ARTICLE AD BOX
V Velenju, mestu z industrijsko dediščino in izrazito rudarsko identiteto, se je razvnela debata, ki razdvaja javnost. Enajst mestnih svetnikov je pred kratkim vložilo pobudo za preimenovanje Titovega trga v Rudarski trg, kar je sprožilo val odzivov. Je to zgolj simbolična gesta? Ali gre za korak k priznavanju resničnih korenin mesta?
Zgodovina Titovega trga – zakaj je tako pomemben?
Titov trg v Velenju ni le naključna betonska površina z nekaj klopmi in spomenikom. Odprt je bil leta 1959, ko se je Velenje iz majhne rudarske vasi preoblikovalo v moderno socialistično mesto. Množična stanovanjska gradnja, široke ulice, sodobna arhitektura – vse to je bilo načrtovano kot del vizije ‘mesta prihodnosti’. Takrat je bil trg kraj množičnih zborovanj, praznovanj in delavskih manifestacij. Osrednji simbol trga, ogromen spomenik Josipa Broza – Tita, ki je visok deset metrov, je do danes ostal ena najbolj prepoznavnih znamenitosti mesta.
Toda časi se spreminjajo. Za nekatere Titov trg ostaja spomin na čas, ko je Velenje cvetelo, za druge pa relikt preteklosti, ki ne odraža več identitete mesta.
Zakaj zdaj? Ali ima nedavna rudarska nesreča vpliv?
Preimenovanje Titovega trga bi morda še nekaj mesecev nazaj naletelo na mlačen odziv, vendar se je vse spremenilo po tragični rudarski nesreči januarja 2025, ko so v Premogovniku Velenje umrli trije rudarji. Ta nesreča je znova odprla vprašanja o varnosti v rudnikih, o prihodnosti premogovništva in – kar je ključno – o tem, ali se v Velenju še vedno dovolj ceni rudarsko tradicijo. Po mnenju predlagateljev bi novo ime izkazovalo spoštovanje rudarjem in njihovemu prispevku k razvoju mesta.
Toda nasprotniki opozarjajo: ali je preimenovanje res prava pot? V Velenju so že obeležja v čast rudarjem, vključno z rudarskim muzejem in spomeniki. Se s tem ne briše del zgodovine, ki je prav tako oblikoval mesto? Ali je problem dejansko v imenu trga ali pa gre za poskus preusmerjanja pozornosti od resničnih težav, kot so gospodarske težave premogovništva in zaton nekdaj močne industrije?
Politične delitve ali iskreno priznanje rudarske dediščine?
Čeprav predlog za preimenovanje trga ni neposredno političen, je jasno, da nosi ideološki naboj. Titova podoba je še vedno vroča tema – za ene junak, za druge sporna zgodovinska figura. Podobni procesi preimenovanja so se v preteklosti že zgodili, na primer v Ljubljani in Kopru, kjer so odstranili Titove ulice in trge. Poroča Družina.
A treba je priznati, da je rudarstvo dejansko temelj, na katerem stoji Velenje. Mesto brez rudarske zgodovine preprosto ne bi obstajalo v obliki, kot ga poznamo danes. Statistični podatki kažejo, da je v obdobju med letoma 1950 in 1990 v Velenju delalo več kot 10.000 rudarjev, danes pa jih je le še okoli 1.000. Preimenovanje trga bi lahko razumeli kot način ohranjanja rudarske identitete v času, ko se premogovništvo počasi poslavlja.
Kaj sledi? Bo Titov trg res dobil novo ime?
Trenutno je pobuda še v fazi razprave. Mestni svet bo o tem odločal v prihodnjih tednih, razprava pa bo zagotovo vroča. Kakor koli že, ta predlog odpira širše vprašanje o tem, kako se slovenska mesta soočajo s svojo preteklostjo.
Bo Velenje ostalo zvesto Titovemu imenu ali pa bo v ospredje postavilo svojo rudarsko identiteto? Odločitev bo zagotovo zgodovinska.
Pripravil: N. Z.
Vir: Velenjcan.si, Metropolitan, Družina, www
The post Velenje bo preimenovalo Titov trg – novo ime v čast pokojnim rudarjem! first appeared on NaDlani.si.