ARTICLE AD
Poletne nevihte prinašajo osvežitev, a hkrati tudi nevarnost. Strele so mogočen naravni pojav, ki lahko v trenutku povzroči škodo, poškodbe ali celo smrtne žrtve. Slovenija sodi med evropske države z največjo gostoto strel. Po podatkih Agencije RS za okolje vsako leto v Sloveniji zabeležimo med 35.000 in 90.000 udarov strele.
Največ udarov beležimo med majem in avgustom. Med najbolj izpostavljenimi območji so gorski predeli, kot so Uršlja gora, Julijske Alpe, Golte in Plešivec. Gostota udarov ponekod presega 18 strel na kvadratni kilometer.
Kljub pogostosti strel pa med ljudmi še vedno kroži veliko mitov, ki lahko ogrozijo varnost.
Eden najpogostejših mitov je, da strela udari le najvišjo točko ali kovinske predmete. Res je, da je verjetnost udara v višje objekte večja, vendar strela ne izbira zgolj po višini. Kovine ne privlačijo strel, a če strela vanje udari, jo učinkovito prevajajo.
Pogosto zmotno verjamemo, da je oseba po udaru strele pod električno napetostjo in se je ne smemo dotikati. To ne drži. Električni tok ne ostane v telesu, zato je takojšnja prva pomoč nujna in varna za tistega, ki jo nudi. Mnogi tudi menijo, da so v avtomobilu popolnoma varni. Res je, da je zaprto vozilo s kovinsko karoserijo dober ščit pred strelo, vendar se med nevihto ni priporočljivo dotikati kovinskih delov ali elektronskih naprav v vozilu.
Uporaba elektronskih naprav v hiši med nevihto je še ena pogosto prezrta nevarnost. Pametno je izklopiti računalnike, televizorje in druge naprave iz električnega omrežja. Tudi uporaba vode ni priporočljiva – strela se lahko prek vodovodnih cevi prenese do pipe, zato se med nevihto ne priporoča tuširanje ali pomivanje posode.
V primeru, da nas nevihta ujame zunaj, je zadrževanje pod osamljenimi drevesi, kovinskimi konstrukcijami ali v bližini vodnih površin, lahko nevarno. Če ni druge možnosti, naj oseba počepne in se ne dotika tal z rokami. Telo naj bo sklonjeno, a ne sme ležati na tleh, saj strela pogosto potuje po površini zemlje.
Uporaba pravila 30/30 je koristna: če med bliskom in grmenjem mine manj kot 30 sekund, je strela zelo blizu in nevarnost resna. V zavetju je priporočljivo ostati še vsaj 30 minut po zadnjem grmenju.
Če strela vendarle udari v človeka, je treba nemudoma poklicati 112, preveriti zavest in dihanje ter po potrebi začeti z oživljanjem.
V Sloveniji se vsako leto zabeleži tudi več poškodb zaradi udara strele. Opozarjajo predvsem planince, kolesarje, ribiče in ljubitelje kampiranja, naj ob prvih znakih nevihte poiščejo varno zavetje in spremljajo vremenske napovedi. Posebno previdni naj bodo starši z otroki, ki se poleti radi zadržujejo na prostem, predvsem ob vodi.
Sodobni opozorilni sistemi omogočajo zgodnje zaznavanje in obveščanje o približevanju neviht. Agencija RS za okolje redno izdaja vremenska opozorila, ki so dostopna tudi prek mobilnih aplikacij in spletnih portalov.