Velikonočni ponedeljek: Več kot le podaljšan vikend

22 hours ago 11
ARTICLE AD

Velikonočni ponedeljek, ki ga bomo letos obeležili 21. aprila 2025, je v Sloveniji dela prost dan. Za mnoge pomeni podaljšan vikend, priložnost za oddih, družinske obiske ali izlet v naravo. Vendar pa ta praznik ni le dodaten prosti dan. Nosi globoko versko, zgodovinsko in kulturno sporočilo, ki v sodobnem času pogosto ostaja spregledano.

Zakaj je torej velikonočni ponedeljek več kot le trenutek za oddih po praznični nedelji? Kako je povezan z bistvom velikonočnega sporočila in zakaj še vedno odmeva v srcih številnih Slovencev?

Koraki po poti v Emavs: Vera v vsakdanjem življenju

Pomen velikonočnega ponedeljka je tesno prepleten z evangeljskim pripovedovanjem o poti v Emavs. Po poročanju evangelista Luka sta se dva Jezusova učenca na dan po njegovem vstajenju vračala v vas Emavs. Bila sta potrta, ko pa se jima je na poti pridružil neznanec, ki jima je razlagal Pisma, se jima je pogled na dogodke popolnoma spremenil. Šele med lomljenjem kruha sta spoznala, da je bil z njima ves čas prav Jezus, vstali Gospod.

Pot Vir: Pexels

Ta dogodek, ki ga vsako leto verniki znova premišljujejo, simbolično vabi k razmisleku o tem, kako lahko Kristusa prepoznamo v vsakdanjih trenutkih, v pogovoru, skupnem obroku, poti z drugim človekom.

Praznovanje po župnijah: živa tradicija v sodobnem kontekst

Velikonočni ponedeljek je med katoličani že dolgo praznik skupnosti in življenja. Po Sloveniji ta dan potekajo številne svete maše, pogosto pod milim nebom, še posebej v manjših krajih in na podeželju.

Na primer, Župnija Radeče bo letos tradicionalno pripravila sveto mašo na Žebniku ob 10. uri, kamor domačini prihajajo peš v procesiji. V Radovljici bo v župnijski cerkvi sv. Petra sveta maša ob 9. uri, kar potrjuje, da praznik ni le formalnost, temveč še vedno del žive vere številnih skupnosti.

V mnogih župnijah se sveti maši pridružujejo še blagoslovi hrane, petje cerkvenih zborov, procesije ali celo igre za otroke, ki s pisanimi pirhi oživijo praznični dan. Kljub modernizaciji družbe ta oblika praznovanja ostaja zakoreninjena, saj ponuja stik z duhovnostjo, skupnostjo in naravo, vse hkrati.

Družina, skupnost in obujanje običajev

Čeprav verski pomen ostaja pomemben, pa je za veliko ljudi velikonočni ponedeljek predvsem čas za druženje. Obiski med sorodniki, kosila s prijatelji in skupni izleti so danes pogosteje v ospredju kot stroga verska obeležja.

Tradicionalno so na podeželju ta dan namenili obiskom, »hodilo se je po pirhe«, kot še danes rečejo v nekaterih krajih. Otroci so se veselili pirhov, odrasli pa so si izmenjevali zgodbe in novice. Marsikje so potekale igre, kot je “sekanje pirhov”, kjer so tekmovalci skušali z enim pirhom razbiti drugega, ali “valicanje”, ki je spuščanje jajc po klančini.

Družina Vir: Pexels

Mediji in sodobna interpretacija praznika

V današnjem času prazniki niso več le verska ali kulturna, temveč tudi medijska izkušnja. RTV Slovenija, vsako leto pripravi poseben velikonočni program, ki vključuje prenose bogoslužij, dokumentarne vsebine, glasbo in kulturne oddaje. V praznično vzdušje se vključijo tudi komercialni mediji. POP TV, Radio 1 in Planet TV ponujajo vsebine, ki praznik približajo sodobnemu gledalcu: od kulinaričnih idej do lokalnih zgodb. Na Radiu Ognjišče so denimo letos predstavili tradicijo iz Haloz, kjer ljudje na velikonočni ponedeljek še vedno vabijo sosede na »povratno kosilo«.

Spletna družbena omrežja so obenem postala nova oblika praznovanja. Fotografije obloženih miz, družinskih srečanj in narave v razcvetu ustvarjajo sodobno praznično vzdušje, ki prepleta zasebno in javno.

Kako praznik razkrivamo sebi – in drugim

Velikonočni ponedeljek je praznik, ki nam postavlja vprašanja: Ali znamo v vsakdanjem življenju prepoznati tisto, kar je sveto? Ali znamo praznovati skupaj z drugimi, brez hitenja, brez nakupov, brez ekranov?

Mediji – Velika noč Vir: Pexels

Praznik, ki presega svoj dan

Velikonočni ponedeljek ni le koledarska »nagrada« po prazniku. Je praznik poti, poti učencev, poti družin in poti duhovnosti. Povezuje starodavne običaje s sodobnimi vrednotami, združuje tišino vere s hrupom življenja.

Morda si letos vzamemo čas in gremo na svoj Emavs, bodisi v tišino gozdne poti, bodisi k babici na velikonočno potico, bodisi vase. Kajti tudi sodobni človek, med vsemi obveznostmi in zasloni, nosi v sebi vprašanja, ki jih na velikonočni ponedeljek že stoletja zastavlja Kristus: “Kaj premišljuješ na poti?”

Pripravil: J. P.

Viri: Siol.net, Slovenia.info, Metropolitan.si, Družina.si, zupnija-radovljica.si, visitradece.si

The post Velikonočni ponedeljek: Več kot le podaljšan vikend first appeared on NaDlani.si.

Read Entire Article