ARTICLE AD
V Galeriji Kresija bodo drevi odprli razstavo V svojem času enega najvidnejših slovenskih ilustratorjev Matije Medveda. Predstavlja dela z različnimi tehnikami in likovnimi slogi, vse pa povezujejo motivi cvetja, katerega ikonografija se je razvijala skozi različna zgodovinska obdobja in je predstavljalo različne ideje in motive.
Dela na razstavi so ožji pregled Medvedove likovne prakse, nekatera od njih so nastala po naročilu, med njimi ilustracije rož za knjigo Collective of Sighs, revijo Broadcast in katalog 10. bienala fundacije Brumen.
Kot so zapisali pri galeriji, je cvetje v moderni in sodobni umetnosti izgubilo tradicionalno vlogo lepotnih in naravnih simbolov ter postalo kompleksnejši in večplasten motiv. Umetniki so cvetje uporabljali na različne načine, od ekspresivnih, abstraktnih in simboličnih upodobitev do raziskovanja masovne proizvodnje, kulture in okolja. Danes rože veljajo za priročen objekt za raziskovanje barv, oblik in različnih tehnik, kamor pripisujejo delo ilustratorja Medveda.
Prva upodabljanja cvetja segajo v stari Egipt in kasneje antiko, ko so rože postale nosilke simbolnih in duhovnih pomenov, v srednjem veku pa so pridobile še verski pomen. Tudi v renesansi je bilo cvetje vključeno v bogate in kompleksne naravne motive. Slikarji, kot sta Jan van Eyck iz Belgije ali nemški Albrecht Dürer, pa so rože upodabljali s skoraj fotografskim realizmom. V baroku so bile del večjih alegoričnih kompozicij in v tihožitjih vanitas simbolizirajo krhkost človeške eksistence.
V 19. stoletju je s pojavom impresionizma prišlo do novega pristopa pri upodabljanju narave in cvetja. Umetniki tistega obdobja so namesto natančnih detajlov in realistično natančnih predstavitev, kot je bilo značilno za prejšnje umetniške sloge, poudarjali svetlobne učinke, barve in atmosferske spremembe, so dodali.
Leta 1990 rojen Matija Medved deluje na področju ilustracije, grafike, risanja, slikanja, animacije in oblikovanja. Končal je magisterij iz vizualnih komunikacij na ljubljanski Akademiji za likovno umetnosti in oblikovanje. Oblikuje plakate, ilustrira knjige, časopise, revije, kot ilustrator sodeluje s prestižnimi tujimi mediji, kot so Bloomberg Businessweek, New York Times in Time Magazine.
Med drugim je likovno opremil in poslikal vhodno avlo Lutkovnega gledališča Ljubljana in ilustriral posthumno pesniško zbirko Toneta Pavčka Domu in rodu.