V Kropi tradicionalna prireditev Kovaški šmaren

17 hours ago 4
ARTICLE AD

Turistično društvo Kropa v sodelovanju z drugimi društvi in posamezniki danes prireja dogodke ob tradicionalnem prazniku kroparskih kovačev Kovaškem šmarnu. Tekom prireditve se bodo zvrstili kulturni, športni in družabni dogodki ter etnološke predstavitve in delavnice, med katerimi bo večina vsebinsko povezanih z zgodovino železarske obrti v Kropi.

Kropa, kraj pod Jelovico, je bila stoletja rudarsko, oglarsko, fužinarsko, žebljarsko in tovorniško naselje. Po besedah Metke Kavčič iz Turističnega društva Kropa so prvi naseljenci Krope na območju Jelovice odkrili železovo rudo pred približno osmimi stoletji.

Odkritju je sledila postavitev prvih peči, v katerih so začeli taliti železovo rudo. V 15. stoletju so kot vir energije začeli uporabljati vodo, postavili pa so tudi dve fužini, ki sta omogočali pridobivanje kakovostnega kovnega železa.

Konec 15. stoletja, ki je sovpadal z začetkom vladavine Habsburžanov, je Kropa dosegla velik razvoj, je dejala Kavčič. Sočasno s širitvijo pridobivanja železa so Kroparji začeli kovati žeblje, ki so jih prodajali po vsej Evropi.

Kovali so jih v posebnih kovačnicah, ki jim Kroparji rečejo vigenjci. Dejavnost kovanja žebljev je potekala do leta 1956, kovali pa so jih moški, ženske in otroci. Delali so šest dni na teden, ob čemer je delavnik trajal od 12 do 16 ur na dan, je dejala Kavčič.

Življenje je bilo zaradi dolgega delavnika težko. Zaslužek je bil slab, z njim se je težko preživelo, je dodala Kavčič. Kroparji so potrebovali znak, da se bodo stvari obrnile na bolje. Dobili so ga leta 1705, ko je sedem dečkov našlo podobico Marije milostljivega srca in ji postavilo oltarček. Pozneje so na tem mestu zgradili cerkev svete Matere božje, ki ji Kroparji rečejo Kapelca. Ta je bila posvečena na 2. julij, ki je pozneje postal praznik kroparskih delavcev.

V Kropi bodo danes od 9. ure potekale številne etnološke predstavitve in delavnice. Med drugim bodo postavili peč in prikazali taljenje železove rude ter kuhali oglje, priredili pa bodo tudi turnir v prstometu. Prikazali bodo tudi kovanje žebljev in umetniško kovanje ter izdelke domače obrti, v gostilnah pa bodo kuhali stare kroparske jedi.

Kako so nekoč živeli Kroparji, pa bodo obiskovalci lahko spoznavali tudi v Kovaškem muzeju, vigenjcu Vice ter v muzejski hiši Fovšaritnica, ki bodo v času sejma imeli dan odprtih vrat, so zapisali na spletni strani Turističnoinformacijskega centra Radovljica.

Read Entire Article