V slovenski Istri vse več vandalizma

5 hours ago 12
ARTICLE AD

Pred dnevi se je veliko govorilo in pisalo o razdejanju, ki so ga vandali pustili na kopališču za invalide pod domom Dva topola v Izoli. Znesli so se nad enim od redkih zunanjih bazenov z varnim vstopom za invalide v slovenski Istri. Poleg tega, da so uničili ploščice na bazenu, so poškodovali tudi inventar in reševalni stolp ter strgali senčna jadra. S še hujšimi nepridipravi pa se srečujejo v krajevni skupnosti Sv. Anton, kjer mladina že več mesecev razgraja in povzroča nered.

Na Facebook strani omenjene krajevne skupnosti so zapisali, da se na dnevni bazi srečujejo z veliko vandalizma, ki ga povzročajo predvsem »fantje na skuterjih«, kot so poimenovali skupino mladeničev, ki se vsak dan v večernih urah zbira v okolici tamkajšnjega zadružnega doma, pri cerkvi, v Dolanih, v Cereju in po drugih bližnjih vaseh. Pred drugimi se hvalijo z neumnostmi, kot so vragolije na motorjih, kajenje ter poslušanje glasne glasbe. S strani krajanov in očividcev so bili večkrat zasačeni pri dejanjih, kot so vlomi, poškodbe inventarja, kraja gasilnih aparatov, razbijanje oken, nagajanje stanovalcem, metanje kamenja v okna, navijanje obratov na motorjih pod okni zdravstvenega doma ter uničevanje na novo položenega betona na terasi, ki so le nekatera od grozodejstev, ki pestijo tamkajšnje prebivalstvo. »Ob opozorilu naj z dejanji prenehajo in se umaknejo, pričnejo s sočnimi žaljivkami ter z opozorili, da jim nihče nič ne more, saj so mladoletni. Nato pa še dodajo, da bo zgolj huje, če jih ne prenehajo opozarjati,« so še zapisali na Facebook strani.

Pred poslovnimi prostori krajevne skupnosti je nekdo od njih redno nepravilno parkiral svoj motor in tako onemogočal dostop do vhoda v objekt. Potem ko ga je imetnica prostora prosila, če lahko parkira drugje, se je začelo nagajanje z namernim parkiranjem na tem mestu tudi s strani njegovih kameradov. Fantje so iz dneva v dan pred vhodom puščali več vozil in se na tak način maščevali. Poleg tega se vaščani redno srečujejo tudi z uničevanjem različnih zunanjih tabel (oglasne deske, prometni znaki), košev za smeti in ležečih policajev, smetenjem po vasi ter pisanjem po drevesih, zidovih, klopeh, vratih, straniščih in drugem inventarju. Obnovljeno klop in mizo pri stari šoli pri spomenikih pa so izruvali v roku dveh tednov in jo odložili na drugem koncu vasi. Kljub temu, da mladoletniki s svojo vožnjo in drugimi dejanji velikokrat izzivajo celo policijo, pa ta zaenkrat še ni ukrepala, kot bi si nekateri prebivalci krajevne skupnosti želeli.

O vsem dogajanju na tem območju koprske občine, so bile po besedah krajevne skupnosti že obveščene vzgojne in druge ustanove, na čelu s šolo, policijo ter tudi Svetovalnim centrom in Centrom za socialno delo. Slednji je za Megafon sicer zavrnil, da bi jih o teh dogodkih obvestili, so pa pri centru poudarili, da se s podobnimi dogodki srečujejo vsak dan. Opažajo tudi, da je takih dejanj iz leta v leto več. Staršem se pogosto ne zdijo »nič posebnega«, hkrati pa izjavljajo, da so tudi sami v teh letih počeli neumnosti, ter da se otroci tako ali tako nimajo nikjer za družiti oziroma nimajo kaj početi. »Neodgovorno je tudi to, da mladoletnikom kupijo motorje, za katere niso zreli, ne fizično in ne psihično. Hiter tempo življenja in nenehne spremembe pa vplivajo na starše v taki meri, da pogosto ne vedo, kaj se z njihovimi otroki dogaja,« je o novodobnih starših povedala Tjaša Rodman, direktorica CSD. S tem se strinjajo tudi v Svetovalnem centru, ki je bil o dogodkih v Sv. Antonu obveščen že lansko poletje, a se stvari niso izboljšale. Prav zato so se problema lotili z več strani. Vzpostavljajo sodelovanje med šolo, svetovalnimi službami, starši in lokalno skupnostjo, organizirajo preventivne delavnice za mladostnike na temo odgovornosti, medosebnih odnosov, obvladovanja čustev ter posledic vandalizma, izvajajo svetovanja in podporo staršem, ki imajo ključno vlogo pri oblikovanju vrednot in vedenj svojih otrok, ter vzpostavljajo varne in nadzorovane prostore za izražanje mladih, kjer se ti lahko vključijo v lokalne projekte. S tem se pri njih tudi izgubijo občutki odtujenosti, pomanjkanja pripadnosti in iskanja identitete, saj lahko aktivno prispevajo k skupnosti. Direktorica Svetovalnega centra, Vesna Starman, razloge za nevzgojenost mladostnikov vidi predvsem v slabem družinskem okolju, zaskrbljujočem vrstniškem vplivu ter družbenih omrežjih in spletnih platformah, ki so postale pomemben del mladostniške identitete. Digitalna doba promovira nasilje, izzivanje, nespoštovanje, najstnike pa spodbuja k nekaterim norim podvigom, ki se jih otroci lotevajo.

Zakonodaja pravi, da so mladoletniki med 14. in 18. letom starosti lahko kazensko odgovorni, vendar se zanje ne uporabljajo klasične kazni, temveč vzgojni ukrepi. Sem spadajo opomini, navodila in prepovedi, nadzorstvo organa socialnega varstva ter morebitna namestitev v vzgojni zavod. »Kaznivo dejanje grožnje se obravnava resno, četudi je storilec mladoleten. Policija ga lahko prijavi, državni tožilec sproži postopek, sodišče pa oceni mladoletnika in pripravi program obravnave. Zatorej ne drži, da so mladoletniki nedotakljivi. Sistem je zasnovan, da preprečuje ponavljanje kaznivih dejanj, zgodaj prepozna težave in vključi strokovnjake v postopek,« je za konec še dodala direktorica.

Andraž Velkavrh

Read Entire Article