ARTICLE AD

Prispevek, ki ga berete, je drugi iz niza člankov, ki jih bo v prihodnjih dneh prispeval naš novinarski kolega Martin Poljsak. Izboril si je priložnost, da se vkrca na ladjo Life Support humanitarne organizacije Emergency, ki je v soboto, 22. marca, začela svojo 30. misijo reševanja migrantov v Sredozemskem morju, doslej pa je rešila 2486 ljudi. Martin bo posadko vseskozi spremljal, dogajanje na ladji in na morju pa bo opisoval za Primorski dnevnik. V Italijo je po Sredozemskem morju v lanskem letu prišlo 66.617 migrantov.
»Vsak dan se bomo ob 9. uri dobili na sestanku. No, v resnici se bomo dobili ob 8.55, da bomo začeli točno. Tu bomo z vami delili dnevni načrt, pregledali bomo vremenske napovedi in vam sporočili odločitve, ki smo jih sprejeli skupaj s kapitanom ladje.«
Spet novo navodilo, spet nov ukaz. Anabel, koordinatorica tridesete misije za reševanje migrantov v Mediteranu z ladjo nevladnikov Emergency Life Support je v nedeljo zjutraj posadko nagovorila v dnevni sobi. Navodila in premore med njimi je prekinjal le zvok srebanja. Argentica Juan in Magali sta iz calabaze, lesene posode, ki sta si jo podajala in vanjo dotakala vročo vodo, z železno slamico srebala mate, priljubljeno argentinsko pijačo, podobno zelenemu čaju. »Da naju zbudi in nama poveča energijo,« sta pojasnila.
Dobri dve uri je trajalo srečanje, med katerim smo udeleženci misije dobili informacije v zvezi z drugimi reševalnimi ladjami nevladnih organizacij, ki plujejo po Mediteranu in letali, ki preletavajo tisto območje. »Smo na poti proti mestu Gioia Tauro v Kalabriji,« je še pojasnila Anabel.
Kabine morajo ostati čiste
»Jubilejna trideseta misija prinaša nov običaj. Na listek napišite pesem, ki vas spravi v dobro voljo, in pesem, ki jo poslušate, a drugim zaradi sramu tega ne bi priznali. Pripravil bom seznam predvajanja,« je naznanil Dario, ki je na krovu odgovoren za stike z mediji. Zbrani naslovi? Vse živo, od Lucia Battistija do Red Hot Chili Peppersov, Abbe in Modena City Ramblersov z njihovo interpretacijo partizanske Fischia il vento.
Čas plovbe proti območju reševanja je na krovu namenjen učenju vsega, kar bi lahko koristilo, ko je treba zares odhiteti na pomoč. Pomembno je že samo slačenje in oblačenje delovnih oblačil, ki jih člani posadke in novinarji uporabljajo, ko delajo z rešenimi brodolomci. »Predsobi, v kateri si nadenemo delovne obleke, pravimo »buffer zone«. Gre za neko sivo cono, na pol poti med zatočiščem za brodolomce in prostori za posadko, ki morajo ostati čisti,« je povedal Crescenzo, zdravstveni tehnik iz Salerna. Po koncu dela si je treba oblačila sleči na način, da se z rokami dotikaš samo njihove notranjosti. »Zunanji del je lahko okužen. Čevlje si ob povratku v kabino razkužite z alkoholom,« je pristavil Crescenzo, ki na ladjah za reševanje migrantov dela vse od leta 2019.
Več v današnjem (sredinem) Primorskem dnevniku.