ARTICLE AD
Arheologi so v Peruju med izkopavanji na najdišču Caral odkrili približno 5000 let stare posmrtne ostanke plemkinje. Po mnenju arheologov posmrtni ostanki pričajo o pomembni vlogi ženske v najstarejšem civilizacijskem središču Amerik.
“Najdba ustreza ženski, ki je očitno imela višji status, ki je pripadala eliti,” je za francosko tiskovno agencijo AFP povedal arheolog David Palomino.
Posmrtne ostanke plemkinje so našli v Asperu, svetem kraju v mestu Caral, ker je bilo več kot 30 let smetišče, preden so v 90. letih minulega stoletja začeli z arheološkimi izkopavanji.
Po besedah Palomina so se ohranili koža, del nohtov in lasje, mumija pa je bila zavita v več plasti blaga in plašč iz perja papige iz rodu ar. Med grobnimi pridatki so bili kljun tukana, kamnita skleda in slamnata košara.
Kot še poroča AFP, so analize pokazale, da je bila ženska stara med 20 in 35 let ter visoka 150 centimetrov. Nosila je tudi pokrivalo, ki prav tako priča o tem, da gre za pripadnico višjega družbenega sloja.
Po besedah Palomina odkritje dokazuje, da so kljub splošno sprejetemu prepričanju o tem, “da so bili vladarji moški in da so imeli pomembnejš vloge v družbi” tudi ženske imele pomembno vlogo v karalski kulturi.
Karalska kultura je druga najstarejša v Južni Ameriki in se je razvila med letoma 3000 in 1800 pr. n. št., v času prvih civilizacij. Sveto mesto Caral leži v dolini Supe, približno 180 kilometrov severno od perujske prestolnice Lime. Leta 2009 je bilo vpisano na Unescov seznam kulturne dediščine.