Zasavski ginekolog brez dlake na jeziku: Kaj ženske res potrebujejo?

4 days ago 7
ARTICLE AD

Ginekolog Marko Mlinarič ima svojo ambulanto v zagorskem zdravstvenem domu, pacientke pa pogosto povedo, da je to tisti, ki se rad pošali in hitro razbije neprijetno atmosfero ob ginekološkem pregledu. Sin družinskega zdravnika je bil ob vpisu na medicinsko fakulteto prepričan, da bo tako kot oče imel družinsko ambulanto. Zagotovo pa ne bo ginekolog. In danes je prav to. Zdaj ve, da je bila to prava odločitev.

Zasavskega zdravnika smo že predstavili na našem portalu, ko nam je zaupal svojo zgodbo in izdal, o čem vse govori s svojimi pacientkami za zaprtimi vrat. ČLANEK: “Zadnje čase veliko govorimo o vrstah orgazmov in doživljanju le tega.«

Ali se težave zasavski pacientk kaj spreminjajo v zadnjih letih, smo ga tokrat vprašali. Pa tudi, kaj morajo Zasavke najbolj paziti? Vsem našim bralkam je pripravil tudi nasvete za preventivo  – kdaj je skrajni čas, da obiščete ambulanto?

Zanima nas, kakšna so vaša opažanja za zadnjih 5 let? Ali se spreminjajo težave vaših pacientk?

Težave ostajajo podobne. Najpomembnejše je, da smo postali bolj odprti in tabu tem ni več. Tako pacientke lažje govorijo o svojih težavah, za katere pred leti ne bi povedale. So pa to stanja in bolezni, ki zagotovo bistveno poslabšajo kvaliteto življenja. V to skupino sodijo motnje zadrževanja urina, sindrom ohlapne nožnice in vse oblike spremenjene statike medeničnega dna.

Zelo smo veseli novih možnosti in učinkovitih metod zdravljenja, ki imajo izjemno malo sopojavov. Naj navedem samo nekatere. Imamo zelo učinkovito zdravilo za zdravljenje miomov, endometrioze, novo nehormonsko zdravilo za lajšanje klimakteričnih težav, novi sodobnejši kontraceptivi, ki manj obremenjujejo jetra, lasersko zdravljenje in še mnogo drugega.

Mlinarič: »V Sloveniji je bilo v letu 2019 – 9273 žensk, ki so se odločile prekiniti nosečnost, leta 2022 pa 2760 – kar je še vedno bistveno preveč.«

So kakšne bolezni v porastu?

Pomembno se mi zdi, da je nekaterih bolezni manj kot jih je bilo še 10 let nazaj. Zaradi dosledne uporabe kontracepcije srečamo manj pacientk z neželenimi nosečnostmi.

Kontracepcija ima zaščitno vlogo tudi pri nastanku miomov, izražanju endometrioze in pomembno vpliva na zmanjšanje menstrualnih krvavitev ter tako preprečuje slabokrvnost uporabnic.

Mnoge ženske se kasneje odločajo za prvo nosečnost, ki je zato lahko bolj tvegana. Po 40. letu starosti ženske se zelo zmanjša tudi uspešnost postopkov za oploditev z biomedicinsko pomočjo in mnoge zato svoje želje ne morejo realizirati.

Kaj je največja zdravstvena ginekološka težava zasavskih pacientk?

Ko se pogovarjam s kolegicami in kolegi iz Slovenije nimam vtisa, da bi se zasavske pacientke razlikovale od ostalih. Pogostejše težave so neprijetni vaginalni izcedki. Prva in zelo učinkovita pomoč je na voljo v lekarnah in dostopna brez receptov. Trdovratnejše je smiselno obravnavati v naših ambulantah. Bolečine omejene na spodnji del trebuha niso nujno ginekološkega vzroka. Pogosto je razlog neurejena prebava ali prehranski prekrški. Prav tako vsako pekoče uriniranje ni znak uroinfekta. Lahko je vzrok samo premajhna hidracija, ki povzroči, da je urin koncentriran, ima močno barvo in zelo neprijeten vonj. Tak urin razdraži sečila in povzroči omenjene težave.

Veseli me, da so naše pacientke vse bolj informirane in večina zelo skrbi za svoje zdravje. Prav tako so zelo pomembni tudi taki prispevki v medijih, ker ljudi ponovno spomnijo, na kaj naj bodo pozorni.

Bi potrebovali več preventivnih pregledov?

Preventivne preglede lahko razdelimo na preglede v nosečnosti in ostale – nevezane na nosečnost.

Za področje nosečnosti si upam trditi, da imamo enega najboljših programov na svetu. Na dobro delo ginekologov, ki nosečnosti vodimo, kažejo tudi izjemno dobri perinatalni rezultati. Vse preglede opravimo ginekologi, nekatere pa lahko, če jih pooblastimo, tudi diplomirana medicinska sestra z ustreznim znanjem.

Drugo področje je preventiva raka materničnega vratu (RMV). Tudi na tem področju dosegamo izjemne rezultate. Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je prepoznala Slovenijo kot prvo državo na svetu, ki bi lahko ta rak izkoreninila. Najpomembnejša je primarna preventiva, cepljenje proti Humanem papiloma virusu (HPV), ki ga svetujemo vsem fantkom in deklicam, izvaja pa se v 6. razredu osnovne šole. V sklopu sekundarne preventive je izjemnega pomena, da se ženske redno udeležujejo pregledov z odvzemom brisa materničnega vratu.

Rak dojk je v porastu in je zato nujno, da si ženske redno pregledujejo svoje dojke. Kako se to pravilno naredi, kdaj in kako pogosto lahko vprašajo svojega družinskega zdravnika ali ginekologa, ki jih bo pregleda tudi naučil.

“Po mojem mnenju imamo ustrezne preventivne programe. Težava so pacientke, ki se jih ne udeležujejo. Rak materničnega vratu je v skupini neodzivnic tudi najpogostejši.”

Zakaj bris materničnega vratu?

Rak materničnega vratu se da preprečiti. Pogoj je, da se ženske redno udeležujejo preventivnih ginekoloških pregledov, na katerem odvzamemo bris materničnega vratu. V Sloveniji so ti pregledi na 3 leta. Pogoj je, da sta dva predhodna brisa negativna in sta odvzeta v razmaku enega leta. V preventivni program so vključene ženske od starosti 20 let naprej. Z brisom materničnega vratu iščemo spremembe, ki bi lahko privedle do nastanka raka materničnega vratu. Cilj jih je odkriti v zgodnji fazi in jih pozdraviti preden napredujejo do raka. Letno v Sloveniji ginekologi odvzamemo preko 220.000 brisov materničnega vratu in opravimo preko 9000 posegov.

Tako smo leta 2024 odkrili 1222 visoko rizičnih sprememb na materničnem vratu in jih pozdravili, preden bi lahko napredovale v rak materničnega. Žal pa je v letu 2023 še vedno 98 pacientk za tem rakom zbolelo (leta 2003 kar 211).

Kako bi ženske same lahko čim bolj poskrbele za preventivo na področju ginekologije?

Vsak mora spremljati svoje počutje in biti pozoren na nenormalne znake. S področja ginekologije je zelo pomembno beleženje menstrualnega ciklusa. V primeru, da so menstruacije močne, neredne, so daljša obdobja brez menstruacije ali se pojavijo izvenciklično, je potreben obisk ginekologa. Izostanek menstruacije več kot eno leto, ki ni povezan z nosečnostjo, pomeni nastop menopavze. Običajno nastopi med 50. – 52. letom starosti. V primeru, da nastopi prej, recimo pred 45. letom, to ni normalno. Prav tako niso normalne krvavitve v obdobju pomenopavze in so lahko zgoden znak raka maternice. Potreben je ultrazvočni pregled.

“Vsaka ženska bi morala znati pravilno pregledati svoji dojki.”

Vse, ki načrtujejo nosečnost, naj prično jemati folno kislino še pred zanositvijo in ne šele po prvem ginekološkem pregledu. Jemanje folne kisline v zgodnji nosečnosti zniža tveganje za pojavnost napake na nevralni cevi in centralnem živčnem sistemu ploda. V nosečnosti naj ne jemljejo zdravil, ki v času nosečnosti niso dovoljena. Tiste s stalno terapijo, naj se pred zanositvijo posvetujejo s svojim zdravnikom.

ZGODBA: Po raku, depresiji, infarktu …danes živi “na polno”

The post Zasavski ginekolog brez dlake na jeziku: Kaj ženske res potrebujejo? appeared first on ZON.

Read Entire Article