ARTICLE AD
V Avignonu na jugovzhodu Francije se danes začenja 79. festival, ki velja za eno največjih mednarodnih gledaliških prireditev. Arabščina je letos gostujoči jezik festivala, ki so ga izbrali, da bi z javnostjo delili bogastvo arabske dediščine in raznolikost sodobnega ustvarjanja. Hkrati je festival opozoril na razmere na območju Gaze.
Letošnji festival v skladu s tradicijo obljublja bogato paleto predstav, delavnic, razstav in drugih dogodkov.
Otvoritveni večer v znameniti Papeški palači bo postregel s predstavo koreografinje Marlene Monteiro Freitas, ki prihaja z Zelenortskih otokov. V svoji predstavi Not se je oprla na večno nedokončane Šeherezadine zgodbe iz Tisoč in ene noči. Koreografinja je tokrat tok besed prevedla v gibanje in neskončnosti dodala še eno noč, je objavljeno na spletni strani festivala.
Na letošnjem festivalu v Avignonu, ki bo potekal do 26. julija, je sicer na programu več deset predstav, branj, razprav, razstav in drugih dogodkov, ki bodo slavili arabski jezik kot jezik znanja in dialoga ter kot jezik, ki ga govorijo ljudje vseh prepričanj in veroizpovedi. Z izbiro arabščine festival tudi izpostavlja svojo zavezanost kulturni raznolikosti in globalnemu dialogu.
“Ne izogibamo se političnim zapletom, povezanim s tem jezikom, ki ga prepogosto uporabljajo kot orodje tisti, ki imajo raje sovraštvo, rasizem in nasilje. Verjamemo v moč umetnosti, ki odpira prostor za dialog in srečanje,” je zapisal direktor festivala Tiago Rodrigues, ki je na tem položaju od septembra 2022. Ob tem je pozval k oblikovanju sveta, v katerem bodo nekega dne v miru in svobodi festivali potekali tudi na območju Gaze.
Rodrigues je v objavi na spletni strani festivala pozval tudi k takojšnji prekinitvi napadov na območju Gaze, “kar je bistveno za zagotavljanje nujne humanitarne pomoči, in spoštovanju mednarodnega prava”.
Kot je še zapisal ob istočasni ostri obsodbi terorističnega napada islamističnega gibanja Hamas na Izrael leta 2023, izraelska skrajno desničarska vlada nadaljuje z napadi na Gazo, kjer izvaja vojne zločine, blokira humanitarno pomoč, sistematično krši človekove pravice in mednarodno pravo ter povzroča smrt več deset tisoč palestinskih civilistov, med katerimi je na tisoče otrok.
Festival v Avignonu je leta 1947 ustanovil Jean Vilar. Dogajanje je umestil v avignonsko Papeško palačo, ki je skupaj z zgodovinskim središčem mesta uvrščena na Unescov seznam svetovne dediščine.
Na skupno več kot 30 festivalskih prizoriščih v mestu in okolici se vsako leto zvrsti okoli 400 dogodkov, ki privabijo skupno približno 120.000 gledalcev. Festival z edinstveno mešanico klasičnih in sodobnih del zadovoljuje širok spekter umetniških okusov.