ARTICLE AD
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je danes v Evropskem parlamentu v Strasbourgu trditve iz predloga nezaupnice komisiji, ki ga je vložil skrajno desni evropski poslanec Gheorghe Piperea, označila za lažne. Eden glavnih očitkov komisiji je nepregledno ravnanje v času pandemije covida-19, kar je von der Leyen zavrnila.
Romunski evroposlanec Piperea iz vrst Evropskih konservativcev in reformistov (ECR) je Bruslju v razpravi o predlogu nezaupnice komisiji pod vodstvom von der Leyen med drugim očital pomanjkanje preglednosti in spoštovanja pravosodja, kar je z odločitvijo o naročanju cepiv proti covidu-19 po njegovih besedah med drugim potrdilo tudi Sodišče EU.
To je maja razveljavilo sklep, s katerim je komisija zavrnila dostop do sporočil, ki si jih je predsednica v času pandemije izmenjala z izvršnim direktorjem farmacevtskega podjetja Pfizer Albertom Bourlo.
Piperea je zatrdil še, da je Evropska komisija v zadnjih šestih letih, odkar jo vodi nemška političarka, pri pomembnih odločitvah “državam članicam odvzela pooblastila in ignorirala Evropski parlament”.
Von der Leyen, ki je podpisnike predloga iz treh skrajno desnih političnih skupin označila za teoretike zarot in podpornike ruskega predsednika Vladimirja Putina, je trditve iz predloga označila za lažne.
Pri tem je spomnila na začetek pandemije covida-19, ko se je po njenih besedah zdelo, da ni luči na koncu predora.
“Vendar pa prav tako nisem pozabila, kaj smo dosegli skupaj,” je povedala političarka iz desnosredinske Evropske ljudske stranke (EPP). Izpostavila je hiter razvoj cepiva proti covidu, enakopraven dostop do cepiv za vse države članice in okrepitev industrijske proizvodnje.
Poudarila je, da je sicer bila v stikih z vodilnimi v farmacevtskih podjetjih, vendar pa so vse države članice pogodbe o nabavi cepiv podrobno preučile in jih podpisale.
“Ni bilo skrivnosti, skritih določb ali obveznosti, da države članice kupijo cepivo. Vseh 27 članic se je po lastni volji odločilo za nakup cepiva,” je povedala predsednica komisije.
Ob koncu je nagovorila še vse člane proevropskih in prodemokratičnih političnih skupin Evropskega parlamenta, ki jim je zagotovila, da je komisija pripravljena delati za kompromis in enotnost.
Razprava vodij oziroma predstavnikov političnih skupin se je nato vrtela predvsem okrog sodelovanja politične skupine EPP s skrajno desnimi skupinami pri sprejemanju določenih odločitev.
Vodje levosredinskih skupin socialistov in demokratov (S&D) Iratxe Garcia Perez, liberalcev (Renew) Valerie Hayer in Zelenih Bas Eickhout so predsednico komisije in skupino EPP pozvali, naj se odločijo, ali bodo sodelovali z njimi ali s skrajno desnico.
Vodja skupine EPP Manfred Weber, ki je napovedal nasprotovanje nezaupnici, je glede tega dejal, da sodelovanje njegove skupine tudi z evroposlanci z desnice ne pomeni zlorabe demokracije.
Za sodelovanje v parlamentu na podlagi vsebin in ne na podlagi predsodkov se je zavzel vodja skrajno desne ECR Nicola Procaccini, ki se je distanciral od predloga svojega poslanskega kolega iz Romunije.
Podporo nezaupnici sta medtem napovedala Fabrice Leggeri iz vrst skrajno desnih Domoljubov za Evropo (PfE), ki je poudaril, da je možna drugačna politika, in Rene Aust iz skrajno desne skupine Evropa suverenih narodov (ESN). Ta je von der Leyen med drugim očital napačno politiko na področjih zelenega prehoda in migracij.
Vodja Levice Martin Schirdewan je prav tako nanizal vrsto očitkov na račun Evropske komisije, a ni podprl nezaupnice. “Bomo pa še naprej največji nasprotniki vaše napačne politike,” je dejal predsednici komisije.
Evroposlanci bodo o predlogu nezaupnice glasovali v četrtek. Ni sicer pričakovati, da bi prejel zadostno podporo. Da bi bil sprejet, mora prejeti dvotretjinsko večino oddanih glasov, ki hkrati predstavlja večino vseh članov parlamenta.