Svet se je poslovil od papeža Frančiška (zbirno)

8 hours ago 16
ARTICLE AD

V rimski baziliki Marije Snežne so danes pokopali papeža Frančiška. Pred tem so se njegovega pogreba v Vatikanu udeležili številni svetovni voditelji in 250.000 vernikov, še 150.000 ljudi se je papežu poklonilo ob poti k zadnjemu počivališču. Ob robu pogreba je bilo več dvostranskih srečanj, med drugim sta se sešla predsednika ZDA in Ukrajine.

Pogreb na Trgu svetega Petra je vodil dekan kardinalskega zbora Giovanni Battista Re, ki je v pridigi poudaril, da je imel Frančišek odprto srce za vse in spomnil na njegova prizadevanja za mir in pozive h gradnji mostov, ne zidov. Dodal je, da je bil papež odprt za novosti, spontan in je nagovarjal vse, tudi tiste, ki so bili daleč od Cerkve.

Pogrebne slovesnosti se je udeležilo okoli 250.000 vernikov, 4000 duhovnikov in skoraj tisoč škofov. Na njej je bilo tudi 162 tujih delegacij, med njimi več deset voditeljev držav in organizacij ter monarhi.

Med njimi so bili tako ameriški predsednik Donald Trump, predsednik Ukrajine Volodomir Zelenski kot voditelji večine evropskih držav in evropskih institucij. Visoki dostojanstveniki, monarhi, predstavniki držav in institucij so sedeli na desni strani trga, razporejeni po abecednem redu.

Med predstavniki kraljevih družin so bili britanski princ William, španski kralj Filip s kraljico Letizio, švedski kralj Carl Gustaf in kraljica Silvia, belgijski kraljevi par Filip in Matilda ter norveški prestolonaslednik Haakon s soprogo Mette-Marit.

Iz Slovenije sta se pogreba udeležila predsednica republike Nataša Pirc Musar s soprogom Alešem Musarjem in premier Robert Golob s partnerico Tino Gaber. Slovensko škofovsko konferenco je zastopal njen predsednik in novomeški škof Andrej Saje.

Pirc Musar in Golob sta po pogrebu izpostavila čut pokojnega papeža za sočloveka in njegovo prizadevanje za mir. Izrazila sta tudi upanje, da bo papeževo sporočilo prispevalo h koncu vojn in miru v svetu.

Ob robu pogreba je potekalo več srečanj svetovnih voditeljev.

Najbolj odmevni med njimi so bili pogovori ameriškega predsednika Donalda Trumpa in njegovega ukrajinskega kolega Volodimirja Zelenskega, ki sta se sešla pred papeževim pogrebom v baziliki Svetega Petra. Zelenski, ki se je kasneje ločeno srečal z več drugimi voditelji, je dejal, da sta med drugim govorila o brezpogojni prekinitvi ognja z Rusijo. Več srečanj je opravila tudi italijanska premierka Giorgia Meloni.

Krsto s papežem so po pogrebu v predelanem papamobilu iz Vatikana peljali po okoli šest kilometrov dolgi poti skozi središče Rima do bazilike Marije Snežne, ob kateri se je papežu Frančišku poklonilo kakih 150.000 vernikov.

Med verniki, ki so se še zadnjič poklonili prvemu papežu iz Latinske Amerike, so tudi številni Slovenci. Med njimi je veliko mladih, saj je te dni v Vatikanu jubilej najstnikov.

V baziliki, ki si jo je sam izbral za svoje zadnje počivališče, so 266. papeža Rimskokatoliške cerkve pokopali brez prisotnosti televizijskih kamer. Je prvi papež po več kot 100 letih, pokopan v tej cerkvi.

Papež Frančišek ima preprost grob iz marmorja blizu oltarja svetega Frančiška, v stranski ladji bazilike Marije Snežne, v kateri je pokopanih že sedem papežev. Leži tudi blizu kapele, v kateri je znamenita ikona Marije, imenovana Salus Populi Romani (Rešiteljica rimskega ljudstva), pred katero je pogosto molil.

Nad grobom visi replika Frančiškovega naprsnega križa, na nagrobnem kamnu, ki pokriva grob, pa je zgolj zapis Franciscus, papeževo ime v latinščini.

Verniki bodo lahko njegov grob obiskali že v nedeljo.

V Sloveniji je danes dan žalovanja za papežem Frančiškom. Zastave so spuščene na pol droga. Zvonovi v slovenskih cerkvah, ki so se oglasili že ob novici o papeževi smrti, pa so ob uri pogreba zvonili 15 minut.

S pogrebom papeža se je v Cerkvi začelo devetdnevno žalovanje, t. i novemdiales. Po zaključku je pričakovati začetek konklava, postopka izbora novega papeža, čeprav točnega datuma kardinali še niso določili.

Read Entire Article