ARTICLE AD
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je ob robu konference Združenih narodov o financiranju razvoja v španski Sevilli predstavila pobudo, s katero države poziva k občutnemu zvišanju davkov na alkohol, tobak in brezalkoholne sladkane pijače. Po ocenah WHO bi zvišanje cen za vsaj 50 odstotkov v prihodnjem desetletju lahko bistveno zmanjšalo porabo teh izdelkov in hkrati okrepilo prihodke zdravstvenih sistemov.
V organizaciji poudarjajo, da so ti izdelki med vodilnimi dejavniki tveganja za razvoj kroničnih nenalezljivih bolezni, kot so sladkorna bolezen, bolezni srca in nekateri raki. Pomočnik generalnega direktorja WHO za promocijo zdravja Jeremy Farrar je ob predstavitvi pobude dejal, da so »davki za zdravje eno najučinkovitejših orodij, ki jih imamo«. Ob tem je pozval k takojšnjemu ukrepanju.
Po navedbah WHO bi lahko predlagana davčna strategija, poimenovana »3 do 35«, do leta 2035 prispevala kar bilijon ameriških dolarjev dodatnih sredstev v nacionalne proračune. Organizacija ob tem opozarja, da so številne države v času naraščajočih javnih dolgov in zmanjševanja razvojne pomoči prisiljene iskati alternativne vire financiranja.
Generalni direktor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus je na konferenci izpostavil, da davki lahko državam pomagajo pri »prilagajanju novim realnostim« ter hkrati prispevajo k bolj vzdržnim zdravstvenim sistemom. Kot je dodal, ima ukrep dvojni učinek: zmanjšuje škodljivo porabo in zagotavlja dodatne javnofinančne prihodke.