tudi volivci.
Zaradi novega zakona o dolgotrajni oskrbi, ki bo po besedah premierja bistveno razširil nabor pravic, bo tudi dostopnost do socialne oskrbe starejših bistveno boljša, ker bodo “to breme prevzeli na državo”, je zatrdil.
Poslanka SD Bojana Muršič je v poslanskem vprašanju izpostavila, da so težave avstrijskega podjetja SeneCura in špekulacije o morebitni prodaji njihovih domov za starejše v Sloveniji, razkrile sistemsko težavo, ko “država dolgotrajno oskrbo in socialno varstvo starejših prepušča zasebniku in trgu”.
Ob tem je navedla, da je prejšnja vlada Janeza Janše oz. njen minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janez Cigler Kralj iz vrst NSi, podelil veliko koncesij za izgradnjo domov. Zasebniki naj bi s prvim razpisom zagotovili skoraj 1300 dodatnih postelj, v drugem razpisu pa 1100. “Podjetje SeneCura je bilo eno izmed tistih podjetij, ki je na prvem razpisu uspelo dobiti največ koncesij za izgradnjo novih posteljnih kapacitet,” je dodala.
Golob je poslanko dopolnil, da je bila od več kot 1200 podeljenih koncesij realizirana le polovica oz. 630. “Tako je, ko zaupaš, da bo zasebnik brez kakršnekoli garancije nekaj izpeljal,” je pripomnil. Podjetje SeneCura je sicer ministrstvu za solidarno prihodnost zagotovilo, da se ne umika iz Slovenije in da bo izpolnilo vse obveznosti, ki jih je prevzelo. Zato Golob verjame, da bo ministrstvo poskrbelo, da se bo takšna zaveza tudi uresničila.
“Takrat, ko v tej vladi napovemo najbolj obsežne reforme kadarkoli in jih potem izpeljemo v dveh letih, nam opozicija očita, da smo prepočasni. Takrat, ko opozicija razpiše in podeli koncesijo, ki jo realizira 50 odstotno, pa se nihče ne spomni na to, kakšne so bile njihove obljube,” je ob tem dodal.
Muršič je premierja vprašala tudi, ali ima država – v primeru, da bi prišlo do prodaje podjetja SeneCura, interes odkupiti zasebne domove s koncesijo ali pa jih vključiti v javno mrežo.
Golob na to sicer ni odgovoril, je pa zatrdil, da v tem mandatu niso podeljevali novih koncesij. So pa po njegovih besedah okrepili vlaganje države v modernizacijo, obnovo in izgradnjo novih kapacitet, kar bodo nadaljevali.
Zagotovil je še, da bo vlada vztrajala na poti reform in krepitve javne mreže, ker želijo, “da Slovenija ostane to, kar je zapisano v ustavi, socialna država”. Vse ostalo pa bo imelo “odločen ne, še posebej divja privatizacija socialne in zdravstvene mreže” in na to bodo lahko najbolj ponosni, je sklenil.