ARTICLE AD
V Zakopanah je komaj nehalo odmevati po vragolijah slovenskih skakalcev, že se je prebudila Tuhinjska dolina. Prav simbolično so se zjutraj najprej redke snežinke poslovile od zime, nato pa je okoli ovinka pridivjalo sonce in oblilo ter pogrelo snoviški šotor. Še preden se je Velikonočni sejem pošteno odprl, so že snemali jakne in uživali v toplem aprillskem sončnem jutru.
Bilo je prav prešerno. Godba Tuhinjska dolina je pognala pravo vzdušje po žilah in nas spomnila, da bo kmalu čas za prvomajsko budnico. Ja, tako hitro se odvija tole leto. S svojim solo nastopom je zbrane presenetil in navdušil Nik Plut, učenec učitelja g. Robija Smolnikarja z Glasbene šole Kamnik.
Tuhinjski Velikonočni sejem je bil med prvimi prireditvami, ki nas pripravljajo na velikonočni čas. Na sejmu niso manjkale butarice, potice in pirhi, po domače je zadišalo po dimljenem mesu in siru, veliko stojnic pa je ponujalo tudi rokodelske izdelke, od različnih obeskov in nakita, ročno izdelanih rož, do nakvačkanih velikonočnih zajcev in drugih figuric. Rokodelke so pokazale izdelavo butaric, v izdelavi pirhov, voščilnic in okraskov pa so se lahko obiskovalci preizkusili pod vodstvom učiteljic OŠ Šmartno v Tuhinju.
Kmalu se je začelo tekmovanje v ribanju hrena. Priredili so ne samo prvenstvo, pač pa tudi morebitne kvalifikacije za olimpijado. Mogoče na olimpijadi v ZDA še ne bo hitrostnega ribanja hrena, za Brisbane leta 2032 pa so bili organizatorji prepričani, da bodo Avstralci bolj odprtih glav za novosti in norosti, tako da so gledalci v Snoviku morda že videli bodočega olimpijskega prvaka. Za šport velja, da če nisi vsaj malo krvav, ne delaš prav. Tekmovalci so svojo pot k olimpizmu vzeli povsem resno in čeprav morda ni bilo prav veliko solza zaradi ostrih hlapov hrena, pa je morala medicinska sestra oskrbeti tudi kakšen členek. Rezultat je bil tesen: 87 gramov hrena je naribal Zdravko Bogataj, 93 Jošt Peter, 94 pa zmagovalec Marko Štumperger. Prejeli so lepe nagrade: celodnevna kopanja v Termah Snovik.
Kakor je bil lep, topel pomladanski dan, tako so bili obiskovalci številni. Govornika, predsednik TD Tuhinjska dolina Ivan Hribar in župan Kamnika Matej Slapar, sta nagovorila precejšnjo množico. Oba sta bila navdušena nad vso zbrano dobro voljo in nad tem, da se s takimi dogodki ni bati za prihodnost turizma na Kamniškem. Ivan Hribar ni pozabil omeniti, da tako močan pozitiven naboj daje tudi srčnost za pogumni projekt, Naturhotel, ki raste ob Termah Snovik. Povezovalka Manja Žebaljec je s svojim zvonkim glasom in lepimi mislimi navdušila in omehčala marsikatero srce, nato pa so se navzoči dobesedno stajali, ko so zaplesali še najmlajši iz enote Palček Vrtca Antona Medveda Kamnik, enota Šmartno.
Od blizu in daleč so prišli skupaj jasličarji z božične razstave jaslic in prejeli priznanja za svoje delo. Posebej zanimivo pa je bilo videti pomembni eksponat za naslednjo razstavo: na stojnici z velikonočnimi razglednicami Maksima Gasparija je bil namreč na ogled Gasparijev set jaslic.
Ko se zabavaš, čas leti. Kar prehitro je minil tokratni sejem, in vsi obiskovalci so bili židane volje. Razstavljavci so se razšli z obljubo, da se kmalu spet srečajo – nekateri že takoj naslednji vikend, na sejmu Komenda, kjer bo Turistično društvo Tuhinjska dolina, skupaj z Zavodom za šport in turizem Kamnik in Termami Snovik, imelo veliko stojnico, kjer se bodo predstavili tudi ostali ponudniki iz zloženke Tuhinjska dolina. Obletnico 20 let turističnega društva se v Tuhinjski dolini proslavlja v velikem slogu.
Avtor: Egist Zagoričnik, TD Tuhinjska dolina; Foto: TD Tuhinjska dolina
The post Velikonočni sejem v Snoviku na praznično nedeljo appeared first on domžalec.si.