ARTICLE AD BOX
Pogajanja z Rikom za nadgradnjo Jesenic: Cena ne bo padla pod 170 milijonov evrov
Cena nadgradnje železniškega vozlišča Jesenice bo presegla 170 milijonov evrov, pogajanja med Direkcijo za infrastrukturo in podjetjem Riko pa so v sklepni fazi. Kot poroča MMC RTV SLO, je bila na lanskem razpisu najnižja ponudba prav od Rika, ki jo vodi Janez Škrabec, a se je ta povzpela na 170 milijonov evrov z vključenim davkom.
Prenova železniške postaje v Novi Gorici, ki je bila slovesno odprta prejšnji teden, je stala 62 milijonov evrov. V primeru železniškega vozlišča Jesenice pa gre za bistveno večji projekt, saj se ne prenavlja zgolj postaja, temveč celotno omrežje. Izhodiščna cena projekta je bila leta 2023 postavljena pri dobrih 80 milijonih evrov, nato pa narasla na 137 milijonov evrov. Na lanskem razpisu so bile ponudbe precej višje, pri čemer je bila najugodnejša ravno od Rika.
Ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek je že lani ob očitkih o visoki ceni pojasnila, da “ne gre zgolj za postajo, gre za celotno vozlišče.”
Postaja Jesenice je danes povezana le z enotirno progo, kar pomeni omejeno pretočnost. Ta naj bi se bistveno izboljšala ob načrtovani dvotirni gorenjski progi, vendar je ta še v fazi umeščanja v prostor in ni jasnih rokov glede njene izgradnje. Po poročanju MMC RTV SLO za projekt še ni državnega prostorskega načrta, prav tako niso izdana gradbena dovoljenja.
Praktično edini v Sloveniji
Direkcija za infrastrukturo potrjuje, da se postopek javnega naročila nadaljuje s konkurenčnim postopkom s pogajanji z Rikom. Ministrica Bratušek pa glede tega ostaja zadržana: “Javno naročilo je v teku, tako da tega zaenkrat, dokler je to v teku, ne morem ali pa ne smem komentirati.”
Vprašanje ostaja, ali bo Riko dobil posel. Janez Škrabec je v podkastu Srce bije za posel dejal: “Ne bi tega prejudiciral, ker sem vraževeren. Takrat, ko si prepričan, da boš nek posel dobil, ga ravno ne dobiš.” Podjetje Riko deluje kot inženiring podjetje in pri izvedbi angažira podizvajalce. Kot poudarja Škrabec: “To bo velik projekt in zagotovo zahteva najmanj kakšnih 20 podjetij, ki bodo sodelovala v tem projektu.”
MMC RTV SLO, navaja, da so praktično edini, ki se v Sloveniji ukvarja z gradnjo železnic, Železniško gradbeno podjetje, ki je del Slovenskih železnic. Kljub temu, da se v železniško infrastrukturo stekajo velika sredstva, je od 1200 kilometrov železniških prog v državi še vedno približno 900 kilometrov enotirnih. Zadnja nova železniška proga v Sloveniji pa je bila zgrajena pred več kot 25 leti.
Portal24; Foto: Slovenske železnice
Objava Pogajanja z Rikom za nadgradnjo Jesenic: Cena ne bo padla pod 170 milijonov evrov je bila najprej objavljena na Portal24.