Veliko Slovencev se z morja pelje skozi ta predor, a te hribe poznajo le redki

4 days ago 19
ARTICLE AD

Vožnja z morja proti domu pogosto pomeni utrujen pogled na uro, avtomobilske kolone in upanje, da bo pot minila čim hitreje. Ena najpomembnejših točk te poti je predor Sveti Rok, ki povezuje obmorsko in celinsko Hrvaško. A tik nad tem prometnim vozliščem se dvigajo skrivnostni in osupljivi hribi, ki jih večina voznikov spregleda. Med njimi izstopa kamniti masiv Tulove grede – divja pokrajina, ki združuje naravno lepoto, geološke posebnosti in zgodovino. V tem članku se bomo povzpeli nad cesto, skozi katero se pelje večina Slovencev, in odkrili svet, ki ga mnogi sploh ne poznajo.

Tulove grede, VelebitTulove grede, Velebit

Tulove grede – naravni zid nad predorom

Gorski masiv z značilno podobo

Tulove grede so apnenčast greben v južnem delu Velebita. Z vrha je razgled na dalmatinsko zaledje, Zrmanjo in celo Jadransko morje. Kamniti stolpi, špičaste igle in bizarne skalne formacije dajejo občutek, da ne hodimo po običajni gori. Pobočja so skoraj brez vegetacije, kar pokrajini daje lunarni pridih.

Lega med staro cesto in predorom

Masiv se razteza nad staro Majstorsko cesto in neposredno nad predorom Sveti Rok. Čeprav vsak dan skozi predor pelje več tisoč avtomobilov, le malokdo ve, da je nad njim eno najbolj fotogeničnih območij Velebita. Dostop do izhodišča je preprost, celoten pohod pa je primeren za večino pohodnikov z osnovno kondicijo.

Dostopna divjina z dih jemajočim razgledom

Kako do izhodišča pod Tulovimi gredami

Z avtoceste A1 izberite izvoz Sveti Rok in sledite oznakam za staro Majstorsko cesto. Po nekaj kilometrih makadama boste prispeli do planinske točke Mali Alan, kjer lahko parkirate. Od tam vodi markirana steza proti vrhu masiva. Pot traja približno 45 minut, z nekaj lažjimi vzponi po kamnitem terenu.

Primerna oprema in previdnost

Pohod je tehnično nezahteven, a ker poteka po odprtem apnenčastem terenu, so obvezni čevlji z dobrim oprijemom in zadostna količina vode. V poletni vročini se pohod priporoča v jutranjih urah, saj senc praktično ni. Na nekaterih delih se orientacija izgubi, zato je priporočljivo slediti markacijam ali uporabiti GPS.

Posebna geološka in biološka vrednost

Kako je nastal ta apnenčasti labirint

Tulove grede so rezultat milijonov let delovanja naravnih sil. Veter, voda in temperaturne spremembe so oblikovali pokrajino, ki jo sestavljajo kraški stolpi, prepadi in ostre špice. Apnenec se lomi v nepravilnih vzorcih, kar daje pokrajini dramatičen videz.

Redke rastline med kamni

Čeprav se zdi, da tam ne raste nič, boste na pobočjih našli redke endemične rastline. Runolist, planinski zvonček in kamnita zelišča uspevajo v razpokah skal in med balvani. To območje je zaradi svoje geološke edinstvenosti zaščiteno kot naravni rezervat in del Naravnega parka Velebit.

Mesto legend in starih pripovedi

Ljudske zgodbe s skalnatih višav

Po pripovedovanju domačinov naj bi na tem območju nekoč prebivale vile in zmaji. Tulove grede so bile prostor strahospoštovanja in magije. Mnogi še danes verjamejo, da se tam zgodi nekaj posebnega – energija, ki jo čutiš le, če stopiš med te kamnite stolpe.

Od zmajev do poganskih ritualov

Arheologi so v bližini odkrili ostanke predkrščanskih svetišč. Gre za prostor, kjer so staroselci opravljali obrede povezanosti z naravo. Ob sprehodu med skalami se zlahka ujame občutek, da gre za kraj z drugačnim duhom kot običajne gore.

Tulove grede v kulturi in filmu

Filmska kulisa brez primere

Najbolj znana upodobitev Tulovih gred je v filmu o Winnetouju iz šestdesetih let prejšnjega stoletja. Gorska pokrajina je režiserjem služila kot divji zahod, saj je ponujala neokrnjeno kuliso s pogledom, ki presega kontinente. Mnogi prizori so posneti prav na poteh, kjer danes hodijo pohodniki.

Zgodba o hrvaškem vesternu

V obdobju snemanja filmov o indijanskem poglavarju je ta del Velebita postal svetovna filmska točka. Po njem so se sprehajali igralci iz Nemčije, Jugoslavije in Italije, množice statistov so ustvarjale podobo prerije. Danes je v bližini možno obiskati točke snemanja in slediti korakom filmskih junakov.

Tulove gredeTulove grede

Temnejša plat zgodovine tega območja

Vojna in minirana območja

V devetdesetih letih so Tulove grede predstavljale pomembno strateško točko. Celoten Velebit je bil del obrambne linije, zaradi česar je bilo območje močno minirano. Čeprav je danes večina poti očiščena, so sprehodi zunaj označenih poti še vedno tvegani.

Obnovljena varna območja

Planinska pot na Tulove grede je varna, saj so jo očistili in opremili z opozorili. Ne glede na to naj pohodniki ostanejo na označenih stezah. Tabla z napisom »Minsko polje« še vedno ni redek prizor na robu poti, kar priča o nedavni zgodovini, ki ni pozabljena.

Srečanje z divjimi konji in tišino

Divji konji kot simbol svobode

V bližini Tulovih gred pogosto naletite na divje konje. Ti nekdanji delovni konji so po opustitvi gorskih kmetij ostali v naravi. Danes se pasejo v manjših čredah in se ljudi ne bojijo, čeprav se ne pustijo zlahka približati.

Tišina brez primere

Na vrhu Tulovih gred se pogosto sliši le veter. Avtomobilski hrup iz doline izgine, ptiči redko pojejo, tišina pa postane skoraj fizično zaznavna. To je prostor, kjer se um umiri, dih poglobi in pogled razširi daleč proti obzorju.

Zakaj Tulove grede obiskati prav zdaj?

Medtem ko večina Slovencev pelje skozi predor Sveti Rok brez pogleda navzgor, tam zgoraj čaka svet, ki si ga velja ogledati vsaj enkrat v življenju. Masiv Tulovih gred ponuja neprimerljivo kombinacijo razgleda, spokojnosti in naravne lepote. Pot je dostopna, a dovolj zahtevna, da nudi občutek dosežka. Poleg tega se boste srečali s krajino, ki se zdi kot iz drugega sveta – kamnita, surova in kljub vsemu vabljiva.

Tulove grede so prostor, kjer se prepletajo zgodovina, miti, vojna in filmske zgodbe. To je kraj, kjer narava govori glasneje kot človek. Če se torej prihodnjič vozite po A1 proti morju ali nazaj, si vzemite dve uri časa. Zavijte s poti. Ustavite se nad predorom. In odprite oči.

Objava Veliko Slovencev se z morja pelje skozi ta predor, a te hribe poznajo le redki se je pojavila na Vse za moj dan.

Read Entire Article