Kanada voli nov parlament v senci Trumpove trgovinske vojne (ozadje)

8 hours ago 11
ARTICLE AD

Ponedeljkove parlamentarne volitve v Kanadi bodo potekale v senci trgovinske vojne in izjav ameriškega predsednika Donalda Trumpa na račun severne sosede. Potem ko je še februarja kazalo, da bodo vladajoči liberalci izgubili proti konservativcem, je prav Trump pripomogel k preporodu liberalne stranke, ki jo od marca vodi Mark Carney.

Ameriški predsednik je s svojo trgovinsko vojno in višjimi carinami načel dolgoletne dobre odnose s Kanado, ki je gospodarsko precej odvisna od ZDA, saj gre na ameriški trg okoli 77 odstotkov vsega kanadskega izvoza. Trumpove odločitve tako ogrožajo več deset tisoč kanadskih delovnih mest.

Izjave ameriškega predsednika, da bi severna soseda ZDA lahko postala njihova 51. zvezna država, so spremenile predvolilno tekmo v Kanadi, v kateri je sprva kazalo, da bodo zmagali konservativci.

Volivce so geopolitične spremembe prebudile in vse več je interesa za predčasne parlamentarne volitve. Tako so beležili visoko gledanosti predvolilnih soočenj, na predčasnih volitvah pa je glas oddalo rekordnih 7,3 milijona volivcev, za četrtino več kot na volitvah leta 2021, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Vodja liberalcev in premier Mark Carney, ki je prejšnji mesec nasledil Justina Trudeauja, čigar priljubljenost je močno padla, je med kampanjo trdil, da je zaradi svojih izkušenj z vodenjem centralnih bank dveh gospodarstev skupine G7 – Kanade in Velike Britanije – idealen kandidat za vodenje države skozi gospodarski vihar, ki ga povzroča Trump, poroča britanski BBC.

Ob nastopu mandata je 60-letnik še poudaril, da so se stari odnosi z ZDA končali, kar je podkrepil tudi s povračilnimi carinami.

Na drugi strani je vodja konservativcev, 45-letni Pierre Poilievre, član parlamenta že dve desetletji. Številni menijo, da njegov slog preveč spominja na Trumpa, kar je velika pomanjkljivost v kampanji, v kateri je do izraza prišla predvsem potreba po nacionalni enotnosti nasproti sovražnosti ZDA.

Konservativcu ni pomagalo niti, da je v zadnjih tednih odločno kritiziral Trumpa in obenem trdil, da je Kanada postala ranljiva zaradi desetih let neuspešne Trudeaujeve gospodarske politike.

Svojo podporo je gradil na kritiki Trudeauja, ki pa je ostala brez podlage, ko je Trudeau odstopil. Obenem mu je Carney odnesel še eno predvolilno temo, ko je po prevzemu položaja odpravil nekatere sporne davke.

Vse to se je odrazilo v anketah. Potem ko so januarja konservativci vodili pred liberalci za več kot 20 odstotnih točk, so v zadnjih tednih liberalci znova prevzeli vodstvo, lahko bi osvojili celo absolutno večina. Je pa razlika v podpori med obema strankama nekaj odstotnih točk, tako da ni še čisto jasno, kakšen bo rezultat.

Politični dvoboj pa je pustil posledice na drugih strankah. Levi Novi Demokrati (NDP) in separatistična stranka Quebeški blok se borita za podporo. NDP bi lahko utrpela hude izgube in osvojila manj kot 12 sedežev, medtem ko jih je imela v zadnjem mandatu 24, leta 2015 pa še več kot 100. Podobno bi lahko Quebeški blok izgubil polovico sedežev.

Med pomembnejšimi temami v predvolilnem obdobju sta bili še stanovanjska kriza in vse večje število priseljencev, zaradi česar so življenjski stroški vse višji, dodatno so obremenjene tudi javne storitve.

Po oceni strokovnjakov v državi potrebujejo okoli 5,3 milijona novih stanovanj, da bi zadostili trenutnim potrebam. K vse večji stanovanjski stiski prispevajo predvsem številni priseljenci. Kanada je leta 2014 sprejela 260.000 priseljencev z dovoljenjem za stalno bivanje, leta 2023 jih je bilo 430.000. Podobno je naraslo tudi število priseljencev z začasnim dovoljenjem za delo in tujih študentov, poroča španska tiskovna agencija EFE.

V ponedeljek bo lahko o novi politični prihodnosti Kanade odločalo skoraj 29 milijonov volilnih upravičencev, pri čemer jih je okoli sedem milijonov že oddalo svoj glas na predčasnih volitvah.

V Kanadi parlamentarne volitve potekajo na pet let, redne bi bile 20. oktobra. Carney pa je kmalu po prevzemu vodenja vlade napovedal predčasne volitve, med drugim zaradi številnih pozivov k temu že ob odstopu Trudeauja in zaradi Trumpove trgovinske vojne.

Trudeau je odstop napovedal v začetku januarja spričo vse nižje priljubljenosti zaradi naraščajočih cen, pomanjkanja stanovanj in neizpolnjenih volilnih obljub, vlada pa je za las preživela niz glasovanj o nezaupnici. Dodatno so k odstopu privedla tudi trenja znotraj stranke po spornih izjavah Trumpa.

Read Entire Article