ARTICLE AD
Znoj je tisto, kar nas poleti varuje pred pregrevanjem. Pa vendar obstajajo posamezniki, ki se tudi sredi največje vročine ne spotijo. Je to res sreča – ali tihi znak, da je nekaj zelo narobe?

Telo brez hlajenja – tvegano stanje, ki ni redkost
Na prvi pogled se morda zdi imenitno: medtem ko se drugi brišejo po čelu in bežijo v senco, nekdo ostaja presenetljivo suh. V resnici je to lahko opozorilni znak telesa, da sistem za uravnavanje temperature ne deluje. Znoj ni le neprijetna posledica napora ali vročine, temveč bistven fiziološki mehanizem, s katerim telo ohranja svojo notranjo temperaturo v varnem območju.
Če ta mehanizem odpove, se tveganje za resne zdravstvene zaplete močno poveča – celo za življenje nevarne. Odsotnost znojenja ima lahko različne vzroke, ki segajo od pridobljenih bolezni do dednih mutacij, pri nekaterih ljudeh pa se pojavlja brez jasnega razloga.
Pridobljeni razlogi za odsotnost znojenja
Živci, ki so izgubili povezavo
Najpogostejši vzroki za zmanjšano ali popolno odsotnost znojenja se pojavijo zaradi poškodb živčevja. Bolezni, kot je sladkorna bolezen, pogosto prizadenejo periferne živce, ki prenašajo signale iz možganov do znojnih žlez. Podobno se lahko zgodi pri kroničnem alkoholizmu ali avtoimunskih boleznih, ki vplivajo na živčne povezave.
Zmanjšano znojenje je lahko tudi posledica operacij, poškodb hrbtenjače ali celo stanj, kot so multipla skleroza ali Guillain-Barréjev sindrom. V vseh teh primerih živci preprosto ne zmorejo več sprožiti delovanja žlez.
Kožne bolezni, zdravila in sevanje
Tudi koža ima svojo vlogo. Pri določenih kožnih boleznih, kot so hude oblike luskavice, brazgotine po opeklinah ali posledice obsevanja, lahko pride do mehanske blokade izvodil znojnic. V tem primeru so žleze morda prisotne in delujoče, vendar znoj fizično ne more doseči površine kože.
Nekatera zdravila imajo kot stranski učinek zmanjšano znojenje. Sem spadajo določeni antihistaminiki, antipsihotiki in zaviralci kalcijevih kanalov. Tudi hormonske spremembe, vključno z menopavzo, lahko vplivajo na funkcijo žlez.
Redki primeri rakavih obolenj
Zelo redko je odsotnost znojenja povezana s karcinomi, predvsem pljučnim rakom. V določenih primerih se pojavi t.i. enostranska anhidroza – popolno prenehanje znojenja na eni polovici telesa, kar lahko kaže na tumor, ki pritiska na živce v prsnem košu.
Genetske mutacije so ključ do razumevanja
En sam gen, ki nadzoruje hlajenje
Znanstveniki so nedavno odkrili, da lahko mutacija enega samega gena povzroči popolno izgubo sposobnosti znojenja. Gen, imenovan ITPR2, ima osrednjo vlogo pri prenosu kalcijevih signalov znotraj celic. Ti signali so ključni za sprožitev delovanja znojnih žlez.
V raziskavi pakistanske družine, kjer se več otrok sploh ni moglo znojiti, so raziskovalci opazili, da so bile žleze navzven povsem običajne – a preprosto niso delovale. Mutacija v genu je preprečila prenos kalcija in s tem ustavila delovanje sistema za hlajenje telesa.
To razkritje ne odpira le novih vprašanj, temveč tudi potencialne poti za zdravljenje nasprotnega pojava – prekomernega znojenja.
Dedne bolezni z izrazitimi znaki
Med redke dedne bolezni, ki vključujejo motnje znojenja, spada hipohidrotična ektodermalna displazija (HED). Gre za sindrom, ki prizadene več struktur hkrati – lase, zobe, kožo in znojne žleze. Posamezniki z HED imajo redko ali sploh ne delujoče znojnice, redke lase, manjkajoče zobe in značilne obrazne poteze.
Ta bolezen je pogosto povezana s spolno vezano recesivno dednostjo, kar pomeni, da so dečki bistveno bolj prizadeti. Nezmožnost znojenja pri teh posameznikih zahteva zelo pozorno upravljanje izpostavljenosti vročini.
Diagnostika: kako zdravniki ugotovijo težavo
Testi, ki preverijo odziv žlez
Odsotnost znojenja se včasih pokaže šele v izjemnih okoliščinah – denimo, ko nekdo med športom nenadoma kolapsira. Zdravniki najprej preverijo anamnezo in izvedejo fizikalni pregled. Nato sledijo posebni testi:
- Termoregulacijski test: posameznika izpostavijo toplotnim razmeram v nadzorovanem okolju in spremljajo, katera področja telesa se znojijo
- QSART test: lokalno merjenje odziva znojnih žlez na električni dražljaj, ki posnema živčni signal
Ti postopki omogočajo razlikovanje med funkcionalno motnjo žlez in poškodbami živcev ali drugih sistemov.
Toplotni udar je tihi spremljevalec nezmožnosti znojenja
Ko telo ne najde izhoda
Najhujša posledica odsotnosti znojenja je toplotni udar. Telo se ne more več hladiti in temperatura lahko preseže 39,5 °C. Znaki vključujejo rdečo, suho kožo brez znoja, pospešen srčni utrip, zmedenost, glavobol in izgubo zavesti. Gre za urgentno stanje, ki zahteva takojšnje hlajenje in zdravniško pomoč.
Posamezniki, ki se ne znojijo, so v poletnih mesecih še posebej ogroženi. Otroci s prirojenimi oblikami anhidroze pogosto doživljajo epizode vročinskih krčev in morajo živeti v nadzorovanem, hladnem okolju.
Lahko to sploh zdravimo?
Preprečevanje je najmočnejše orožje
Zdravljenje odsotnosti znojenja ni enostavno, saj pogosto ne obstaja neposreden vzrok, ki bi ga lahko odpravili. Ključno je preprečevanje pregrevanja. Priporočeni ukrepi vključujejo:
- bivanje v klimatiziranih prostorih,
- omejevanje fizične aktivnosti med vročinskimi valovi,
- pitje zadostne količine tekočine,
- nošenje ohlapnih in zračnih oblačil,
- pršenje kože z vodo za umetno hlajenje.
Obeti za prihodnost: zdravljenje hiperhidroze
Čeprav ni zdravila za anhidrozo, raziskave na področju genetike znojenja napovedujejo tudi preboj za druge težave. Mutacija gena ITPR2 je morda le začetek razumevanja, kako bi lahko v prihodnosti zavestno uravnavali delovanje znojnih žlez.
To bi bilo posebno pomembno za ljudi, ki trpijo za hiperhidrozo, torej prekomernim znojenjem. Ta težava, ki prizadene približno 2 % prebivalstva, močno vpliva na kakovost življenja. Usmerjeno zaviranje določenih receptorjev bi lahko pomenilo nov, ciljan pristop.
Objava Zakaj se nekateri ljudje nikoli ne znojijo se je pojavila na Vse za moj dan.