Žaljivi zapisi pred slovenskim konzulatom v Trstu niso bili odraz ksenofobije

4 hours ago 8
ARTICLE AD

Tržaška policija je s pomočjo posnetkov nadzornih kamer ugotovila, kdo se skriva za nespodobnima zapisoma, ki sta se na začetku avgusta pojavila ob vhodu slovenskega generalnega konzulata v Trstu. Izkazalo se je, da gre za nezadovoljnega Slovenca, ki velja za starega znanca policije.  Ti smola ti, da so ga našli. Pa tako lepo se je italijanski fašizem vklopil v pripovedko, kako Slovenijo, ki jo vodi pogumna antifašistična vlada, spet obkoljujejo fašistične države”, je na družabnem omrežju X komentiral nekdanji minister in profesor dr. Žiga Turk. 

Petega avgusta se je ob vhodu slovenskega konzulata v Trstu pojavil plakat z napisom “Consolato dei Slavi di merda”, kar v prevodu pomeni “konzulat usranih Slovanov oz. Slovencev”. Naslednji dan je sledil napis “Consolato della corruzione”, kar v prevodu pomeni “konzulat korupcije”. Slovenski generalni konzul v Trstu Gregor Šuc je ob tem izrazil upanje, da bodo pristojni ugotovili, kdo se skriva za zavržnim ravnanjem. “Ko bodo preiskovalci razkrili storilce, bomo lahko ugotavljali, katere so bile njihove namere,” je ta izjavil po poročanju Primorskega dnevnika. Dodal, da je “težko ugibati, ali je šlo za politično motivirano dejanje ali pa le za izredno nespametno potezo”.

Storilca motivirala slaba osebna izkušnja z delom konzulata
Primorski dnevnik razkriva, da se je osumljenec, ki je svoje dejanje ponovil, napise pa namestil celo na sedežu osrednjega policijskega urada, “čutil prizadetega, da ga pristojni organi niso podprli, ko se je znašel v osebni stiski”. Ob tem policisti po navedbah STA niso razkrili njegove identitete, povedali pa so, da gre za starega znanca policije.

Foto: posnetek zaslona (24ur)

Oblast zaradi zapisov skočila v zrak
Zapis je sicer vidno zmotil slovensko oblast. Predsednica republike Nataša Pirc Musar je na družbenem omrežju X zapisala, da dejanje najostreje obsoja. “Gre za grob in nedopusten napad na slovensko avtohtono narodno skupnost v Italiji in s tem na Republiko Slovenijo. Prepričana sem, da bodo to strahopetno dejanje, v duhu dobrih medsosedskih odnosov, italijanske oblasti obravnavale z vso resnostjo,” je bila jasna. Zunanje ministrstvo, ki ga vodi vidna članica SD Tanja Fajon, je izrazilo ogorčenje in izpostavilo, da sporočilo “odseva besednjak temnih poglavij zgodovine 20. stoletja, ki je za današnji čas nesprejemljiv”. Odnose med Slovenijo in Italijo v zadnjih desetletjih zaznamujejo skupni spravni koraki, vključujoče čezmejno sodelovanje in krepitev sožitja na narodnostno mešanih obmejnih območjih, zato pričakujemo, da bodo pristojne italijanske oblasti dogodek temeljito preiskale in storilce čim prej izsledile,” so ob tem sporočili. 

Sočutje in solidarnost s Slovenci v Italiji, zlasti s tržaškimi rojaki, je izrazil minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon, ki prihaja iz vladajočega Gibanja Svoboda. Izrazil je prepričanje, da je treba ekscese, kot je bil ta, resno obravnavati in jih preiskati na temeljit način. “Pričakujemo, da bo policijska preiskava hitra in učinkovita ter da bo javnost seznanjena z izsledki,” je bil jasen.

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon (Foto: STA)

Ni šlo za ksenofobijo
Medtem ko se preiskava po navedbah policije nadaljuje, je v konkretnem primeru jasno, da ni šlo za ksenofobijo ali dejanje, povezano z zgodovinskimi ali ideološkimi razlogi. Čeprav je bila kritika dejanja ob odkritju neprimernih napisov povsem upravičena, saj na začetku ni bilo mogoče predvidevati, kdo je avtor nestrpnih zapisov, pa je hkrati pomembno poudariti, da izpostavljanje tovrstnih dogodkov v javnosti in iskanje zunanjih sovražnikov omogoča prikrivanje lastne neučinkovitosti pri vladanju. 

A. H.  

The post Žaljivi zapisi pred slovenskim konzulatom v Trstu niso bili odraz ksenofobije first appeared on Nova24TV.
Read Entire Article