ARTICLE AD BOX
Padanje dobička kitajske industrije se je novembra upočasnilo, a bo letni padec letos verjetno največji v več kot desetletju, saj je domača potrošnja še naprej šibka. Dobiček industrijskih podjetij je bil novembra medletno za 7,3 odstotka nižji, potem ko je bil oktobra v medletni primerjavi nižji za deset odstotkov, je poročal Reuters.
Raziskovalec pri China Everbright Bank Zhou Maohua je ob današnji objavi kitajskega državnega statističnega urada dejal, da je nekoliko manjši novembrski medletni padec posledica dejstva, da so nedavni ukrepi kitajskih oblasti za spodbujanje gospodarstva začeli učinkovati.
Skupni dobiček je bil tudi skladen s počasnejšim upadanjem tovarniških cen v novembru. Indeks cen pri proizvajalcih se je medletno znižal za 2,5 odstotka, kar je za 0,4 odstotne točke manj kot oktobra.
Kljub vsemu pa je bil v prvih 11 mesecih leta skupni dobiček kitajske predelovalne industrije v medletni primerjavi nižji za 4,7 odstotka, medtem ko je bil med januarjem in oktobrom nižji za 4,3 odstotka. Vse to odraža še vedno šibko zasebno porabo v drugem največjem nacionalnem gospodarstvu na svetu.
Kot na javni spletni strani poroča Reuters, naj bi se celoletni dobiček kitajske industrije letos zmanjšal najbolj od leta 2011. Če pa se v prejšnjo metodologijo vključi tudi podatke manjših podjetij, analitiki pričakujejo, da bo letošnji padec največji vsaj od leta 2000.
Peking je v zadnjem obdobju sprejel več ukrepov za spodbujanje gospodarske dejavnosti, kitajski voditelji pa so se ta mesec tudi zavezali, da bodo povečali javnofinančni primanjkljaj in zrahljali denarno politiko, da bi ohranili stabilno stopnjo gospodarske rasti.