ARTICLE AD
Tradicionalni evropski teden boja proti raku, ki bo potekal od danes do konca maja, se bo osredotočil na ozaveščanje o pomenu preprečevanja in zdravljenja raka. Kot je v poslanici pred tednom poudarila predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič, je rak še vedno eden največjih javnozdravstvenih izzivov v Sloveniji in po svetu.
Kot je zapisala Klakočar Zupančič, vsako leto za rakom v Sloveniji na novo zboli več kot 15.000 ljudi, skupno pa z rakom živi že več kot 120.000 ljudi. “Skoraj vsak izmed nas se torej sreča s to boleznijo, bodisi osebno ali pri bližnjih. Preventivni ukrepi so zato še toliko pomembnejši.
Zgodnje odkrivanje raka in dostopnost kakovostne obravnave sta ključna za uspešno soočanje in zdravljenje te zahrbtne bolezni. Presejalni preventivni programi, kot so Zora, Dora in Svit, dajejo konkretne pozitivne rezultate in prav je, da se na vabila, ki jih dobivamo v okviru teh presejalnih programov, odzivamo,” je navedla.
Prepričana je, da lahko veliko na področju preventive naredi tudi vsak sam. Evropski teden boja proti raku je zato tudi čas aktivnega spodbujanja zdravega načina življenja in spoznavanja svojega telesa ter prepoznavanja morebitnih sprememb, ki bi zahtevale strokovno mnenje zdravnikov.
Statistika dokazuje, da rak v vseh različnih oblikah ni redka bolezen, zdravljenja pa so lahko dokaj pogosto tudi uspešna. Prvi pogoj za to pa je zgodnje odkritje bolezni, verjame predsednica DZ.
Pomembna je preventiva
Približno 40 odstotkov rakov v Evropski uniji bi namreč lahko preprečili, so poudarili v Združenju evropskih lig za boj proti raku. V Evropski uniji je rak glavni vzrok smrti za moške in ženke, mlajše od 65 let, vsakih devet sekund pa nekdo prejme to diagnozo. Ekonomske posledice raka v Evropi vsako leto presega 100 milijard evrov, so opozorili v združenju.
V Sloveniji vsak dan za rakom povprečno zboli 45 prebivalcev, 16 pa jih umre. Več kot 30 odstotkov vseh rakov bi lahko preprečili, saj so povezani z nezdravim življenjskim slogom, in sicer s kajenjem, tveganim pitjem alkohola, neustrezno prehrano, premalo telesne dejavnosti in čezmernim sončenjem, so zapisali na spletni strani Onkološkega inštituta Ljubljana.
Skoraj polovico vseh rakov že znamo in zmoremo preprečiti. Na onkološkem inštitut vsem priporočajo, da ne kadijo in ne uporabljajo tobačnih izdelkov. Svetujejo vzdrževanje zdrave telesne teže in redno telesno aktivnost. “Jejte veliko polnozrnatih izdelkov, stročnic, zelenjave, sadja. Omejite uživanje visokokalorične hrane in sladkih pijač. Izogibajte se predelanim mesnim izdelkom, rdečemu mesu in živilom z visoko vsebnostjo soli,” svetujejo. Prav tako vsem svetujejo, da ne pijejo oz. da omejijo pitje vseh vrst alkoholnih pijač. Ključna je tudi uporaba zaščite pred soncem in izogibanje solarijem.
VIR: STA
The post V evropskem tednu o pomenu preprečevanja in zdravljenja raka appeared first on Lokalec.si.