Zaupanje potrošnikov vse nižje

8 hours ago 6
ARTICLE AD

Vlada Roberta Goloba, ki je obljubljala “boljšo prihodnost” in gospodarski preporod, se je v treh letih vladanja izkazala za eno največjih razočaranj v zgodovini Slovenije. Namesto napredka in blaginje smo priča gospodarskemu nazadovanju, finančni nestabilnosti gospodinjstev in vse večjemu nezaupanju potrošnikov.

Zadnji podatki o zaupanju potrošnikov razkrivajo alarmantno stanje. Kazalnik zaupanja potrošnikov je julija 2025 upadel za 2 odstotni točki na mesečni ravni in za 3 odstotne točke na medletni ravni, kar je za 4 odstotne točke pod dolgoletnim povprečjem.

Vse štiri komponente kazalnika – pričakovanja glede finančnega stanja gospodinjstev, gospodarskih razmer v državi, večjih nakupov in trenutnega finančnega stanja – so se poslabšale. Najbolj skrb vzbujajoče je, da so pričakovanja glede gospodarskih razmer v državi padla za kar 8 odstotnih točk v primerjavi z lanskim julijem. To je jasen pokazatelj, da Slovenci v vladnih ukrepih ne vidijo prihodnosti, temveč le nadaljnje poslabšanje.

Gre tudi za očitne posledice “vojne” proti gospodarstvu, ki se je je lotila aktualna oblast. Namesto spodbud za gospodarsko rast so uvedli višje davke, povečali birokratske ovire in sprejemali ukrepe, ki vodijo v energetsko krizo. Zloglasni “davek na štempljanje” je le eden od primerov zakonodaje, ki izčrpava podjetja. Mitja Gorenšček, izvršni direktor Gospodarske zbornice Slovenije, je v preteklosti opozoril, da se Slovenija “po tihem” deindustrializira, kar potrjujejo tudi podatki o upadu gospodarske aktivnosti in zaposlenosti. Od leta 2022, ko je Golob prevzel oblast, se je gospodarska rast upočasnila, tuji investitorji pa se Sloveniji izogibajo.

Foto: Pixabay

Ena največjih kritik Golobove vlade je njeno neodgovorno upravljanje z javnimi financami, na kar je večkrat opozoril tudi Fiskalni svet, ki je proračun večkrat označil kot “nerealističen in tvegan”, opozorila pa so bila prezrta. Namesto racionalne porabe in vlaganj v ključne sektorje, kot so zdravstvo in infrastruktura, vlada denar zapravlja za projekte, ki koristijo le ozkemu krogu njihovih podpornikov, kot so nevladne organizacije, ki so pomagale pri Golobovi izvolitvi.

Obljubljali so reforme, a prinesli le kaos. Zdravstveni sistem razpada, čakalne dobe so se podaljšale – po podatkih NIJZ se je čakanje za kardiologijo z 20 dni v letu 2021 podaljšalo na 40 dni v letu 2025. Stavke zdravnikov, sodnikov, tožilcev in upravnih delavcev so postale stalnica, kar kaže na popolno nesposobnost vlade za dialog z javnim sektorjem.  Infrastrukturni projekti, sofinancirani z evropskimi sredstvi, so bili zaustavljeni ali odpovedani, medtem ko vlada načrtuje predrage železniške projekte, ki niso v skladu s potrebami države. Razveljavitev Zakona o dohodnini, ki ga je sprejela vlada Janeza Janše, neposredno prizadela delavce, saj je povprečni delavec izgubil 664 evrov neto plače na leto.

Fizični delavec pri delu. Foto: Pixabay


Premier Golob je javno trdil, da je Slovenija “počrpala več kot 100 odstotkov evropskih sredstev”, kar se je razkrilo kot očitno zavajanje. V resnici je Slovenija na dnu lestvice EU po črpanju evropskih sredstev, kar dodatno otežuje gospodarsko okrevanje. Takšne laži in visokoleteče obljube o povečanju investicij in učinkovitosti so se izkazale za prazne, saj se sistem razgrajuje, življenjski standard pa pada.

Potrošniška negotovost in odrast
Upad zaupanja potrošnikov je neposredna posledica vladne politike, ki podpira ideologijo “odrasti”, kot jo zagovarja stranka Levica, ključni člen koalicije. Ta ideologija zavrača gospodarsko rast, kar vodi v nižanje življenjskega standarda, gospodarstvo pa berači za davkoplačevalski denar, medtem ko vlada ne nudi ustrezne podpore za ohranjanje proizvodnje. Edini zmagovalci te politike so skrajno levičarski krogi, ki čakajo na “revolucijo”, medtem ko državljani trpijo zaradi naraščajočih stroškov in negotovosti.

Foto: zajem zaslona

Pot v pogubo

Vlada Roberta Goloba je s svojo nesposobnostjo, zavajanjem in škodljivimi ukrepi Slovenijo pahnila v gospodarsko in socialno krizo. Upad zaupanja potrošnikov, povečanje proračunskega primanjkljaja, razpad zdravstvenega sistema in vojna proti gospodarstvu so le vrh ledene gore. Namesto obljubljene “boljše prihodnosti” smo priča razgradnji sistema in nižanju življenjskega standarda. Če se bo ta trend nadaljeval, bo Slovenija še naprej nazadovala, medtem ko bodo Golobovi zavezniki in nevladniki bogateli na račun davkoplačevalcev.

A.H.

The post Zaupanje potrošnikov vse nižje first appeared on Nova24TV.
Read Entire Article