ZDA dosegle dogovor s Kanado in Mehiko, carine na Kitajsko ostajajo

3 hours ago 6
ARTICLE AD BOX

ZDA dosegle dogovor s Kanado in Mehiko, carine na Kitajsko ostajajo

Ameriški predsednik Donald Trump je v ponedeljek opustil grožnjo z uvedbo visokih carin na Mehiko in Kanado ter se strinjal s 30-dnevnim premorom v zameno za koncesije, povezane z nadzorom meja in pregonom tihotapljenja v sodelovanju s sosednjima državama. Odločitev začasno odpravlja nevarnost trgovinske vojne med tremi severnoameriškimi državami, ki bi lahko imela daljnosežne gospodarske posledice.

Kanadski premier Justin Trudeau in mehiška predsednica Claudia Sheinbaum sta potrdila, da bosta okrepila prizadevanja za nadzor meja, da bi izpolnila ameriške zahteve po ostrejšem zatiranju nezakonitega priseljevanja in tihotapljenja mamil, poroča Reuters. Odločitev Trudeauja in Sheinbaum je omogočila odlog 25-odstotnih carin, ki bi sicer začele veljati v torek, za obdobje 30 dni.

Kanada se je zavezala k namestitvi nove tehnologije in dodatnega osebja vzdolž meje z Združenimi državami, hkrati pa bo sodelovala v boju proti organiziranemu kriminalu, tihotapljenju fentanila in pranju denarja. Mehika bo svojo severno mejo okrepila z 10.000 pripadniki nacionalne garde, da bi omejila tok nezakonitih migracij in trgovino z mamili. Združene države so v okviru dogovora obljubile, da bodo sprejele ukrepe za preprečevanje trgovine z orožjem velike moči v Mehiko, kar je potrdila tudi predsednica Sheinbaum.

Varnost

Ameriški predsednik je svojo odločitev komentiral na družbenih omrežjih: »Kot predsednik sem odgovoren, da zagotovim varnost vseh Američanov in delam prav to. Zelo sem zadovoljen s tem začetnim izidom.«

Sporazumi so začasno preprečili začetek trgovinske vojne, ki bi po mnenju ekonomistov lahko škodovala gospodarstvom vseh treh držav in povzročila višje cene za potrošnike. Trump je po telefonskem pogovoru z obema voditeljema napovedal, da bo v prihodnjem mesecu poskušal doseči nove gospodarske sporazume s Kanado in Mehiko. Gospodarstva teh držav so namreč močno povezana z ameriškim trgom, odkar je bil v 90. letih sklenjen Severnoameriški sporazum o prosti trgovini (NAFTA), ki ga je kasneje nadomestil USMCA.

Carine na Kitajsko ostajajo

Za Kitajsko ni bilo doseženega podobnega dogovora. Ameriške carine v višini 10 odstotkov naj bi začele veljati v torek ob 12.01 po srednjeevropskem času (05.01 GMT). Tiskovni predstavnik Bele hiše je sporočil, da bo Trump s kitajskim predsednikom Xi Jinpingom govoril šele konec tedna.

Trump je opozoril, da bi lahko carine na kitajske izdelke še dodatno zvišal, če Peking ne bo ustavil pošiljanja fentanila v ZDA. »Upamo, da nam bo Kitajska nehala pošiljati fentanil, in če ne bodo, se bodo tarife znatno zvišale,« je dejal ameriški predsednik.

Kitajska je odgovornost za problem fentanila pripisala ZDA ter napovedala, da bo carine izpodbijala pri Svetovni trgovinski organizaciji. Poleg tega je dala vedeti, da bo sprejela protiukrepe, a obenem pustila odprta vrata za pogovore.

Tržni odziv in gospodarske posledice

Novice o začasnem dogovoru s Kanado in Mehiko so povzročile močne tržne premike. Kanadski dolar je po padcu na najnižjo raven v več kot dveh desetletjih ponovno okreval. Terminske pogodbe na ameriške borzne indekse so se po dnevu izgub na Wall Streetu ponovno dvignile. Industrijske skupine, ki so se bale motenj v dobavnih verigah, so pozdravile premor. »To je zelo spodbudna novica,« je dejal Chris Davison, predstavnik kanadske trgovske skupine proizvajalcev repice. »Imamo visoko integrirano industrijo, ki koristi obema državama.”

Medtem Trump ni izključil možnosti novih trgovinskih ukrepov proti Evropski uniji. V nedeljo je namignil, da bi lahko bila 27-članska EU njegova naslednja tarča, vendar ni navedel točnega časovnega okvira. Voditelji EU so na ponedeljkovem neformalnem vrhu v Bruslju poudarili, da se bo Evropa po potrebi odzvala na ameriške carine, hkrati pa pozvali k nadaljevanju pogajanj. ZDA so namreč največja trgovinska in naložbena partnerica EU. Trump je nakazal, da bi Združeno kraljestvo, ki je EU zapustilo leta 2020, morda lahko dobilo izjemo pri uvedbi carin.

Trump brani svojo trgovinsko politiko

Ameriški predsednik je ob koncu tedna priznal, da bi carine lahko povzročile kratkoročne težave ameriškim potrošnikom, vendar jih vidi kot nujen ukrep za omejitev priseljevanja, trgovine z mamili ter spodbujanje domače industrije.

Gospodarski analitiki opozarjajo, da bi načrtovane carine lahko zajele skoraj polovico vsega ameriškega uvoza. To bi pomenilo, da bi morale ZDA več kot podvojiti svojo proizvodno zmogljivost, da bi nadomestile manjkajočo uvozno blago – kar pa kratkoročno ni izvedljivo, so zapisali analitiki ING. Poleg tega opozarjajo, da bi lahko carine Kanado in Mehiko pahnile v recesijo ter sprožile tako imenovano »stagflacijo«, torej kombinacijo visoke inflacije, nizke gospodarske rasti in povečane brezposelnosti v ZDA.

Portal24; Foto: Pexels

Objava ZDA dosegle dogovor s Kanado in Mehiko, carine na Kitajsko ostajajo je bila najprej objavljena na Portal24.

Read Entire Article