ARTICLE AD
Papež Leon XIV., ki je danes začel pontifikat, je na svoji prvi avdienci sprejel ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega. Ta se je danes v Rimu srečal tudi s podpredsednikom ZDA JD Vanceom. Evropski voditelji pa se usklajujejo z ameriškimi pred za ponedeljek napovedanim telefonskim pogovorom predsednikov ZDA in Rusije.
Na sprejemu pri papežu je bila prisotna tudi soproga ukrajinskega predsednika Olena Zelenska. “Hvala za vašo potrpežljivost, ko ste čakali. Moral sem pozdraviti vse delegacije,” jima je dejal papež v videoposnetku, ki ga je Vatikan objavil po avdienci, na kateri so si izmenjali darila.
“Zahvaljujemo se Vatikanu za njegovo pripravljenost, da postane platforma za neposredna pogajanja med Ukrajino in Rusijo,” je ukrajinski predsednik po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejal po srečanju.
Na omrežju X pa se je zahvalil papežu “za posebne besede, izrečene danes med slovesno mašo o potrebi po pravičnem miru in za pozornost, izkazano Ukrajini in našim ljudem”. “Vsak narod si zasluži živeti v miru in varnosti,” je Zelenski zapisal po poročanju nemške tiskovne agencije dpa.
Z ameriškim podpredsednikom Vanceom se je Zelenski po navedbah Vanceovega tiskovnega predstavnika sestal popoldne v rezidenci ameriškega veleposlaništva v Italiji, na srečanju pa se jima je pridružil ameriški državni sekretar Marco Rubio, poroča AFP.
Po navedbah ukrajinskih virov je srečanje trajalo okoli 30 minut, govorila pa sta o “razmerah na fronti, pripravah na pogovor (Trump-Putin) v ponedeljek, možnosti sankcij proti Rusiji, če ne bo rezultatov, premirju”.
Zelenski je srečanje z Vanceom označil za “dobro”. “Ponovil sem, da je Ukrajina pripravljena na resnično diplomacijo, in poudaril pomen čimprejšnje popolne in brezpogojne prekinitve ognja,” je sporočil po sestanku.
Popoldne je potekalo tudi srečanje Vancea ter predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen in italijanske premierke Giorgie Meloni. V uradu italijanske premierke naj bi govorili o odnosu z ZDA in Ukrajini, poroča dpa.
Meloni je v izjavi ob začetku pogovorov povedala, da je “bistveno ohraniti enotnost in moč”, poroča italijanska tiskovna agencija Ansa. Vance pa je uvodoma dejal, da je Evropa pomembna zaveznica ZDA.
Po besedah von der Leyen bo naslednji teden “ključen” za prihodnost Ukrajine. “Kar je zdaj pomembno, je vsekakor to, da pritiskamo, da se stvari premikajo naprej, in mislim, da bo naslednji teden ključen pri tem,” je dejala po poročanju AFP.
Voditelji Velike Britanije, Francije in Nemčije si medtem prizadevajo za telefonski pogovor s predsednikom ZDA Donaldom Trumpom, da bi pred njegovim pogovorom z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom, predvidenim za ponedeljek, uskladili stališča glede reševanja rusko-ukrajinskega konflikta.
Kot je za dpa povedal neimenovani vir v Berlinu, bi britanski premier Keir Starmer, francoski predsednik Emmanuel Macron in nemški kancler Friedrich Merz radi govorili s Trumpom še danes.
Merz se je ob robu umestitvenih slovesnosti v Vatikanu, ki se jih je udeležil skupaj z vrsto drugih državnikov, ločeno pogovarjal z Rubiom in Zelenskim, ni pa imel srečanja z Vanceom.
“Samo upamo lahko, da bo zdaj prišlo do nadaljnjega napredka,” je po teh sestankih poročanju dpa dejal Merz. “In moj trden vtis je, da so tako Evropejci kot Američani odločeni sodelovati, zdaj tudi z jasnim ciljem, da bi zagotovili, da se ta strašna vojna kmalu konča,” je dodal.
Skupaj s Starmerjem in Macronom je imel sicer Merz nedavno dva telefonska pogovora s Trumpom o Ukrajini. V obeh primerih se je razpravi pridružil poljski premier Donald Tusk, ki pa v najnovejših pogovorih naj ne bi sodeloval, poroča dpa.
Trump je v soboto napovedal, da bo v ponedeljek dopoldne govoril po telefonu s Putinom, zatem pa še z Zelenskim in nekaterimi članicami Nata. Iskali bodo poti za končanje vojne v Ukrajini.
Ta teden so sicer v Istanbulu potekali prvi neposredni mirovni pogovori med predstavniki iz Rusije in Ukrajine po več kot treh letih vojne, a niso prinesli prekinitve ognja.