ARTICLE AD
Samsung je že dve desetletji globalna številka ena na področju televizorjev in tudi v l. 2025 zagotovo ne bo želel predati krone. S čim pa bo privabljal kupce, kateri so aduti letošnjih televizorjev in zvočnih letev?
Paleta je znova zelo obširna, vendar je nekaj sprememb v zastopanosti posameznih kategorij. Predvsem v cenejših je modelov nekoliko manj, v naprednejših pa več. Tako bodo denimo na voljo trije OLED-i in samo en televizor s povsem običajnim zaslonom LCD (tega Samsung označuje z marketinškim imenom Crystal LED). Posebna serija The Frame je dobila še izvedbo Pro.
Najprej nekaj o tehnoloških novostih. Za izboljševanje slike z umetno inteligenco ima tokratni slikovni procesor na voljo 768 nevronskih mrež namesto prejšnjih 512, kar še posebej pride do izraza pri »povečevanju« ločljivosti na 8K (in tudi 4K), kadar vir ne premore toliko pik. Poznani drugi »izboljševalniki,« denimo hitro premikajočih se predmetov na sliki (AI Motion Enhancer Pro), za dodajanje »globine« sliki (Real Depth Enhancer Pro, poveča kontrast in svetlost) ali za močne barve (Color Booster Pro), so kakopak tudi doživeli napredek in vsaj eden ima v oznaki dodano umetno inteligenco. Nov je denimo zvočni format Eclipsa, ki ga je Samsung razvil skupaj z Googlom, naj bi s 3D-prostorskim zvokom konkuriral Dolby Atmosu in ga bo podpira Youtube.
Korejsko podjetje ostaja dokaj trmasto glede svojih odločitev in usmeritev pri televizorjih. Tako vztraja s serijo Neo QLED 8K, čeprav tokrat z le dvema modeloma in ob tem, da je večina drugih proizvajalcev že opustila modele 8K, ki se pri kupcih niso zares prijeli, niti zaradi pomanjkanja vsebin nimajo pravega smisla. Oba televizorja 8K še naprej temeljita na tehnologiji mini LED. Tako QN990F kot QN900F imata po vzoru lanskega »naj« OLED-a (S95D) nebleščeč, matiran zaslon, kar pa menda ne vpliva na svetilnost. Toda odbleski so minimalni in tak TV je precej bolj primeren za sobo z več okni ter tudi tako z lučmi, usmerjenimi proti televizorju. Prvemu so zagotovili tudi »škatlo« s priključki (One Connect Box), ki se s televizorjem povezuje brezžično, kljub temu pa omogoča prenos signala za sliko 8K pri 120 sličicah na sekundo (ali 4K/240). Še vedno tako ta enota kot televizor potrebujeta vtičnico nekje blizu, a to se morda da zagotoviti brez sledov, medtem ko se kabla med obema ne da povsem skriti. Priključki sicer prav tako omogočajo igranje vse do 4K pri 240 sličicah na sekundo. Za igričarje bo pomembna preoblikovana igralna vrstica in pa podpora tako za AMD Freesync Premium kot za Nvidia G-Sync. Dizajn je skorajda brez roba pri 990F, po drugi strani pa bolj v smer The Frame pri 900F.
OLED z vrha ponudbe je tokrat S95F in ohranja matiran zaslon, torej so tokrat v ponudbi trije nebleščeči. Svetilnost so še dodatno dvignili na »do« 4.000 kandel, osveževanje pa na 165 Hz (s 144 Hz pri predhodniku). Tudi tu so priključki v ločeni škatli, vendar ta ni brezžična. V treh velikostih (139, 165 in 195 cm) ima televizor zaslon vrste QD-OLED, v največji (210 cm) pa WOLED. Tudi model pod njim, S90F, kombinira ti dve vrsti zaslonov. Tu gre svetilnost do 1.500 kandel, osveževanje pa do 144 Hz. S85F je zgrajen izključno okrog LG-jevih zaslonov (WOLED) in zmore svetilnost 1.300 kandel.
Še vedno osrednja linija za množični trg, Neo QLED, vsebuje štiri modele, vse z zasloni mini LED – QN90F, QN85F, QN80F in QN70F –,vendar najcenejši od teh nima klasične (za to tehnologijo) osvetlitve od zadaj, temveč od strani, kot pri običajnih LCD-jih. Koliko je območij lokalnega zatemnjevanja, Samsung ne pove. Podobno tehnologijo stranskega mini LED-a premore tudi dizajnerski The Frame Pro, ki je na voljo v diagonalah 165, 190 in 215 cm (v manjših se bo morali zadovoljiti z običajnim The Frame, pri 165 cm pa imate izbiro obeh). Tudi The Frame Pro pa ima brezžični One Connect Box in osveževanje do 144 Hz.
Letošnja novost je »odpiranje« trgovine z umetniški deli, ki so zdaj tudi mnoga zastonj, tako da je mogoče v sliko (slavnega slikarja) spremeniti še druge televizorje Samsung.
Medtem ko podjetje še vedno ni podprlo formata slike Dolby Vision (in dvomim, da ga kdaj bo), to postaja nekoliko manjša pomanjkljivost, saj je denimo Netflix začel vključevati vsebine tudi v konkurenčnem formatu HDR10+, ki ga je sorazvil Samsung, in še letos jih bo tudi Disney+, nekateri drugi pretočniki pa so že prej storili podobno.
The post Več svetilnost in umetne inteligence ter manj odbleskov na televizorjih Samsung (#video) appeared first on Tehnozvezdje.