V spomin in opomin: V Kamniku obeležili 80 let od konca druge svetovne vojne

5 hours ago 5
ARTICLE AD

V Kamniku so v četrtek, 8. maja 2025, počastili spomin na konec druge svetovne vojne 8. maja 1945. V Domu kulture Kamnik je spominska slovesnost potekala v v organizaciji Zveze borcev za vrednote NOB Kamnik pod vodstvom predsednika Igorja Kanižarja, podelili pa so tudi nagrade in priznanja vsem zaslužnim. 

Letos obeležujemo enega izmed najbolj prelomnih trenutkov v zgodovini človeštva – 80 let od konca druge svetovne vojne. Na slovesnostih, ki se odvijajo v spomin na žarek upanja po večletnem trpljenju ljudi, se počasti spomin na žrtve in pogum vseh borcev in bork ter poudari mir kot vrednoto, ki v je v današnjih burnih časih še kako pomembna.

Predsednik Zveze borcev za vrednote NOB Kamnik Igor Kanižar je v uvodu poudaril pomen miru: »Osemdeset let je minilo, osem desetletij od trenutka, ko je nad Evropo prvič po dolgih letih znova zasijala luč. Luč miru. Luč svobode. Luč, ki ni prišla sama od sebe – iztrgana je bila iz rok teme, z borbo, z upanjem, s krvjo. Končala se je druga svetovna vojna – spopad, ki je terjal na desetine milijonov življenj, razrušil mesta, izbrisal vasi in skoraj poteptal človečnost.«

Na prireditvi, ki jo je povezoval Goran Završnik, je bil slavnostni govorec minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar, ki je zasluge za samostojnost Slovenije poleg partizanom pripisal tudi generalu, pesniku in borcu za severno mejo Rudolfu Maistru: »Da danes lahko živimo v samostojni in neodvisni republiki Sloveniji, je še posebej zaslužen naš kamniški rojak, naš general Rudolf Maister, ki je s svojimi borci Sloveniji priboril Maribor in velik del Štajerske ter našo severno mejo. General in pesnik Rudolf Maister je vsem nam simbol in navdih odločnosti, poguma in pristnega domoljubja.«

Kamniški župan Matej Slapar je v današnjih negotovih časih dejal: »Mir, svoboda in sožitje niso nekaj, kar bi bilo dano enkrat za vselej. So dragocenost, ki jo moramo vsak dan znova negovati in braniti – s kulturo spomina, z odgovornostjo do resnice in z zavestjo, da Evropa ni le skupnost držav, temveč skupnost vrednot.«

Prireditev v čast pomembnemu zgodovinskem mejniku je spremljal tudi pester kulturni program. Raper in igralec Darko Nikolovski je uprizoril monolog iz predstave Kajuh sem jaz, ki ponazarja vojakove zadnje misli, preden pade pod streli sovražnika. Goran Peršin je prav tako nastopil v monologu in sicer umetnika, ki tudi v času vojne ostaja zvest samemu sebi, dijakinji Gimnazije in srednje šole Rudolfa Maistra, Maša Kovič in Patricija Mohorič sta pod mentorstvom Matica Smolnikarja interpretirali še kako aktualno pesem Johna Lennona Imagine, Tone Ftičar je recitiral pesmi Ciproš in Poletno pismo, Hana Žavbi, učenka Osnovne šole Šmartno, pa je dogodek zaključila z recitacijo pomenljive pesmi Ko človek bo človeka prepoznal pesnika Karla Destovnika – Kajuha. S pesmijo je program obogatil Mešani pevski zbor Svoboda Mengeš pod vodstvom zborovodkinje Uršule Jašovec. 

Vir in foto: Občina Kamnik (kamnik.si)

The post V spomin in opomin: V Kamniku obeležili 80 let od konca druge svetovne vojne appeared first on domžalec.si.

Read Entire Article