V civilni iniciativi kritični do predlaganih sprememb zakona o OVE

7 hours ago 12
ARTICLE AD

Predlog novele zakona o uvajanju naprav za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov energije (OVE) postavlja lokalne skupnosti v popolnoma podrejen položaj v razmerju do investitorjev, opozarjajo v civilni iniciativi Ne vetrnim elektrarnam na Ojstrici. Predlagana novela bi po njihovem prepričanju privedla do obvoda okoljske zakonodaje.

V civilni iniciativi Ne vetrnim elektrarnam na Ojstrici so v današnjem sporočilu za javnost opozorili, da bi predlog novele zakona o uvajanju naprav za proizvodnjo električne energije iz OVE lahko privedel do obvoza okoljske zakonodaje, in sicer mimo stroke, javnosti in demokratičnih postopkov.

“Novela postavlja lokalne skupnosti v popolnoma podrejen položaj v razmerju do investitorjev in predstavlja velika tveganja in škodo za naravo in ljudi,” je zapisala predstavnica civilne pobude Tea Lubej.

Kot je navedla, se s predlagano novelo želijo vzpostaviti posebna območja za t. i. pospešeno uvajanje obnovljivih virov energije – predvsem vetrnih in sončnih elektrarn. “Torej ne gre za potencialno prednostna območja, ki bi po mojem mnenju morala biti po natančnih kriterijih ugotovljena, preden se sploh gre v državni prostorski načrt,” je zapisala.

Po prepričanju Lubej bi na ta način umeščanje energetskih objektov lahko potekalo tudi na naravovarstvenih območjih, v nekaterih primerih celo brez presoje vplivov na okolje ali naravo.

Opozorila je tudi na predlagano načelo t. i. tihega pristanka. Če pristojni državni organ v postopku ne odloči pravočasno, se namreč šteje, da energetski objekt nima škodljivih vplivov, je pojasnila.

Nedopustno se ji tudi zdi, da se predlog novele predstavlja, kot da gre za manjše tehnične in nesistemske spremembe. Po mnenju Lubej namreč “jasno nakazuje, da cilja na obvod okoljske zakonodaje”.

Vlada je predlog novele zakona o uvajanju naprav za proizvodnjo električne energije iz OVE potrdila 12. junija. Z njo želi prenesti določila evropskih direktiv in uredb, ki se nanašajo med drugim na izdelavo kartiranja območij, potrebnih za nacionalne prispevke k skupnemu cilju EU glede OVE za leto 2030, določitev območij za pospešeno uvajanje OVE, sodelovanje javnosti pri določevanju teh območij ter izjeme pri presoji sprejemljivosti na naravo in presoje vplivov na okolje.

Predvideno je tudi, da bi členi, ki urejajo obvezno postavitev fotonapetostnih naprav na stavbah in parkiriščih, prenehali veljati, a bi ostali v veljavi do sprejema novega zakona o spodbujanju rabe OVE, v katerega se bi prenesla ta vsebina, so junija pojasnili v sporočilu za javnost.

Read Entire Article